• 24

Mongoliawierni przygotowują dary

Podróż: Na gorącej pustyni Gobi
Miejsce: Sajnszand, Mongolia, Azja

Komentarze

  1. pan_hons
    pan_hons (29.01.2013 2:21)
    Dziękuję bardzo za uzupełnienie informacji:)
  2. prawoj
    prawoj (03.01.2013 1:49) +2
    Tak, to nie literalnie Czyngis-chan przywiózł buddyzm w "Twoje" strony ale jego syn. Zacytuję, mówiący o tym fragment książki Helmuta Uhliga pt. "Tybet. Kraj zakazany otwiera swoje wrota", która właśnie skończyłem czytać.

    "Nigdy przedtem, ani potem - aż do najnowszych czasów - Tybet nie był tak zagrożony z zewnątrz, że zachwiało się jego istnienie, jak w XIII wieku, kiedy Mongołowie, zjednoczeni pod wodza Czyngis-chana, grabiąc i mordując, wtargnęli do Azji Środkowej, a Tybet znalazł się także w zasięgu ich napierających zewsząd konnych oddziałów. Wówczas duchowieństwo i szlachta Tybetu z rzadką jednomyślnością zaproponowali Mongołom, że im się dobrowolnie poddadzą. Nie doszło jednak do zajęcia kraju. Dopiero pod panowaniem syna Czyngis-chana, Ögödeja (Ugedeja), wojska mongolskie wtargnęły do Tybetu; wycofały się jednak rychło, zabierając bogate łupy.
    W tym historycznym momencie naczelne kierownictwo Tybetu powierzyło zadanie pertraktowania z Mongołami jednemu z najmądrzejszych Tybetańczyków, przeorowi założonego w 1073 roku klasztoru Skaja, pandicie (Kun-dga'-rgjal-mc'anowi) nazywanemu krótko San Panem. Przeor potwierdził militarne i polityczne poddaństwo swego kraju, ale jednocześnie dyplomatyczną zręcznością osiągnął to, że Mongołowie uznali go za swego przedstawiciela w Tybecie. W ten sposób stał się po raz pierwszy władcą kraju na "dachu świata".
    Kiedy wreszcie Mongołowie pod wpływem San Pana i wysokiego duchowieństwa tybetańskiego przyjęli buddyzm, mongolscy chanowie uzależnili się religijnie od wielkich lamów i klasztorów jak ośrodków władzy w Tybecie. Spowodowało to wzrost hegemonii klasztorów oraz ich przeorów także w samym kraju".
    (Helmut Uhlig, Tybet. Kraj zakazany otwiera swoje wrota, Katowice 2008, s. 228).

    Tak to wyglądało z perspektywy "dachu świata".

    Czasem jednak coś przeczytam :-)
  3. prawoj
    prawoj (03.01.2013 1:12) +1
    Podwójna ofiara kultury obrazkowej :-(
    Obiecuje więcej nie pytać zanim nie nauczę się czytać :-)
  4. pan_hons
    pan_hons (03.01.2013 1:10) +1
    nie. Polecam poczytać oba teksty, a dowiesz się jak było. Bez sensu, abym teraz rozpisywał się o tym...
  5. prawoj
    prawoj (03.01.2013 0:57) +1
    Jeśli dobrze pamiętam, to Czyngis-chan przywiózł buddyzm jako "łup wojenny" z Tybetu. Czy tak?
  6. pan_hons
    pan_hons (03.01.2013 0:18) +1
    jasne:) Lamaizm. Polecam przeczytać i obejrzeć zdjęcia z poprzednich publikacji z tego kraju, "W mieście czerwonego bohatera" i "W dawnej stolicy Imperium Mongolskiego". W obu z nich opisuję jak, skąd i czemu ta religia trafiła tam, jak się zadomowiła, jakie były jej losy i jak jest teraz. Przy zdjęciach także opisuję poszczególne aspekty lamaizmu, dotyczące zdjęć:)
  7. prawoj
    prawoj (03.01.2013 0:07) +2
    Pamiętasz, którą z odmian buddyzmu tam uprawiają?
pan_hons

pan_hons

Marcin
Punkty: 171001