• 10

PolskaKwiatoń - powiew UNESCO

Podróż: Zaduszkowa Mozaika
Miejsce: Wołowiec, Małopolskie , Polska, Europa

  • Kwiatoń - powiew UNESCO
  • Kwiatoń - dawna cerkiew greckokatolicka p.w. św. Paraskewy

Komentarze

  1. alefur
    alefur (21.06.2013 18:55) +1
    I jest decyzja - dziś została wpisana

    http://niezalezna.pl/42658-polskie-cerkwie-na-liscie-unesco

    Nowy wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obejmuje osiem obiektów z terenu Polski: cerkiew św. Paraskiewy w Radrużu, cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu, cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku, cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku (wszystkie na Podkarpaciu) oraz cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach, cerkiew św. Paraskiewy w Kwiatoniu, cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych (wszystkie w Małopolsce).

    Pozostałe osiem cerkwi znajduje się po ukraińskiej stronie granicy. Z obwodu lwowskiego - cerkiew Zesłania Ducha Świętego w Potyliczu, cerkiew Św. Dymitra w Matkowie, cerkiew Świętej Trójcy w Żółkwi, cerkiew Św. Jerzego w Drohobyczu, z obwodu iwanofrankowskiego - cerkiew Św. Ducha w Rohatyniu, cerkiew Narodzenia Theotokos w Werbiążu Niżnym, z obwodu zakarpackiego - cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Jasinie i cerkiew Św. Michała Archanioła w Użoku.

    Cerkwie zlokalizowane są w północnej strefie Karpat Zachodnich. Najstarsze pochodzą z końca XV i początku XVI wieku. Drewniane budownictwo cerkiewne w obszarze polskich i ukraińskich Karpat od drewnianego budownictwa sakralnego pozostałej części Europy wyróżnia różnorodność form i typów, doskonałość ciesielskich rozwiązań konstrukcyjnych oraz odmienność stylistyczna.
  2. alefur
    alefur (10.11.2012 0:07) +1
    Powiew - bo jak sam piszesz, jeszcze nic nie jest przesądzone ... ale gdybać nie będę, poczekam na decyzję.
  3. pan_hons
    pan_hons (09.11.2012 11:59) +3
    wpis na liście oczekującej dotyczący drewnianych cerkwi w Polsce (w województwach małopolskim i podkarpackim):

    http://whc.unesco.org/en/tentativelists/5499/
  4. pan_hons
    pan_hons (09.11.2012 11:54) +3
    Dlaczego powiew UNESCO? Od prawie 3 lat cerkiew ta widnieje na liście oczekującej (wraz z 7 innymi cerkwiami w województwie małopolskim i podkarpackim) i nie wiadomo czy to się zmieni. Lista oczekująca ma to do siebie, że niektóre obiekty są na niej po kilkanaście a i nawet kilkadziesiąt lat. Władzom kraju może bardzo nawet zależeć na tym, aby zostały wpisane na listę główną, a obiekt może mieć duże znaczenie historyczne i kulturowe, być znany turystycznie, a i tak komitet z jakiś swoich (nikomu nie znanych powodów) nie wpisze danego obiektu na listę główną. Świetnym tego przykładem jest znana mi bardzo dobrze Turcja, gdzie np. starożytne miasto Efez czeka na wis od 1994 roku, choć w starożytnym świecie było jednym z najważniejszych miast nad Morzem Śródziemnym, w Cesarstwie Rzymskim 3 co do wielkości po Rzymie i Aleksandrii. Jego znaczenie historyczne i kulturowe jest bardzo duże a i tłumnie odwiedzane przez turystów, bo jest świetnie zachowane - jedno z najlepiej zachowanych miast antycznych. A jakoś UNESCO nie chce go wpisać... Nie rozumiem trochę ich polityki działania. o takich miejsc jest dziesiątki w różnych krajach, a nie trafiają na listę główną, czekając na liście oczekującej od wielu lat, ale jakoś dziwnym trafem niemal co roku trafiają na nią obiekty z bogatych i znaczących Niemiec, Francji czy Włoch (z których każdy kraj ma ich ponad 40) a jakoś bardzo rzadko trafiają na nią obiekty ze Środkowej i Wschodniej Europy, choćby z wielkich państw jak Ukraina czy Rumunia, których obiektów jest zaledwie kilka. Dysproporcje pod tym względem są ogromne i od wielu lat to się nie zmienia...Dlatego nie liczyłbym na to, że szybko cerkwie z Polski trafią na listę główną. Choć bardzo chciałbym i trzymam za to mocno kciuki!:)
alefur

alefur

Ola
Punkty: 108208