-
- W centrum miasta, nieopodal XIV-wiecznego masywu katedry stoi mała gotycka budowla. To dawna zamkowa kaplica p.w. Najświętszej Marii Panny, zbudowana w latach 1378-1402 przez biskupa Jana I Mnicha. Nazwano ją z czasem "kościołem polskim", gdyż w czasach reformacji służyła polskiej ludności Prabut. Szczyt wschodni budowli posiada ścianę ażurową z kolistymi otworami i wnękami. Wewnątrz, na stropie, zachowały się barokowe polichromie z początku XVIII wieku. Poza przedstawieniami Chrystusa i ewangelistów zawierają cytaty z pisma świętego pisane w językach polskim i niemieckim. Warto to zobaczyć, ponieważ jest to unikalny przypadek przetrwania polskiego wizualnego akcentu we wnętrzu świątyni na obszarze dawnych Prus Książęcych. We wnętrzu kościółka urządzono Izbę Pamiątek ze zbiorami etnograficznymi, militariami i wyrobami ludowych twórców.
Komentarze
-
Jest, warto odwiedzić. Obok kościoła ewangelickiego (idąc od centrum w budynku po prawej). Pzdr :-)
-
W Mikołajkach byłem dość dawno i nie wiedziałem, że jest tam takie muzeum. Muszę to niedopatrzenie przy najbliższej okazji nadrobić. Pozdrawiam.
-
W Muzeum Reformacji w Mikołajkach widziałem mnóstwo Biblii, modlitewników i śpiewników pisanych po polsku szwabachą. Ostatnie z 1932 r. A za jedno pokolenie nie będzie już na Mazurach potomków tych, którzy to czytali .... :-(
-
Niestety, wnętrza kościoła nie udało nam się zobaczyć, gdyż trwały tam jakieś prace i nie był udostępniony do zwiedzania, tak więc nie odpowiem ze 100% pewnością, ale wydaje mi się, że jest to wielce prawdopodobne. W paru kościołach i na cmentarzach na Warmii i Mazurach widziałem polskie napisy takim szriftem.
-
Po polsku szwabachą?