Ajax Loader Ładuję ...

2 +
2009-09-29

Podróż Jeśli sauna i wódka nie pomoże

Opisywane miejsca: Hyvinkää
Typ: Blog z podróży

Podczas pobytu w Finlandii zachorowałam na grypę. Zadzwonił znajomy: Jos ei sauna, viina tai terva auta, niin tauti on kuolemaksi. Potem sms z innego źródła: Jos ei sauna... Może więc warto spróbować?! :)

 

Sauna to sposób na wszelkie bolączki w kraju Suomi. Jest takie stare fińskie powiedzenie: "Jeśli sauna, wódka i smoła nie pomogą, to znaczy, że zbliżasz się do śmierci." Ale póki co, ma pomóc - na zimową depresję, przemęczenie, osłabioną odporność. Wiedzą to nawet fińskie koty, które całymi dniami przesiadują na drewnianych ławach, przechwytując resztki ciepła w tym zimnym klimacie.

 

Ale nie tylko koty, bo każdy przeciętny Fin lubi posiedzieć z puszką piwa w ciepłych oparach. A trzeba nam wiedzieć, że sauna w Finlandii to produkt pierwszej potrzeby, co znaczy, że nie tylko w Spa, nie tylko w dużych domach, ale nawet w zwykłych standardowych blokowych mieszkaniach, znajduje się sauna (tak samo przecież niezbędna jak toaleta) a w niemal każdym supermarkecie, obok kwiatów i warzyw, leżą gotowe do użycia brzozowe witki.

 

Kto jednak jakimś dziwnym, nieszczęśliwym trafem, nie posiada sauny na własny użytek, może skorzystać z licznych saun publicznych. Choć, jak wiem - nie z własnego doświadczenia - przesiadywanie w towarzystwie starych, obwisłych, spoconych, obcych ciał, nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń.

 

Za to każdy pobyt w saunie fińskiej, uświetnią zapewne przeliczne gadżety. Jak choćby saunasappua za jedyne 37,90 €, czy niezbędne przecież szalenie saunahattu. Ale – jest jeden dodatek, który zbędny nie jest i czyni saunę naprawdę fińską – vihta. To wiązka brzozowych witek do „oklepywania się” w saunie w celu wygnania z ciała wszelkiego zła . Trochę to przypomina średniowieczne praktyki umartwiania, ale oczywiście nie ma z tym nic wspólnego i w moim przekonaniu obecność tego dodatku, jest w sunie zupełnie uzasadniona (no może nie tak jak puszki "Karhu" ), potęgując pozytywne efekty fińskiej łaźni.

 

---

Więcej o Finlandii na mojej stronce: http://finlandia.2taj.net

 • Sauna

Zaloguj się, aby skomentować tę podróż

Komentarze

 1. smyczek1974
  smyczek1974 (29.09.2009 13:53) +1 + -
  Rebel mądrze gada....dać jej wódki!!!
 2. slawannka
  slawannka (29.09.2009 13:46) +1 + -
  Popieram w całej rozciągłości wpanąwszy tu na momencik - ciekawy tytuł, poproszę o zdjęcia TUTAJ a nie gdzieś! :)
 3. rebel.girl
  rebel.girl (29.09.2009 12:41) +1 + -
  fajny tekst, choć przydałby się minisłowniczek ;)
  no i... cóż, wolelibyśmy więcej o finlandii tutaj ;)
  (nie wiem, czy powinnam była użyć tej liczby mnogiej - nie roszczę sobie praw do przemawiania w imieniu kolumberowców, ale może ktoś jeszcze poprze mój postulat?)
kissamiakki

kissamiakki

marta
Punkty: 105