Okolice Olsztyna koło Częstochowy należą do jednych z najciekawszych na Szlaku Orlich Gniazd. Składa się na to nie tylko ogrom tutejszego zamku, ale także jego otoczenie. W pobliżu znajduje się bowiem wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Do Olsztyna można się wybrać zarówno na jednodniowy wypad, jak i na cały weekend. Zarówno w jednym jak i w drugim wypadku można tak zaplanować czas, by spędzić go jak najbardziej efektywnie.Jednodniowy wyjazd, to Olsztyn i jego najbliższej okolicy. Obejście zamku i okolicznych skałek zajmuje ok. 3 godzin. Potem wybieramy się do rezerwatu Sokole Góry i do rezerwatu Zielona Góra. Gdy mamy dwa dni. Wybieramy się, do Złotego Potoku, gdzie znajduje się m.in. dwór rodziny Krasińskich, pałacyk Raczyńskich oraz pobliski Ostrężnik – pozostałości średniowiecznego grodziska naskalnego. W okolicy Złotego Potoku znajdują się także ciekawe Źródła Zygmunta i Elżbiety, gdzie w kilku ujęciach wypływają na powierzchnię podziemne źródła krystalicznie czystej wody. Mamy też pustynię Pustynię Sielecką, oraz zalew w Poraju, gdzie można się wykąpać czy popływać łódką.
Zabytkowy, drewniany spichlerz galeriowy pochodzący z Borowna, zbudowany został w 1783 roku na zlecenie Franciszka Paciorkowskiego. Stanowi on cenny przykład staropolskiej, drewnianej architektury ludowej. Do momentu rozbiórki obiekt składał się z XVIII-wiecznej zrębowej konstrukcji o dwóch kondygnacjach, zdobionych galeriami arkadowymi oraz z dwuspadowego dachu, krytego dachówką, wykonanego najprawdopodobniej w 1945 roku. Dolna cześć spichlerza obejmowała trzy pomieszczenia: Górna, bez podziałów dostępna była schodami z zewnątrz. Okna rozmieszczone były w dwóch strefach, w kształcie leżących prostokątów, w szerokich obramieniach. Spichlerz z Borowna, budowla niezwykle cenna, został rozebrany i przeniesiony do Olsztyna. Tu, pod ruinami zamku został ponownie złożony i zrekonstruowany w 2007 roku. Obecnie obiekt ten doskonale wpisuje się w krajobraz ruin zamku olsztyńskiego i uatrakcyjnia jednocześnie jego otoczenie. Należy on bowiem do najcenniejszych budowli drewnianych na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Olsztyn – wieś w województwie śląskim położona na Szlaku Orlich Gniazd, około 15 km na południowy wschód od Częstochowy, siedziba gminy Olsztyn. W 1488 roku z rąk Kazimierza Jagielończyka Olsztyn otrzymał prawa miejskie i przyjął nazwę Olsztynek. Ważnym momentem w historii Olsztyna było nadanie w 1532 roku prawa do jarmarków i targów, co wpłynęło na jego dalszy rozwój. Olsztyn przez kilka wieków stanowił centrum administracyjno - sądownicze dla całego regionu. Przez najazd wojsk Maximilliana Habsburga w 1587 r., a niecały wiek póżniej w latach 1655-56 wojsk szwedzkich rozbudowa miasta została przerwana. Pożar w roku 1719 całkowicie zniszczył miasto i w konsekwencji odebrano mu prawa miejskie. Najwiekszą atrakcją turystyczną gminy są ruiny zamku, którego powstanie datuje się na początki XIV w. W Olsztynie po dzień dzisiejszy zachował się zabytkowy układ ulic, z częściowo drewnianą zabudową. Znajduje się tu także zbudowany w stylu póznego baroku kosciół parafialny pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela. W okolicach rynku znajduje się obejrzenia Ruchoma Szopka Olsztyńska. Na jej całość składa sie 300 lipowych figurek, z których 200 jest ruchomych. Ukazuje ona sceny religijne, dokumentuje również życie ludu regionu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.