Ajax Loader Ładuję ...

19 +
2010-05-19 - 2011-09-29

Podróż Lampedusando, czyli marząc o Lampeduzie

Opisywane miejsca: Lampedusa
Typ: Blog z podróży

 

(maj 2010)

Ledwo wróciłam z podróży i już mnie gna... Ale gna nie już, tylko gdzieś za rok. Za rok, a może rok z hakiem. No dobra, ale gdzie?

LAMPEDUSA!!!

Gna mnie w miejsce niezwykłe. Kusi, męczy. Siedzę z nosem w mapie, porównuję ceny, liczę, przeliczam... Marzę. I kombinuję:

Jechać samotnie? Szukać towarzystwa? Zorganizować wyjazd grupowy? Wszystko ma swoje za i przeciw...:) 

Dlaczego...

Ciekawe, bo Lampedusa zainteresowała mnie w drodze z Trapani do domu. Wcześniej nie kojarzyła mi się za dobrze. Bo wcześniej niewiele o niej znaleźć można było, a to co znalazłam trochę mnie odstraszyło.  

Odstraszało mnie po pierwsze, bo dowiedziałam się, że Lampedusa do XVIII wieku była wspaniale porośnięta bogatymi lasami i miała cudowną roślinność, jednak niestety, drzewa przydały się greckim marynarzom do budowy okrętów. Wycięto wszystko. No i pomyślałam - co to za wyspa bez roślinności.

A po drugie, odstraszał mnie fakt, że na Lampeduzę przypływają imigranci z Afryki, i to jest dla tej małej wyspy wielki problem. I nie wiem jak to dokładnie tam na miejscu wygląda, ale to mnie też odstraszyło.

Jednak w tym roku kupiłam przewodnik Globtrottera o Sycylii i poczytałam sobie, no i ze zdziwieniem dowiedziałam się, że Lampedusa to nie tylko imigranci i brak lasów, ale że jest tam co robić, gdzie chodzić, czym się zachwycać. No i te żółwie, te delfiny, ten biały piasek...

Jest coś jeszcze. Jeden z najpiękniejszych filmów jakie widziałam, Il respiro Emanuele Crialese został nakręcony na Lampeduzie, i nie tylko, na płycie z filmem jest fantastyczny filmik o tym jak reżyser kręcił ten film (gdzie grali głównie mieszkańcy wyspy), o atmosferze z jaką się spotkał, o dzieciakach itp. Oglądałam ten film i ten filmik raz za razem i jeszcze nieraz obejrzę. I chcę tam pojechać śladami Respiro.

A co mnie jeszcze ciągnie - dla mnie wyspa to magia. Jak się żyje na wyspie, na którą można się dostać tylko samolotem lub statkiem. Gdzie dwa kroki w każdą stronę - i morze. Ciągnie mnie na wyspy, i jeszcze trochę do odwiedzenia mi ich zostało.

A jeszcze to już nie wiem ...  

Założenie:

jak przy wszystkich moich podróżach, ma być maksymalnie tanio. Ma być jak najwięcej do zobaczenia za jak najmniej kasy. Ma być nie luksus, a zachwyt w oczach. Nie może być za długo- tydzień, góra 10, 11 dni.

Jeszcze niedawno wydawało mi się, że to niemożliwe. Ale po spenetrowaniu netu już wiem, że się da. Da się za normalne pieniądze pojechać tam na jakiś tydzień. I możliwości jest ileś tam.

Plan maksimum -  Trapani-Erice-Pantelleria-Lampedusa-Linosa-Agrigento-Trapani Birgi. Samolot i statek. (ok 10-11 dni, na Lampeduzie ok 5 dni, na Pantellerii 2)

Plan minimum - samolot do Włoch i samolot na Lampeduzę, tam 7 dni.

W obu przypadkach - nocleg na campingu na Lampeduzie, tuż nad brzegiem morza, tuż przy rezerwacie przyrody. W zależności od tego czy pojadę w pojedynkę czy z grupą, nocleg albo w przyczepie samochodowej, albo w domku murowanym z kuchnią i łazienką.

Kiedy: najprawdopodobniej wrzesień, ew. październik przyszłego roku.

Cena: ok. 2,5 tys zł. 

Dopisek późniejszy: plan maksimum jest do zrealizowania jedynie w sezonie, gdyż tylko wtedy płyną statki z Mazary przez Pantellerię na Lampeduzę. jest on też bardzo ryzykowny, gdyż uzależniony od pogody, i co prawda można więcej zobaczyć (poza samą Lampeduzą), ale wszystkiego po trochę, a ja chcę zobaczyć bardzo dokładnie wyspy Pelagijskie. Więc wybrałam tzw plan minimum, ale mam zamiar z niego zrobić SUPER MAXI!

I cena wzrosła do ok. 3 tys, po doliczeniu trzech nocy w Mediolanie i samolotu Warszawa - Mediolan - Warszawa. Poza tym od zeszlego roku ceny noclegów na Lampeduzie też wzrosły...  Ale ja byłam cwana - od maja 2010 co miesiąc odkładam na ten wyjazd - i dam radę!

Lempedusa to wyspa ok 150 km od wybrzeży Afryki, na wysokości Tunezji. Bliżej Afryki niż Sycylii. To część kontynentu afrykańskiego, ale z pogodą śródziemnomorską.

Lampedusa jest w zasadzie płaska, najwyższy szczyt ma nieco ponad 200 m. Północna część wyspy to strome urwiska nad morzem, ale południowe - to bajka... Bajeczne plaże z bieluteńkim piaskiem, ciepłą, przejrzystą wodą. Klimat Lampeduzy jest łagodny. W zasadzie cały rok można się tam spodziewać ciepła. W lecie jest tam tłoczno, ale poza sezonem można liczyć na spokój.

W rezerwacie Isola dei Conigli (wyspa królicza) morskie żółwie składają jaja. Pewnie nie jest to takie proste żeby móc podejrzeć żółwie lub żółwiątka, ale przynajmniej spróbować można... W pobliżu wyspy tańczą delfiny.

Na wyspie znajduje się jedna miejscowość, oczywiście, wioska Lampedusa, gdzie główna ulica nazywa się ... via Roma. Mieszkańcy to głównie rybacy, Lampedusa żyje też z turystyki.

Obowiązkowym punktem programu na wyspie jest wycieczka dookoła wyspy. Organizatorzy znają podobno miejsca, gdzie można podpatrzeć delfiny i inne atrakcje tych miejsc. Można też popłynąć na wyspę Linosa, jest to czarna, górzysta wyspa wulkaniczna.

Ciekawy artykuł na temat wyspy znajdziecie tutaj: http://www.polonia-wloska.org/PW08/PW2(47)%202008_24-25.pdf 

 • Mapa trasy MAXIMUM
 • Mapa wyspy
 • Lampedusa - część południowa
 • Isola

Lampedusa, wyspa leżąca tak niedaleko wybrzeży Afryki jest dość łatwym celem dla tych, którzy chcą odmienić swoje życie. Co pewien czas przybijają tu łodzie, czasem pontony z większą lub mniejszą ilością imigrantów. Wyspa nauczyła się z tym żyć, i od kilku co najmniej lat, przybysze nie czekali dłużej niż 72 godziny na przewiezienie - samolotem lub statkiem - na północ, do ośrodków imigracyjnych.

Na wyspie znajduje się Centrum dla uchodźców, które do marca tego roku było nieczynne. Władzom wyspy zależało na tym, aby problem uchodźców nie był problemem malej wyspy, ale całego kraju. Uchodźcy w Centrum - to jakby załatwiony problem. Uchodźcy w porcie czekający na transport to całkiem inna sprawa. Tak było do niedawna.

Odkąd na północy Afryki zaczęły się zamieszki, ilość imigrantów nagle zaczęła się zwiększać i przekraczać wszelkie przewidywania. Zaczęły przybywać łodzie jedna po drugiej, w dzień i w nocy. Najpierw z Tunezji, później też z Libii. A jednocześnie wypracowany latami system przewożenia imigrantów w ciągu kilkudziesięciu godzin po pojawieniu się na wyspie - przestał działać. Przybyszów na wyspę wciąż przybywało i prawie nie ubywało...

Trzeba ich było gdzieś pomieścić, otworzono więc przy wielkich protestach mieszkańców Centrum dla uchodźców, otworzono pomieszczenia plebanii, salę gimnastyczną w szkole dla dzieci i inne podobne miejsca, ale tego wszystkiego wciąż mało. Ilość imigrantów wciąż rośnie, jest ich tysiąc, potem dwa tysiące, trzy, cztery aż liczba ta przekroczyła 5 tysięcy, czyli ilość stałych mieszkańców wyspy!

Jeszcze kilka miesięcy temu, jeśli przybyli na wyspę imigranci, praktycznie nie było ich widać ani słychać, wyspa mogła żyć swoim życiem, nastawionym na turystykę i rybołóstwo. Dziś uchodźcy z Afryki są absolutnie wszędzie. Okupują plaże i place w miasteczku, śpią pod gołym niebiem, załatwiają się na dworze, no bo nie mają gdzie. Życie na wyspie stało się koszmarem, malownicze krajobrazy - wielkim śmietnikiem, a własna ziemia stała się więzieniem. Mieszkańcy z lękiem myślą, co się stanie, jeśli wśród tych tłumów przybyszów wybuchnie rewolta... A do tego wyspiarze, żyjący z turystyki z przerażeniem myślą o zbliżającym się sezonie turystycznym. Przecież na Lampeduzę, w takim stanie, nikt nie zechce przyjechać! 

Ci gościnni, serdeczni ludzie mają prawo myśleć o wyspie - swoim domu, o swoim życiu. Mają prawo nie rozumieć, dlaczego rząd włoski zostawił ich z tym problemem. Mają prawo się buntować. Robią wszystko, żeby to co się w tej chwili na wyspie dzieje nie mogło się stać normalnością. Protestują, blokują postawienie na swojej wyspie miasteczka namiotowego, bo wiedzą, że w ten sposób tysiące imigrantów na wyspie otrzyma przyzwolenie na mieszkanie tam na czas bliżej nieokreślony, a władze będą mogły powiedzieć, że problem został załatwiony...

A jednocześnie Lampeduzanie - nie chcąc na swojej ziemi obcych - potrafią im też pomagać, zbierają ubrania, buty, przynoszą jedzenie, wodę...

23 marca 2011 roku, po wielu petycjach, żądaniach, blokadach i manifestacjach, wreszcie przybył na Lampeduzę okręt włoski, i zabrał z wyspy ok. 600 osób. Zwlekał z zabraniem ich na pokład przez 7 godzin, bo wciąż nie miał informacji "z góry" gdzie ma ich zawieźć. Po długim oczekiwaniu wreszcie wyruszył. Drugie 600 osób zabrały z wyspy samoloty. W ten sposób na wyspie ubyło 1200 imigrantów. W ciągu doby jednak przybylo ich ponad 800...

Lampedusa, to nie tylko koniuszek Włoch i najdalej na południe wysunięty punkt Europy. Lampedusa to również otwarte drzwi do Włoch, otwarte drzwi do Europy. Imigranci nie uciekają na Lampeduzę, nie uciekają również do Włoch, oni uciekają do lepszego życia, uciekają na północ... Dlatego tak włoski rząd, jak też Unia Europejska powinny zająć się jak najszybciej tym problemem, i nie udawać, że Lampedusa poradzi sobie z nim sama...

(więcej na tamat Lampeduzy, oraz aktualne wiadomości na Jedziemy na Sycylię

 

Decyzja podjęta nieodwołalnie, dziś kupiłyśmy z Alką bilety! Co prawda jeszcze nie na Lampeduzę, bo do Mediolanu i z powrotem, ale od czegoś trzeba zacząć :)

Ruszamy 30 września, w piątek, samolotem Lufthansy, a w sobotę charterem na Lampeduzę na cały tydzień! Potem jeszcze dwa dni w Mediolanie i ... będzie po wakacjach.

Wczoraj wpłaciłam zaliczkę, a więc mamy rezerwację na campingu! Camping La Roccia, będziemy spać w przyczepie campingowej (oczywiście, wynajętej na miejscu). Na campingu znajdują się murowane i drewniane domki, jest pole namiotowe, oraz właśnie przyczepy. Takie rozwiązanie jest najtańsze, i wydaje nam się też najlepsze. Oczywiście, własny domek byłby wygodniejszy - przede wszystkim własna łazienka i kuchnia - ale szkoda nam pieniędzy na taki luksus, wolimy je przeznaczyć na jakąś wycieczkę.

Wykupiłyśmy tzw. pakiet - pobyt siedmiodniowy w przyczepce + śniadania, przelot z Bergamo na Lampeduzę i z powrotem, wycieczka dookoła wyspy z obiadem na pokładzie i transfer z i na lotnisko. Cena za 1 osobę 430 euro, zaliczki wpłaciłam ok. 30 %.

Przyczepka jest dwuosobowa, należy do niej też stół z krzesłami oraz lodówka. Camping znajduje się niedaleko najpiękniejszego miejsca na wyspie - Isola dei Conigli.

Więcej na temat campingu La Roccia można przeczytać na Jedziemy na Sycylię, zapraszam!

Podczas siedmiodniowego pobytu mamy zamiar zwiedzić caluteńką wyspę, zajrzeć do wszystkich zatoczek, opłynąć wyspę łodzią, popłynąć na Linosę i jak pogoda pozwoli, również na trzecią, najmniejszą wyspę Pelagii - Lampione. Podczas wycieczek dają jeść, a więc policzyłyśmy sprytnie, że w ten sposób zaoszczędzimy na posiłkach :).

Mamy zamiar na jeden dzień wynająć taki specjalny samochód, cały otwarty, Mehari - dla samej frajdy jeżdżenia takim autem, no i żeby dotrzeć nim wszędzie. A poza tym będziemy się poruszać na własnych nogach... 

 • Lampedusamapa

Właśnie poznałam rozkład lotów Bergamo - Lampeduza i z powrotem... Jesteśmy pod dużym wrażeniem:

Wylot z Bergamo, uwaga uwaga - 6,30 !!! Na Lampeduzie 8,20... Już przeżywamy! Jak my wstaniemy, jak tam dojedziemy, czy będzie autobus o tej porze? Musi być! A teraz, druga bomba - uwaga uwaga, powrót - z Lampeduzy 23.55!!! W Bergamo 1,45... I znów - jak my biedne dojedziemy do Mediolanu? No nic, jest taki samolot, to musi być do niego dopasowany autobus, inaczej nie wyobrażam sobie...

W tym szaleństwie jest jedna dobra sprawa - mamy caluteńkie dwie soboty na wyspie, czyli - z 7 dni zrobiło się ich 8! Ta myśl dodaje odwagi...

Dokładnie za dwa tygodnie będziemy w samolocie z Warszawy do Mediolanu i wszystko się zacznie dziać... 

Jak na razie przygotowania praktyczne (np. wczoraj kupiłam za 70 groszy sznurek na pranie na campingu i mydło do prania :) - kupuję te pierońsko drogie eurosy, bo na wyspie nie lubią kart a bankomatów jest tylko parę i co jeśli wszystkie będą nieczynne? - obserwuję prognozy pogody na Lampeduzie, w Mediolanie i w Bergamo i wszystko co się kwalifikuje do wzięcia wrzucam do walizki (kupionej na allegro za 39 zł!)... 

No i walczę z tym strachem, że coś się wydarzy że się nie uda - że nie dojadę na lotnisko, że strajk, że coś... Nic innego mi nie straszne, tylko to. 

Na 10 dni przed wyjazdem na Lampeduzie znów robi się gorąco... To być może nie będzie taki łatwy wyjazd. Nie chodzi o to, że niebezpiecznie, ale może być po prostu ... niezręcznie.

Choć od pół roku imigranci przybywali i zaraz wyjeżdżali i wydawało się, że wszystko idzie ku dobremu, nastroje na wyspie nie są takie optymistyczne. Media rozdmuchały do granic możliwości zimowe wydarzenia na wyspie. Kiedy już dawno nie było widać imigrantów na ulicach, media wciąż pokazywały zdjęcia i filmy z wyspy pełnej koczujących Afrykanów. Skutek wyspiarze odczuli bardzo wyraźnie na własnej skórze: w tym roku praktycznie sezon turystyczny ominął Lampeduzę, Włosi, przekonani że na wyspie roi się od imigrantów zrezygnowali z wyjazdu na Lampeduzę... Wyspiarze, żyjący z turystów ponieśli wielkie straty. Ci którzy uwierzyli w obietnice rządu, a przede wszystkim Berlusconiego, czują się oszukani. Nastroje ludności wrzą...

Jednocześnie na wyspie widać coraz więcej żołnierzy, karabinierów, policji. Uciekinierzy z Libii przewożeni są niemal natychmiast do obozów na lądzie, ale Tunezyjczycy, którzy zgodnie z podpisaną między rządem Włoch i Tunezji umową mają być odsyłani z powrotem do Tunezji coraz dłużej czekają w ośrodku przyjęć dla imigrantów. Czekają bezczynnie, wzburzeni tym, że czeka ich powrót do kraju. Początkowo odsyłani są samolotami zaraz po przybyciu na wyspę, ale z czasem procedura się zaczyna przedłużać i jednocześnie ich pobyt w ośrodku wydłuża się do tygodni. Niejednokrotnie wyrażają protest, usiłują uciekać, próbują podpalić ośrodek.

Na wyspie mówi się o planach utworzenia nowego ośrodka na 3000 miejsc dla Tunezyjczyków. Mieszkańcy wyspy przerażeni są perspektywą przekształcenia wyspy w więzienie. Mówią - Lampeduza nie może stać się drugim Alcatraz!

20 września po raz kolejny Tunezyjczycy podpalają ośrodek przyjęć dla imigrantów, tym razem skutecznie - ośrodek nie nadaje się do zamieszkania. Jest ich w tej chwili na wyspie około 1500. Spędzają noc podzieleni na grupy, m.in. na stadionie. Rano dochodzi do walk z siłami porządkowymi, jest kilkadziesiąt osób rannych. Później Tunezyjczycy organizują butle z gazem i zajmują restaurację w porcie, w pobliżu stacji benzynowej - grożą wybuchem. Rozbrajają ich siły porządkowe, ale do walk przyłączają się mieszkańcy wyspy. Czują się podwójnie oszukani - przez władze, ale również przez tych, którym udzielili schronienia, którym pomagali na morzu i na wyspie...

Atmosfera na wyspie jest rozgrzana do czerwoności. Lecą kamienie, protestują Tunezyjczycy ale też wyspiarze. Wyładowują swój gniew również na dziennikarzach, uważając ich za współwinnych tej sytuacji. Dostaje się też bogu ducha winnym turystom, kiedy próbują filmować lub robić zdjęcia zamieszek - są traktowani jak dziennikarze... Wójt Lampeduzy wzywa rząd do udzielenia pomocy, sam przebywa pod ochroną sił porządkowych, gdyż obawia się rozjuszonych współmieszkańców, którzy również jego winią za to, że doszło do takiej sytuacji. Dzieci zabarykadowano w szkole, dla ich bezpieczeństwa nie wolno im stamtąd wyjść dopóki sytuacja się nie unormuje...

Od wczoraj samoloty wojskowe wywożą Tunezyjczyków z wyspy. Trwa prawdziwe polowanie na tych, którzy uciekli i schronili się gdzieś na wyspie... Przedstawiciele władz zapewnili, że w ciągu 48 godzin na wyspie nie zostanie ani jeden Tunezyjczyk. Co będzie z tymi, co w tym czasie - jak wciąż, od dawna - przybędą na wyspę?...

Dziś najważniejsze święto na wyspie. Na szczęście odbyło się w spokoju... Ulicami miasta przeszła procesja a wieczorem odbył się pokaz fajerwerków. Można odetchnąć z ulgą...?

Dziś ostatni dzień marzeń, jutro ruszamy i marzenia staną się rzeczywistością...

Rano lecimy do Mediolanu, tam zostawimy bagaże w przechowalni i ruszamy na kilkugodzinny spacer po mieście. Potem jedziemy pociągiem do Bergamo, gdzie nocujemy w Central Hostel. W sobotę rano ... lecimy na Lampeduzę ...

Odpukać, wszystko się układa coraz lepiej. Prognoza pogody poprawiła się, trzy dni z deszczem, które zapowiadano jeszcze wczoraj odsunęły się na po naszym pobycie. Na wyspie nie ma ani jednego imigranta. W sobotę kończy się festiwal O Scia'. Zdrowie mojego taty, o które tak się martwiłam bardzo się poprawiło...

Z podróży w marzeniach czas przejść do podróży realnej, dlatego tu kończę, a jutro opublikuję podróż Lampedusando 2.  Zapraszam również wszystkich do czytania mojego bloga z podróży na www.jedziemynasycylie.pl. Oczywiście, pisać będę w miarę dostępu do internetu.

Kończy się sen, zaczyna jawa... 

Zaloguj się, aby skomentować tę podróż

Komentarze

 1. slawannka
  slawannka (26.11.2012 19:07) +1 + -
  Ojej, znów jestem na pierwszej stronie! To było na samym początku, przed wyjazdem na Lampeduzę, jak miło wrócić do wspomnień, dziękuję, Kolumberze!
 2. aniachal
  aniachal (29.09.2011 19:50) +2 + -
  Sławo, aż motyle w brzuchu się poruszyły bo skoro Ty już tzn., że my niebawem!
  Będę tu zaglądała każdego dnia by Ci towarzyszyć; wszystkiego dobrego na tę podróż!
 3. slawannka
  slawannka (29.09.2011 19:32) +2 + -
  NIE - DZIĘKUJĘ :)
 4. renata-1
  renata-1 (29.09.2011 11:31) +2 + -
  to usiądźmy przed podróżą. Pogody pełnej słońca, wrażeń bez ograniczeń i samych przyjemności życzę Wam, powodzenia.
 5. slawannka
  slawannka (29.09.2011 10:45) +2 + -
  Tego sobie, oraz całemu światu życzę najszczerzej! :)
 6. pt.janicki
  pt.janicki (29.09.2011 10:43) +3 + -
  ...a na jawie fajnie jest gdy marzenia się spełniają!
 7. pt.janicki
  pt.janicki (25.09.2011 11:51) +3 + -
  Powodzenia!
 8. slawannka
  slawannka (24.09.2011 22:47) +1 + -
  Ja głównie w internecie, muszę być na bieżąco :) W tej chwili sytuacja wydaje się w porządku. Ale widziałam prognozę pogody - hm... taka sobie!
 9. renata-1
  renata-1 (24.09.2011 21:59) +1 + -
  i nie oglądaj za dużo telewizji (choć może powinnam napisać nie szukaj za dużo w internecie)
 10. renata-1
  renata-1 (24.09.2011 21:58) +1 + -
  Slawannka do odważnych świat należy, trzymaj się dzielnie
 11. aniachal
  aniachal (22.09.2011 21:09) +1 + -
  Sławannko! Trzymam mocno kciuki za powodzenie Twojej wyprawy, za spokój.....
  Myślę o Tobie, o Mieszkańcach Wyspy i o Tunezyjczykach też......
 12. aniachal
  aniachal (19.09.2011 20:15) +1 + -
  Zabieramy się z radością ;o)
 13. slawannka
  slawannka (19.09.2011 20:12) +1 + -
  Biorę Was ze sobą :)
 14. aniachal
  aniachal (19.09.2011 20:04) +2 + -
  Myślę o Tobie Sławo i niecierpliwie czekam na relację! Nasz wyjazd za miesiąc i dwa dni ;o)
 15. slawannka
  slawannka (16.09.2011 10:35) +2 + -
  Wczoraj ze znajomą rozmawiałam, ona mówiła, że się boi lotu samolotem, a ja się zawsze boję nie lotu, tylko tego, że do samolotu nie dotrę :) Taka moja paranoja... Jakby się coś miało wydarzyć, to niech się wydarzy POTEM, a nigdy PRZEDTEM!!!
 16. renata-1
  renata-1 (16.09.2011 10:35) +1 + -
  to trzymam kciuki, powodzenia
 17. slawannka
  slawannka (16.09.2011 10:33) +1 + -
  Aparat nowy kupiony, karta pomieści 8 giga, a do tego netbook z miejscem na ściągnięte zdjęcia, dodatkowa bateria, więc musiałby się kataklizm jakiś wydarzyć żeby fotek nie było :) Do tego jadę z Alką, ona swój aparat też szykuje... Jak będzie jakiś dostęp do internetu, to kto wie, może coś kontrolnie wrzucę tutaj, a z pewnością na bloga na www.jedziemynasycylie.pl (tam jest blog w dziale Lampedusa). Jeśli będzie dość internetu, to będę działać tu i tam, a jeśli mało, to raczej głównie tam :)
 18. renata-1
  renata-1 (16.09.2011 10:22) +1 + -
  Slawannka nie strachaj się, będzie dobrze, powiem więcej, będzie wspaniale, nie zapomnij aparatu i zapasowej karty i bez fotek nie wracaj
 19. slawannka
  slawannka (16.09.2011 10:10) +1 + -
  Renata, jesteś wspaniała! :) Więcej powyżej!
 20. renata-1
  renata-1 (16.09.2011 9:06) +1 + -
  Slawannko odliczam razem z Tobą i czekam
 21. slawannka
  slawannka (07.09.2011 15:10) +2 + -
  Dokładnie za trzy tygodnie i dwa dni :) A na Lampeduzie będziemy za trzy tygodnie i dwa dni, bo najpierw lecimy do Mediolanu, stamtąd jedziemy do Bergamo - zapadła decyzja, że nocujemy w Bergamo przed wylotem i noc po powrocie, dzięki temu niestraszne nam i wczesny wylot i późny przylot :)
 22. renata-1
  renata-1 (07.09.2011 14:57) +1 + -
  już za parę dni, za dni parę
 23. renata-1
  renata-1 (27.07.2011 23:46) +1 + -
  już zazdroszczę
 24. slawannka
  slawannka (01.07.2011 22:08) +3 + -
  Za trzy miesiące o tej porze będziemy się po raz pierwszy układać do snu w naszej przyczepce nad samym morzem na Lampeduzie...
 25. renata-1
  renata-1 (22.04.2011 22:17) +1 + -
  w czerwcu, ale niestety tylko na tydzień. To jest wyjazd z biurem podróży, nie ukrywam, że skusił mnie Sankt Petersburg (byłam tam kiedyś, wieki temu i bardzo krótko). Pozdrawiam gorąco z życzeniami zdrowych i spokojnych Świąt,
 26. renata-1
  renata-1 (21.04.2011 21:42) +1 + -
  a tym razem Wilno, Ryga, Tallin, Helsinki, Sankt Petersburg, pozdrawiam
 27. renata-1
  renata-1 (21.04.2011 20:50) +1 + -
  no to czekam Sławko, czekam razem z Tobą, choć mam nadzieję, że w tzw. międzyczasie zrealizują się i moje plany (tym razem na wschód), pozdrawiam gorąco
 28. renata-1
  renata-1 (19.04.2011 13:47) +2 + -
  Sławko podziwiam za wytrwałość w dążeniu do celu, pokazujesz, że jak się bardzo chce to można i za to wielkie dziękuję, mobilizujesz mnie. Trzymam kciuki za udaną wyprawę i dołączam do grona oczekujących Twojego powrotu.
 29. aniachal
  aniachal (17.04.2011 22:04) +1 + -
  Kibicuję, kibicuję..... ;o)
 30. freemarti
  freemarti (15.04.2011 20:05) +2 + -
  Sławanko, masz serce pełne ciekawości poznawania nowych miejsc (natura odkrywcy) :)
  wierzę, że odnajdziesz wspaniałe miejsca.
  Niesamowite jest to, że oczekiwanie jest najwspanialszą częścią naszego życia, samo dążenie podkręca nas do działania jeszcze bardziej....
  Mnie zaciekawiłaś bardzo :)
  Mam kilka miejsc, które chciałabym zobaczyc ale dojazd do nich jest bardzo skomplikownay a Ty udowodniłaś , że można :)
  Trzymam kciuki
 31. asta_77
  asta_77 (14.04.2011 19:54) +1 + -
  Dla mnie też podróż się zaczyna już po wybraniu kierunku - życzę przyjemnego czekania i oczywiście już się zapisuję na oglądanie zdjęć ;)
 32. czadnik
  czadnik (14.04.2011 12:38) +2 + -
  to czekanie jest takie ekscytujące
 33. slawannka
  slawannka (13.04.2011 23:06) +4 + -
  Jedziemy na dwa aparaty :) - jak ja lubię czekać na podróże!
 34. pt.janicki
  pt.janicki (13.04.2011 22:19) +2 + -
  ...ale będą zdjęcia!
  ...do października da się radę poczekać!
 35. slawannka
  slawannka (12.04.2011 21:48) +2 + -
  Na szczęście uspokoiło się, życie na Lampeduzie wraca do normy, a do października będzie z pewnością OK. Byle tylko Berlusconi nie przemalował domów :)
  Za kciuki dziękuję bardzo!
 36. pt.janicki
  pt.janicki (12.04.2011 21:42) +3 + -
  Slawanko, pierwszym skojarzeniem po usłyszeniu wiadomości w mediach o masowych ucieczkach Tunezyjczyków na Lampedusę było: - no tak Sławanka wskazała drogę!
  Gdyby to był dowcip, to byłby beznadziejny dowcip, ale tak to jest w życiu, że często, nawet prawie zawsze wyprzedza ono wszelką fantazję i literaturę! I trzeba sobie, lepiej lub gorzej z tym radzić...

  ...oczywiście za Waszą wyprawę trzymamy z Panią Janicką kciuki!
  ...bo że będzie interesująca to nie mamy wątpliwości
 37. aniachal
  aniachal (12.04.2011 21:34) +2 + -
  Sławo rozminiemy się troszeńkę....... tak ociupinkę....... my lecimy 22 października na Sycylię ;o)
 38. sangha
  sangha (26.07.2010 20:59) +1 + -
  ciekawe miejsce :-), byłam na Sycylii. O istnieniu tej wyspy, nie miałam pojęcia. A to niedaleko.
 39. bkrystina
  bkrystina (26.07.2010 9:41) +2 + -
  Sławko, gratuluję nastepnego fantastycznego pomysłu na wyjazd.
 40. lmichorowski
  lmichorowski (05.06.2010 20:13) +3 + -
  Gratuluję pomysłu i życzę by podróż spełniła Twoje oczekiwania. Też bardzo lubię etap przygotowywania podróży, czytania o miejscach, które warto zobaczyć, planowania trasy, połączeń itp. No, i czekam na fajną relację z wyprawy. Pozdrawiam.
 41. slawannka
  slawannka (21.05.2010 16:10) +4 + -
  Dzięki, Agnieszko! Więcej niż rok, ale już zaczęłam oszczędzać, czego nigdy nie robiłam :) Założyłam rachunek oszczędnościowy pod tytułem Wakacje! Okropnie jestem z tego dumna! :)
 42. sagnes80
  sagnes80 (21.05.2010 16:06) +4 + -
  plany - to uwielbiam:planować, czytać, szperać, ślęczeć nad mapą, rozmyślać:) jak już jest pomysł to i dni do wymarzonego wyjazdu płyną szybciej, nawet jeśli dzieli od niego choćby rok cały:)
  powodzenia Sławannko!!!
 43. slawannka
  slawannka (19.05.2010 22:42) +3 + -
  Nastawienie - szkoda. No, ale trudno, co zrobić. Po włosku (hihi) jest takie mądre powiedzenie - Il mondo e bello perche e vario. Świat jest piękny bo jest różnorodny (jakoś tak).

  Myślenie to mi musi trochę przejść, bo to przesada! Tyle czasu poświęciłam na Lampedusę teraz... Po powrocie z Trapani miałam wrócić do życia... Ale bardzo bardzo mi się chciało to tutaj napisać, napisałam. I teraz chyba mogę odpocząć :)
 44. amused.to.death
  amused.to.death (19.05.2010 22:35) +2 + -
  Może to ogólne nastawienie do wszystkiego co włoskie (poza jedzeniem)? bo na pewno nie wina nauczyciela.
  Ale jak słusznie zauważyłaś, nie można się uczyć wszystkiego:D

  no tak, szkoda, szkoda...

  Ale fajnie, że sobie taką przed-podróż założyłaś - będę śledzić jak ci idzie myślenie nad wyjazdem a poza tym to dobre miejsce do pogadania:)

 45. slawannka
  slawannka (19.05.2010 22:29) +2 + -
  Jak to jest, że hiszpański tak, a włoski nie, to ja nie rozumiem... Pewnie ktoś niewłaściwy Cię uczył :)
 46. slawannka
  slawannka (19.05.2010 22:29) +2 + -
  No, pewnie że szkoda :)
 47. amused.to.death
  amused.to.death (19.05.2010 22:26) +2 + -
  Odpowiedziałaś:)
  To tak jak ja z moim hiszpańskim i francuskim - chciałabym tam gdzie się można dogadać (zwłaszcza w tym pierwszym:D)
  Z włoskiego miałam kilka lekcji i stwierdziłam, że to kompletnie nie dla mnie - może tez dlatego, że jakoś Włochy mnie nie zachwycają - ale fascynację, jak każdą fascynację, całkowicie rozumiem:)
  Tylko jedzenie mają fantastyczne - to muszę przyznać:D

  Szkoda, że nie moje rejony, bo bym z Tobą pojechała;)
 48. slawannka
  slawannka (19.05.2010 22:17) +4 + -
  Dlaczego Lampedusa?
  Odpowiem na drugie pytanie, bo na pierwsze odpowiem w podróży.
  Dlaczego Włochy... To tak. Po pierwsze, kiedyś chciałam objechać cały świat. Chciałam być marynarzem (facetem) bo takim najłatwiej. Z czasem czasu na to objeżdżanie zrobiło się trochę mało. Bo też pół życia nigdzie nie mogłam jeździć, tak wyszło. No i zrozumiałam, że na cały świat się nie załapię. No i dobra. To jak na cały nie, to na jakąś część mogę. I doszłam do wniosku, że chyba wolę poznać jakąś niedużą część świata, ale za to dobrze.

  To trochę tak, jak kiedyś chciałam poznać mnóstwo języków. A z czasem doszłam do tego, że wolę poznać jeden (poza tymi dwoma innymi) ale za to dobrze. I zamiast się uczyć wymarzonych dalszych, od stu lat zgłębiam jeden.

  No i teraz, łącząc te dwie sprawy. Skoro mówię po włosku, uczę włoskiego, uczę o Włoszech, to jak jadę do Włoch, to mogę to wszystko jakoś zebrać do kupy. I jadę tam z radością. Jadę jak do drugiego domu.

  Jakbym mogła co miesiąc gdzieś pojechać to bym pewnie znów chciała cały świat. Ale ja mogę najwyżej raz, góra dwa na rok. No to jak mam wybrać, to wybieram Włochy. Bo też te Włochy dają tyle możliwości... Włochy to nie same Włochy, to niemal cały świat. Zima i lato, morze, góry, jeziora (jeszcze nie bylam nad jeziorami!). Jeszcze tyle nie widziałam we Włoszech! Włochy to Europa i nawet prawie Afryka.

  Odpowiedziałam?
 49. amused.to.death
  amused.to.death (19.05.2010 22:00) +2 + -
  Ciekawe:)
  Ale właściwie dlaczego Lampeduza? (swoją drogą to fajna nazwa:)
  Ty chyba w ogóle lubisz Włochy, prawda? Dopiero zaczęłam przeglądać Twoje podróże więc nie wiem czy pisałaś gdzieś dlaczego?

  A w ogóle to chyba ta pogoda tak jakoś nastraja do planowania wakacji.... - ja właśnie opracowałam plan dojazdu do Stambułu za 500 zł, ale zastanawiam się czy nie zdecydować się w tym roku na prawdziwego lasta - tzn. tak z dnia na dzień:)

  Całkowicie się zgadzam, ze lepiej samemu niż w złym towarzystwie.
  (ale jednocześnie twierdzę, że jeśli towarzystwo dobre to lepiej niż samemu!:)
 50. pt.janicki
  pt.janicki (19.05.2010 21:38) +4 + -
  Sławanko, już się dałaś poznać! ...na pewno Ci się uda!
slawannka

slawannka

Sława, czyli: www.jedziemynasycylie.pl
Punkty: 146741