Ajax Loader Ładuję ...

28 +
2010-03-25 - 2011-08-02

Podróż Europa skandynawska - album zdjęć

zabytki hanza starówka unesco rzeźba rzeźby grieg kościół stavkirke muzyka koncert filharmonia teatr port kolejka linowa kolejka zebata wzgórze wikingowie opera śladami sławnych muzeum blixen grób groby nagrodek zelandia park ogród dania pałac norwegia renesans manieryzm fortyfikacje zamek zamki ogrody festiwale żagle cmentarz targ jarmark kolej pociąg morze fiord mauzoleum kluby i kawiarnie wydarzenia sportowe miasto. biblioteka architektura współczesna andersen thorwaldsen polonica polonicum rower katedra klasycyzm barok gotyk romanizm neostyle pomnik syrenka szekspir cieśnina literatura klasztor opactwo most bałtyk morze bałtyckie wieżowiec wieżowce funkcjonalizm modernizm fontanna fontanny skansen uniwersytet nauka skania jeziora jezioro miasto uczelnia bergmann celsius hammarskjold linneusz ogród botaniczny wyspa wyspy okręt statek żaglowiec ratusz dworzec dworzec kolejowy lotnisko mury ruiny słońce raukary gotlandia olimpiada nurmi sibelius forteca metro hotel wąwóz góry park narodowy fiordy szwecja kanał kanały stadion sport piłka nożna stocznia plaża wieś klif wybrżeże kamień zatoka autobus prom wodospad romantyczna tanio samochód samolot alkohol kuchnia przyroda rozrywki święta zwyczaje bornholm archeologia wykopaliska płaskowyż pustkowie tundra szkiery litwa mickiewicz słowacki piłsudski lelewel rokoko polonia poezja estonia kraje nadbałtyckie cerkiew okręt podwodny muminek muminki finlandia piwo ryby wędzarnie historia kościół rotundowy rotunda muzeum. bormholm nagrobek fresk freski polichromie biblia dzwonnica drzewo marina jacht jachty żaglówka żaglówki zachód słońca bronholm wędzarnia neogotyk megality neolit zabytki prehistoryczne prehistoria wiatrak skały ptaki cegła österlen pensjonat kościół warowny protestantyzm luteranizm pruski mur kościół obrony wyspa møn møn mon wyspa mon pola malarstwo ikonografia golf ołtarz polichromia malowidło malowidła brzeg klify las dach staw zwierzęta ptak secesja jutlandia
Typ: Album z opisami

'Europa skandynawska' to dla mnie z całą pewnością najbardziej rozwinięty cywilizacyjnie i kulturowo fragment naszego kontynentu, a myślę że nie tylko.  Dowodzą tego wszelkie wskaźniki jakości życia, długości, zadowolenia, transparentności życia publicznego, wysokości dochodów, małego rozwarstwienia i mnóstwo innych.

To także region o wspaniałej i różnorodnej (nie tylko fiordy!) przyrodzie, chronionej jak nigdzie na Starym Kontynencie. Region o ciekawej i wspólnej historii (czasem konfliktowej), nierzadko dramatycznej (np. Finlandia). To także ta część Europy, która w największym stopniu swego czasu przyjęła idee reformatorów religijnych XVI wieku. Rzutowało to na inne ślady materialne, niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Dzięki brakowi kontrreformacji udało się im uniknąć barokowej tandety. Etyczne zasady ewangelicyzmu powodowały, że nie dekorowano pałaców, dworów, kościołów i siedzib ponad potrzeby wynikające z funkcji tychże obiektów. 

Funkcjonalizm, to kolejna cecha wspólna państw skandynawskich. Widać to w nowoczesnej architekturze i designie, dzięi m.in. IKEI znanym na całym świecie.Wiąże się z tym prymat (lub wspólprymat) w Europie na polu nowoczesnych technologii. Nokia, Ericsson czy szereg przedsiębiorstw informatycznych bądź producentów zielonej energii są tu znakomitymi przykładami.

Dla mnie największą atrakcją Skandynawii są społeczeństwa poszczególnych krajów. Gdy na studiach podróżowalsmy po Norwegii przeżyliśmy absolutnie szok etyczno-cywilizacyjny. Klucz w drzwiach oznaczał, że właścicieli nie ma w domu ... :-0. Przed domem pozostawiano to, co w Polsce zawsze jest kradzione - buty, kurtki, sprzęt sportowy i turystyczny. Więzienia są zapełniane przez'przestępców' drogowych (to co u nas jest wykroczeniem w większości krajów północnych jest przestępstwem) oraz ... imigrantów, w tym - co wstyd przyznać - naszych rodaków.

Wspólna walka z przeciwnościami przyrody spowodowała, że to co publiczne (komunalne, państwowe), oznacza dla Skandynawów służące wszystkim, a nie łup do zawłaszczenia, jak u nas. Obowiązują jasne i proste zasady korzystania z lasów, biwaków etc. Często w knajpach chleb i woda są darmowe. Pracujący w sektorze publicznym pomagają petentom, a nie odganiają się od nich. Angielski znają prawie wszyscy. Ludzie w większym niż gdzie indziej stopniu preferują zdrowy styl życia, co potwierdza sport masowy i rekreacyjny i zasady zdrowego żywienia oraz zakazy palenia. 

Jakość życia publicznego też nie ma sobie równych. Silna pozycja od ponad stu lat prawdziwej socjalemokracji, istnienie innych partii demokratycznych, brak rasistów i nacjonalistów w parlamencie, związki zawodowe broniące praw pracowniczych, które i tak są ustawione na bardzo wysokim poziomie i przestrzegane, brak dzielnic nędzy, poziom opieki społecznej, szkolnictwa, transparentość i wydajność systemu fiskalnego to wartości, których się nie doczekamy u nas. Do tego jeszcze tolerancja wyznaniowa, kulturowa i każda inna, uczciwość, równouprawnienie kobiet na wzorcowym poziomie (np. pierwsza w Europie prawa wyborcze dla kobiet wprowadziła jeszcze autonomiczna Finlandia w 1906 r.), ułatwienia dla niepełnosprawnych i ... długo by jeszcze wyliczać. 

Co można dodać, może jeszcze wspaniałą literaturę (Ibsen, Strindberg, Undset, Hamsun, Waltari, Andersen), podróżników (np. Amundsen i Nansen), film (Bergman, von Trier) muzykę (od dzieł Griega, które odegrały pewną rolę w moim życiu ;-), Carla Nielsena i Sibeliusa, poprzez powszechnie znanych tworców muzyki rockowej, popowej i szeroko rozumianej rozrywkowej, jak ABBA, Roxette, A-Ha, Bjork, Nightwish, Rasmus, Sabaton, Apocalyptica, Ville Valo i wiele innych grup i wykonawców), filozofię, ekologię, ekumenizm, ruch pokojowy ... mógłbym jeszcze długo wyliczać.To wszystko trudno opisać, a co dopiero pokazać, ale będę się starał chociaz w części (a jak coś pominąłem, to dopiszę). 

Jednocześnie jest to czwarta spośród relacji, które są (na razie) przede wszystkim zbiorem zdjęć z poszczególnych krajów. Pomiędzy planowanymi opisami podróży dodawałem po jednym (rzadko częściej) zdjęciu do każdego odwiedzonego miejsca, które zaznaczyłem na swojej mapie zielonym balonikiem.  

Zachęcony przez voyagera i mapewa, w ramach wiosennych porządków, postanowiłem zgrupować pojedyncze fotki nie przypisane do żadnej przygotowanej relacji.

Dzięki zgrupowaniu fotek, przy zastosowaniu kryterium językowo-kulturowego (i geograficznego), będą one łatwiej dostępne dla mnie, a może i nie tylko ;-). 

Być może z czasem ta relacja będzie topnieć jeśli chodzi o ilość zdjęć z danego miejsca w miarę powstawania kolejnych relacji i przenoszenia z niej fotek, ale także i powiększać się (mam nadzieję) o nowe baloniki i odpowiadające im zdjęcia. A i sama coraz bardzie będzie przypominać inne moje relacje. W kazdym razie na pewno pozostanie w niej co najmniej jedno zdjęcie z każdego odwiedzonego miejsca. 

Kryterium kulturowo - językowe – kraje skandynawskie - jest dość oczywiste. Dołączyłem do nich kraje nadbałtyckie, ze względu na pokrewieństwo kulturowe z nimi Estonii i Łotwy oraz obecne powiązania gospodarcze. Może Litwa trochę nie pasuje, ale obecnie ona również silnie stawia na wspólpracę z państwami skandynawskimi. 

Powstaną jeszcze albumy dotyczace kolejnych regionów Europy, w celu 'zaparkowania' w nich pojedynczych fotek z poszczególnych miejscowości. 

Jeśli chodzi o Oslo - to najmłodsza skandynawska stolica. I chyba najmniejsza po Reykjaviku. A taka cecha - brak aglomeracji molochów - to kolejny plus regionu. Fotek będzie oczywiście więcej.

 

 • Oslo odpoczynek w parku
 • Oslo Frogner park rzeżba
Wielkie pustkowie
 • Pustkowie na płaskowyżu Hardangervidda
Zjazd kolejką Flamsbana
 • Myrdal kolorowe domki

Flamsbana i fiordy.

Uwaga - lokalizacja na mapie jest błędna :-(. Zgłaszam do poprawki. 

 • Wodospad Kjofossen na trasie Flamsbana
Jedna z odnóg Sognefiordu
 • Aurlandsfiord
Druga odnoga Sognefiordu
 • Naeroyfiord odnoga Sognefiordu
Koniec Naeroyfiordu, poczatek trasy do Stalheim
 • Gudvangen wodospad
Wąwóz i hotel
 • Widok na wąwóz Stalheim
Hanzeatyckie miasto deszczowców pośród siedmiu wzgórz
 • Bergen panorama z Flo
 • Bergen domki w Bryggen
Największe miasto Jutlandii, katedra i skansen

 • Aarhus skansen Den Gamle By dom na rynku
 • Aarhus Vor Frue Kirke
Zamek, zdobyty przez Czarnieckiego i Pana Paska ;-)
 • Koldynga (Kolding) jedna z sal na zamku
Szekspirowski Elsynor
 • Helsingor zamek Kronborg szekspirowski Elsynor
Dom Karen Blixen
 • Rungsted dom Karen Blixen
Pałac Frederiksborg
 • Hillerød pałac Frederiksborg
Katedra, muzeum Wikingów i festiwal
 • Roskilde katedra
 • Roskilde okno i chmury
Miasto Thorwaldsena, Andersena i Kierkegaarda
 • Kopenhaga ratusz
 • Kopenhaga budynek giełdy
 • Kopenhaga katedra widok nawy w stronę wejścia
 • Kopenhaga Vor Frelsers Kirke Modlitwa w Ogrójcu
 • Kopenhaga Christiania
 • Kopenhaga widok na bibliotekę 'Czarny Diament'
 • Kopenhaga wiatrak w Kastellet
 • Kopenhaga Grundtvigskirke i osiedle
 • Kopenhaga port Nyhavn
 • Kopenhaga wnętrze Grundtvigskirke
 • Kopenhaga Grundtvigskirke od prezbiterium

Most na wyspę Møn.

Więcej w relacji: Møn - maleńka dunska wyspa skarbów.

 • Widok na Kalvehavekirke

Największa miejscowość wyspy Møn.

Wiecej w relacji: Møn - maleńka duńska wyspa skarbów.

Wiejska idylla.

Więcej w relacji:  Møn- maleńka duńska wyspa skarbów.

Malowany kościół i pole golfowe.

Więcej w relacji: Møn - maleńka duńska wyspa skarbów

Freski mistrza z Elmelunde i sielski krajobraz.

Więcej w relacji: Møn - maleńka duńska wyspa skarbów.

Kredowe klify nad Bałtykiem.

Więcej w relacji: Møn - maleńka duńska wyspa skarbów.

Pałac kryty strzechą.

Więcej w relacji: Møn - maleńka duńska wyspa skarbów.

 • Liselund pałac kryty strzechą
Stolica wyspy
 • Ronne najmniejszy dom w mieście
Kościół rotundowy
 • Nylars kościół rotundowy i dzwonnica
Najstarszy i największy kościół rotundowy na Bornholmie
 • Osterlars kościół rotundowy
Urokliwe miasteczko na północnym brzegu Bornholmu
 • Gudhjem dostawczak w stylu retro
Raj dla rowerzystów i miłośników średniowiecza
 • Zachód slonca nad Bornholmem
Wieś serowarów i neoromański kościół
 • Klemensker widok kościoła
Najmniejszy i najmłodszy kościól rotundowy
 • Nyker kościół rotundowy
Małe miasteczko z historią i ... wędzarniami
 • Hasle kolorowe domki
Rybacka wioska na Bornholmie pod klifem
 • Helligpeder - żaglówka i zachód słońca
Kamienna kazalnica na wybrzeżu Bornholmu
 • Skaliste wybrzeże Bornholmu przy Jons Kapel
Najwyżej położony kościół w Danii
 • Rutsker widok na kościół i dzwonnicę
Piękny kościół rotundowy i nagrobek japoński
 • Olsker kościół rotundowy
Wędzarnia, port i kościół
 • Allinge wędzarnia nad morzem
Największe ruiny zamku w północnej Europie
 • Ruiny zamku Hammershus
Kurort północnego Bornholmu
 • Sandvig plaża
Urocze, zabytkowe miasteczko portowe
 • Simrishamn anioł z klepsydrą na ambonie
Zamek - wieża mieszkalno-obronna
 • Glimmingehus zamek od dziedzińca
Szwedzkie Stonehenge
 • Ales Stennar czyli zamglone szwedzkie Stonehenge
Dawny kościół rotundowy
 • Valleberga kościół niegdyś rotundowy
Wieś w Skanii 
 • Glemmingebro kościół
Port, promy i starówka z pruskiego muru
 • Ystad prom wracający z Bornholmu
Kościół i cmentarz w Skanii - malowniczy, chociaż odwiedzony przypadkowo ;-)
 • Kallstorp kościół
Miasto portowe i schowana starówka
 • Trelleborg uliczka na starówce i wieża kościoła
Turning Torso, most nad Sundem i Karol X Gustaw
 • Malmoe ratusz
 • Malmö Turning Torso Santiago Calatravy
 • Malmö widok na Turning Torso
 • Malmö Turning Torso konstrukcja i okna
Katedra, uniwersytet i skansen
 • Lund drewniane domy w skansenie
Port, kanały, Gamla Haga i stadion Ullevi
 • Goeteborg żaglowiec Viking i biurowiec Utkiken
 • Göteborg rzeźba antymilitarystyczna
Katedra i uniwersytet
 • Uppsala nagrobek Jana III Wazy w katedrze
Jeioro mieszkańców Sztokholmu
 • Żaglówka na jeziorze Melar
Pałac królewski i park
 • Drottningholm widok pałacu od strony jeziora
 • Drottningholm pałac królewski
Miasto na 14 wyspach
 • Sztokholm panorama miasta od strony jeziora Melar
 • Sztokholm trębacze
 • Sztokholm ryś w skansenie na Djurgarden
 • Sztokholm ratusz
Średniowieczne miasto z bajki nad Bałtykiem
 • Visby St. Karin sklepienie prezbiterium
 • Visby St. Karin wnętrze
 • Visby katedra witraż z Apokalipsą św. Jana
 • Visby herb miasta Agnus Dei
Klif nad Bałtykiem
 • Widok z klifu Hoegklint
Największa wyspa Bałtyku
 • Visby i Gotlandia
Lotnisko i suburbia Helsinek
 • Vantaa, port lotniczy Helsinek, muminek na lotnisku
Klasycyzm i modernizm
 • Helsinki katedra
 • Helsinki Sobor Uspieński
 • Helsinki forteca Suomenlinna z promem w tle
Bałtycka perełka. Po estońsku Tallinn, polski egzonim - Tallin.
 • Tallinn widok na kościół św. Olafa
 • Tallinn uliczka przy murach miejskich
 • Tallinn okno w zaułku dominikańskim
 • Tallinn rynek kolorowe kamienice
 • Tallinn drzwi w średniowiecznej kamienicy
 • Tallinn wieża kościoła św. Ducha nocą
 • Tallinn zegar na kościele św. Ducha
 • Tallinn ratusz nocą
Starówka z listy Unesco, secesja i wielki snaksen
 • Ryga widok starówki z wieży kościoła św. Piotra
 • Ryga kamieniczki starówki i gildie
Bardzo litewskie miasto
 • Kowno rynek katedra i odbicie jej wieży
Klasztor kamedułów
 • Pożajscie widok na kościół
Nostalgia
 • Wilno kościół św. Michała
 • Wilno kościoły św. Anny i Bernardynów

Zaloguj się, aby skomentować tę podróż

Komentarze

 1. fiera_loca
  fiera_loca (03.11.2010 23:33) +1 + -
  bardzo popieram pomysl porzadkow,bo znalazlam pare zdjec,ktore przeoczylam a teraz wszystkie sa, ze sie wyraze, w kupie.
  Klucz na drzwiach?a to ci dopiero!Niesmowite.
 2. renata-1
  renata-1 (27.05.2010 22:57) +1 + -
  no skromniutko, panie, skromniutko, czekam na więcej
 3. city_hopper
  city_hopper (20.05.2010 18:49) +1 + -
  Dzięki za ocenę.

  kava-kava: Rzeczywiście stereotypy szkodzą, ale także tym, którzy je wyznają ;-) Ich strata :-) Dla mnie satysfakcja z 'odkrycia' części prezentowanych tu miejsc znacznie przewyższa tą z obejrzenia widoku do znudzenia powielonego na pocztówkach etc. Zaś jeśli chodzi o kolory i przyrodę w słońcu, to moim zdaniem północna Europa bije południową (i nie tylko) na głowę. tylko niestety, słońca mniej :-( ...

  bARtek: To podobno problem niedoświetlenia. Wszak już 'Wiking Eryk' Pythonów o tym traktuje :-). Ale u nas ten 'problem' jest powszechniejszy, skutki bardziej opłakane, styl żałosny a poziom cywilizacyjny zdecydowanie za niski ... Więc w dalszym ciągu im zazdroszczę :-)
 4. kava_kava
  kava_kava (20.05.2010 12:28) +1 + -
  Skandynawia to ambitny projekt dla fotografa... niewiele "ślicznego" w sensie oczywistym. I na wakacje do "zimnych krajów" statystycznie się nie jeździ. Wniosek - stereotyp zawsze jest szkodliwy, tam jest dużo pięknych miejsc, pejzaży i kolorów - pięknie pokazane!
 5. bartek_sleczka
  bartek_sleczka (09.05.2010 20:19) +1 + -
  Bardzo pięknie pokazane, wielkie wyczucie estetyki - super!
  Co do mieszkańców tych ziem, miałem kilkuletni epizod pracy w ramach firmy z siedzibą w Lund i byłem w tamtych okolicach mnóstwo razy, ale służbowo. Poznałem nieco tych ludzi (bardzo strzegą swojej prywatności). Mam wrażenie, że ich wysoki poziom cywilizacyjny jest okupiony innymi problemami, nie tak łatwymi do spostrzeżenia... Bardzo się z tym kryją, ale np. leczyć się jeżdżą "na kontynent" (nie wiem na ile to powszechne, ale w tej firmie było bardzo popularne), a narzekanie na ich służbę zdrowia mnie zupełnie zszokowało. Ale to na inne miejsce... :)
  Świetne zdjęcia.
  Pzdr/bArtek
 6. city_hopper
  city_hopper (24.04.2010 1:34) +2 + -
  Dzięki, cieszę się, że się spodobały :-)
 7. 2_koty
  2_koty (24.04.2010 0:46) +3 + -
  No ładne fotki, dobrze że je wykopałeś z czeluści Kolumbera
 8. city_hopper
  city_hopper (23.04.2010 20:11) +2 + -
  Jak już wspomniałem, to nie jest relacja z jednej lub kilku podróży, ale katalog odwiedzonych miejsc, a z czasem dodam praktyczne wskazówki podróżnicze. Relacje z prezentowanych tu miejsc będą się powoli pojawiały, wzbogacone tekstem i kolejnymi fotkami :-). To dotyczy też innych europejskich albumów, powstałych w ramach porządków w galerii :-).
  Milanello - cieszę się, że się co do tego zgadzamy (chociaż to dla mnie są prawdy oczywiste) :-)
 9. milanello80
  milanello80 (22.04.2010 23:29) +2 + -
  I ja większość zdjęć widziałem. Piękno skandynawskiej ziemi, choć nie tylko, bo Litwa do takiej nijak mi nie pasuje, ukazałeś w pełnej krasie. Troszkę brakuje mi tu emocji, z których wcześniej Cię znałem, brakuje ekspresji w przeżywaniu przygód, odwiedzaniu miejsc, jednym slowem relacji, a je uwielbiam niesłychanie :)
  Mam nadzieję się doczekać.
  Co do Twojego zdania o Skandynawii, zgadzam się w 100 %. Kulturowo kraje te stoją znacznie wyżej niż cała reszta Europy. Ekologia, świadomość społeczna, poczucie przynależności państwowej, zaufanie obywatelskie, wszystko to stoi na znacznie wyższym poziomie niźli gdziekolwiek indziej na Starym Kontynencie.
 10. voyager747
  voyager747 (20.04.2010 19:32) +3 + -
  wszystko widziałem :) dawaj coś nowego
 11. iwonka55h
  iwonka55h (20.04.2010 19:14) +4 + -
  kolejny efekt wiosennych porządków, warto City.
 12. kuniu_ock
  kuniu_ock (20.04.2010 16:32) +3 + -
  hyhy.. zanim przysłałeś info - już tu grzebałem :P
city_hopper

city_hopper

hopper city
Punkty: 113716