Ajax Loader Ładuję ...

3 +
2008-10-23

Podróż Western dla dużych chłopców

Opisywane miejsca: Utah
Typ: Inna
Zgrzyt, pisk i jęk auta ledwo toczącego się po kamieniach. Morderczy upał. Kurz i pył, który wciska się wszędzie. Tak wygląda zwiedzanie pustynnych parków narodowych USA w jeepie.   Ale nikt nie żałował tej mordęgi. Elephant Hill (Słoniowe Wzgórze) to jedyne w swoim rodzaju miejsce będące kwintesencją naszych wyobrażeń o Dzikim Zachodzie. Jak z książek Karola Maya. Winnetou, dzielny wódz Apaczów, powinien się czaić gdzieś za tymi skałami. Winnetou, Karol May...? Mój przyjaciel z amerykańskiego "National Geographic" nie krył zdziwienia, gdy pytałem go, czy zamierza przenieść tę legendę Dzikiego Zachodu na łamy magazynu. - Nie, nigdy o nich nie słyszałem. Tu zaskoczenia nie kryłem ja i mój niemiecki kolega. Rozmowa miała miejsce w siedzibie magazynu, 2,5 tys. mil od Elephant Hill, przy sałatce z rukoli i filecie z soli w sosie cytrynowym. Sterylne pomieszczenia redakcji miały tyle wspólnego z rozpaloną pustynią w Utah, co nasze romantyczne wyobrażenia o Dzikim Zachodzie zestawione z amerykańskim etosem podboju nieprzyjaznych ziem za przełęczami Gór Skalistych. Choć nam się to z trudem mieści w głowach, wielu Amerykanów ma taki stosunek do Indian, jak Rosjanie do Czeczenów. W najlepszym razie pominęliby ich istnienie milczeniem. Rzeczywiście nikt tu nie słyszał o niemieckim pisarzu, który rozsławił Dziki Zachód na Starym Kontynencie. Na zachodzie USA też nikt nie zna Karola Maya, ale przynajmniej sceneria jest żywcem wzięta z jego opowieści, a pamięć ludzka mniej zawodna.

Przez Elephant Hill, który jest bramą do Parku Narodowego Canyonlands w stanie Utah, wiedzie jedna z najtrudniejszych dróg dla jeepów. Staram się tu zaglądać co kilka lat. Pierwszy raz zmierzyłem się z Elephant Hill 16 lat temu, gdy nie marzyłem nawet o posiadaniu własnego samochodu terenowego. Wrażenie, które udzieliło się i mnie, i wszystkim, którzy kiedykolwiek mi tam towarzyszyli, to niedorzeczność samego pomysłu przejechania po tym, co widać. Wtedy, za pierwszym razem, przejechałem zaledwie kawałek trasy terenowym autostopem: siedząc na miejscu pasażera w nowiutkiej toyocie, która należała do przygodnie poznanej amerykańsko-polskiej pary z Denver. Stan tego samochodu raczej nie zdradzał pasji właścicieli do jazdy terenowej, chyba nigdy wcześniej nie przechodził takich katuszy. Szlak dla jeepów zaczyna się na parkingu. Już na pierwszych dziesięciu metrach niespodzianka - droga wygląda jak po bombardowaniu, bo dziurami to już trudno nazwać. Ale to nie są jeszcze te trudności, które wyciskają z kierowców pot i łzy, a z samochodów płyn przekładniowy i olej silnikowy. TO zaczyna się za zakrętem.

 

Co sprawia, że dorośli faceci płaczą jak dzieci? Fascynującą relację Darka Raczko czytaj w serwisie Logo24 >> 

  

 • terenówką przez Elephant Hill
 • Canyon du Chelly
 • Park narodowy Arches
 • przez rzekę
 • terenówka
 • Ceramika
 • Dolina Bogów

Zaloguj się, aby skomentować tę podróż

Komentarze

 1. dino
  dino (25.08.2009 2:43) 0 + -
  tak, zdecydowanie......."..dorośli faceci płaczą jak dzieci...."

  "...Zgrzyt, pisk i jęk auta ledwo toczącego się po kamieniach. Morderczy upał. Kurz i pył, który wciska się wszędzie. Tak wygląda zwiedzanie pustynnych parków narodowych USA w jeepie...."

  albo hummerem....jako i my zrobiliśmy....
 2. voyager747
  voyager747 (15.12.2008 19:47) 0 + -
  Mało zdjęć, będzie więcej ?
logo_24

logo_24

Logo Magazyn
Punkty: 7332