Podróż A ja Waszmościom ofiaruję Niderlandy... - Bruksela



Bruksela - stolica Królestwa Belgii, to piękne miasto. Przez wielu, z pewną przesadą jest nazywana stolicą Europy, z racji tego, że ma tu siedzibę większość (choć nie wszystkie) instytucji Unii Europejskiej.

Jej początki, historycy wiążą z postacią biskupa Cambrai, św. Gaugericusa (św. Géry' ego), który na podmokłych terenach wyspy na rzece Senne zbudował około 580 roku kaplicę. Nazwa miasta wywodzi się z języka staroholenderskiego, w którym słowo Broeksel oznaczało "dom na bagnach". O oficjalnych początkach Brukseli możemy wszakże mówić dopiero od około 980 roku, kiedy to książę Dolnej Lotaryngii, Karol przeniósł z Moorsel we wschodniej Flandrii do wspomnianej wyżej kaplicy relikwie św. Guduli. Dogodne położenie osady na szlakach handlowych, łączących Brugię, Gandawę i Kolonię sprzyjało jej szybkiemu rozwojowi. Wkrótce osuszono otaczające osadę bagna, a w XIII wieku otoczono miasto umocnieniami, rozbudowanymi w następnym stuleciu. Bruksela zyskała wkrótce rangę stolicy Brabancji, a po utracie niezależności przez jej władców, została stolicą Księstwa Niderlandów, co przyczyniło się do jej dalszego rozkwitu.

Od XIII miasto jest znane jako znaczący i prężny ośrodek tkactwa i handlu. Powstało wówczas dzisiejsze centrum miasta z rynkiem (Grand Place). Począwszy od XVI wieku, miasto wchodziło w skład imperium habsburskiego. W roku 1695 Bruksela doznała bardzo dużych zniszczeń z rąk wojsk Ludwika XIV. Francuska artyleria zniszczyła wówczas Grand Place oraz blisko 1/3 zabudowy miasta. Pół wieku później, w roku 1746, Bruksela została zajęta przez wojska francuskie w czasie wojny o sukcesję austriacką, jednakże po trzech latach powróciła pod panowanie Habsburgów. Powstanie w 1830 roku zaowocowało uzyskaniem niepodległości przez Belgię, której stolicą została właśnie Bruksela.

Król Leopold I nakazał wyburzenie murów obronnych i rozbudowę miasta. Dzielo to kontynuował jego następca - Leopold II. Wytyczono wówczas szereg nowych ulic, skanalizowano rzekę Senne, zbudowano Giełdę, sieć kanalizacji i zrealizowano wiele inwestycji w infrastrukturę miasta. W XX wieku miasto było areną wielu ważnych wydarzeń. Odbyła się tu pierwsza światowa konferencja fizyków (tzw. Konferencja Solvaya z 1927 roku) oraz dwie wystawy światowe w 1935 i 1958 roku. Począwszy od roku 1958 w mieście mają siedzibę liczne instytucje integrującej się Europy (EWG, a następnie UE), zaś w roku 1967 do Brukseli przeniesiono z Paryża kwaterę główną NATO.

Bruksela ma wiele do zaoferowania turystom. Miasto jest bogate w zabytki przeszłości. Mało kto nie powstrzyma się od zachwytu na widok dostojnych, bogato zdobionych kamienic, otaczających tzw. Wielki Plac (Grand Place) z gotyckim ratuszem (Hôtel de Ville) z XV wieku oraz XVI-wiecznym Domem Króla (Maison du Roi), mieszczącym obecnie Muzeum Miejskie. Kilka kroków dalej turysta może zobaczyć symbol Brukseli - pochodzącą z 1619 roku figurkę siusiającego chłopczyka tzw. Manneken Pisa (warto dodać, że od 1987 roku ma on również swoją żeńską odpowiedniczkę - tzw. Jeanneke Pis). Wielu wrażeń dostarczy także spacer sąsiednimi staromiejskimi uliczkami, przy których ulokowały się piękne kamieniczki, stylowe kawiarnie i restauracje. Warto skosztować tu wyśmienitego belgijskiego piwa, wspaniałych frytek lub - jeśli ktoś lubi łakocie - wybornej czekolady, z których słynie Bruksela. Po pokrzepieniu się, trzeba koniecznie zobaczyć perełki architektury sakralnej: XII-wieczną Katedrę św.św. Michała i Guduli (Cathédrale des Saint-Michel-et-Gudule/Kathedraal van Sint-Michiel en Sint-Goedele), obfitującą w piękne XVI-wieczne witraże i inne dzieła sztuki oraz gotycki kościół Notre Dame du Sablon. Warto także pospacerować po XIX-wiecznej Galerii św. Huberta, mieszczącej liczne sklepy, bary, kafejki i restauracje, lub zrelaksować się w reprezentacyjnym Parku Brukselskim, położonym w sąsiedztwie Pałacu Królewskiego i Pałacu Narodów (parlamentu belgijskiego). Jeśli mamy więcej czasu warto pojechać do rozległego Bois de la Cambre (Ter Kamerenbos) - parku, w którym można oderwać się od miejskiego zgiełku i odpocząć na łonie natury, lub też udać się do Atomium - imponującej konstrukcji, zbudowanej na światową wystawę "Expo 58". Przedstawia ona model kryształu żelaza powiększony 150 mld razy. Ma wysokość 103 m, a z jej szczytu można obejrzeć panoramę Brukseli. W sąsiedztwie Atomium znajdujesię inna atrakcja, tzw. Mini Europa - kompozycja miniaturowych obiektów z najpiękniejszych miast naszego kontynentu. Nie było mi niestety, dane doświadczyć tych atrakcji, gdyż pod Atomium zajechaliśmy już późną nocą. Ale nawet z zewnątrz budowla robi duże wrażenie.

W każdym razie, wizytę w Brukseli gorąco polecam tym, którzy nie mieli okazji odwiedzić jeszcze tego miasta.

  • Bruksela (Bruxelles/Brussel)
  • Bruksela (Bruxelles/Brussel)
  • Bruksela (Bruxelles/Brussel)
  • Bruksela (Bruxelles/Brussel)
  • Bruksela (Bruxelles/Brussel)
  • Bruksela (Bruxelles/Brussel)
  • Bruksela (Bruxelles/Brussel)
  • Bruksela (Bruxelles/Brussel)
  • Bruksela (Bruxelles/Brussel)
  • Bruksela (Bruxelles/Brussel)
  • Bruksela (Bruxelles/Brussel)