Podróż Grecja - samochodem po Europie - Poradnik kierowcyRepublika Grecji obejmuje południową część Półwyspu Bałkańskiego. Od południa oblewa Grecję Morze Śródziemne, od wschodu - Morze Egejskie, a od zachodu - Jońskie. Składa się z Grecji kontynentalnej (Attyka, Peloponez, Sterea, Grecja Centralna, Tessalia, Epir, Macedonia i Tracja) oraz ok. 100 wysp na morzach Egejskim i Jońskim. Kreta, największa z wysp, nie należy do żadnego z archipelagów.

 

Przejazd z Warszawy

Odległość: 2295 km (w tym 1400 km autostrad) Przybliżony czas (bez przystanków): 25 godz. 50 min, wtym 14 godz. autostradami. Opłaty za przejazd - ok. 20 euro. Tranzyt: Słowacja - winietka opłat drogowych, Węgry - winietka opłat drogowych, Serbia i Czarnogóra - płatny przejazd E75 na trasie: Subotica - Belgrad - Nis - Pecenjevce, Macedonia - płatny przejazd E75 na trasie Kumanovo - Evzoni, Grecja - płatny przejazd E75 na trasie Evzoni -Ateny (paliwo ok. 200 euro).

Przepisy drogowe:

Obowiązkowa jazda w pasach bezpieczeństwa. Wyposażenie pojazdu: trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka pierwszej pomocy. Min. głębokość rzeźby bieżnika - 1,6 mm. Zabrania się używania telefonu komórkowego podczas jazdy bez zainstalowanego urządzenia głośnomówiącego. Obowiązuje zakaz przewozu dzieci w wieku powyżej trzech lat o wzroście do 150 cm na przednim siedzeniu. Dzieci o wzroście 135 cm i więcej mogą być zabezpieczane pasami bezpieczeństwa. Dzieci w wieku poniżej trzech lat winny być przewożone w urządzeniu zabezpieczającym (fotelik, podwyższenie itp.). W Atenach obowiązuje zakaz parkowania w tzw. strefie zielonej z wyjątkiem miejsc z zainstalowanymi parkometrami. Średnia opłata za parkowanie 0,60 euro/godz. Policja ma prawo usunąć źle zaparkowany pojazd i ukarać kierowcę mandatem w wysokości 48,66 euro. W Atenach policja może też zdejmować tablice rejestracyjne z nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów.

Mandaty:

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu karane jest grzywną w wysokości od 78 do 624,5 euro i/lub zatrzymaniem prawa jazdy na okres trzech-sześciu miesięcy, a nawet aresztem do dwóch miesięcy. Przykładowa wysokość mandatów: przekroczenie dozwolonej prędkości - od 32 do 155 euro, przy przekroczeniu prędkości o ponad 40 km/h sprawa kierowana jest do sądu, przejazd na czerwonym świetle - 167 euro, nieużywanie bądź nieposiadanie pasów bezpieczeństwa na przednich siedzeniach - 83 euro, nieprawidłowe parkowanie - od 34 do 65 euro, w przypadku bardzo poważnych wykroczeń na mocy wyroku sądowego może nastąpić konfiskata pojazdu.

Dokumenty obowiązkowe:

Paszport ważny minimum trzy miesiące ponad planowany okres pobytu lub dowód osobisty ważny minimum sześć miesięcy uprawnia do pobytu na terenie Grecji do 90 dni.

Ubezpieczenie:

Krajowe ubezpieczenia pojazdu OC, oprócz karty NFZ zaleca się wykupienie w Polsce ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Paliwo:

Benzyna bezołowiowa jest dostępna na terenie całego kraju. Benzynę ołowiową zastępuje benzyna Super 2002 zawierająca substytuty ołowiu. Ceny paliw są zróżnicowane w zależności od regionów. Większość stacji benzynowych jest czynna w godz. 7-19. Tylko nieliczne stacje akceptują regulowanie płatności kartami kredytowymi. Gaz płynny do samochodów (LPG) jest dostępny wniewielu miejscowościach.

Obowiązuje zakaz wwozu/wywozu paliwa w zapasowych kanistrach.

Opłaty drogowe:

Sieć drogowa Grecji liczy 38 451 km, z których 1110 km stanowią autostrady, 9210 km drogi główne i 29 241 km drogi krajowe. Przejazd autostradami jest płatny. Opłaty pobierane są w zależności od odcinka drogi i kategorii pojazdu, płatne gotówką. Ponadto pobierana jest opłata za przejazd autostradą łączącą Ateny z lotniskiem międzynarodowym E. Venizelos.

Przydatne informacje:

Dopuszczalne prędkości: 50/90/110/130, dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi 0,05%, światła w nocy

1 EUR (euro) = 4,37 zł

Ważne telefony:

Policja: 117

Straż pożarna: 199

Zunifikowany: 112

 

Weź udział w naszej akcji "Samochodem po Europie". Szczegóły znajdziesz tutaj>> 

  • Ateny - antyczny teatr Irodeio
  • Grecja to także całe mnóstwo pięknych wysp i wysepek - Santorini
  • Krowy na drodze