Ajax Loader Ładuję ...

Francja - samochodem po EuropiePoradnik kierowcy

Republika Fracuska należy do największych, pod względem obszaru, państw Europy Zachodniej. Na zachodzie i północnym zachodzie granicę wyznaczają wybrzeża Oceanu Atlantyckiego i Kanału La Manche, na południu Morze Śródziemne. Głównym ośrodkiem miejskim i kulturalnym jest stolica państwa, Paryż.

Dojazd

Z Warszawy do Paryża jest ponad 1608 km, których pokonanie zajmuje około 16 godzin ciągłej jazdy. Trasa wiedzie przez Poznań, Poczdam, Hanower, Kolonię i Liege. Przejazd autostradami we Francji jest płatny.

Przepisy

Samochód powinien być wyposażony w pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, a na tylnych o ile są zamontowane, trójkąt  ostrzegawczy, zewnętrzne lusterko wsteczne, zabezpieczenie antywłamaniowe, komplet zapasowych żarówek. Min. grubość rzeźby bieżnika opon - 1,6 mm. Zaleca się posiadanie apteczki. Od roku jest obowiązuje posiadania i używania kamizelki odblaskowej przy opuszczaniu pojazdu poza terenem zabudowanym.

Dopuszczalna maksymalna zawartość alkoholu we krwi - 0,05% za wyjątkiem kierowców transportu publicznego i autokarów, dla których dopuszczalna maksymalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,02%.

Mandaty

Przykładowa wysokość mandatów za inne wykroczenia drogowe, w Euro:
- nieopłacone parkowanie - od 11 do 35
- nieprawidłowe parkowanie o od 35 do 135
- nierespektowanie znaku STOP - 135 + 4 pkt.karne i zatrzymanie prawa jazdy na okres do 3 lat
- nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 135 + 3 pkt.karne
- przekroczenie prędkości: poniżej 20 km/h - 135 Euro + 1 pkt.karny
  > od 20 do 50 km/h - od 135 do 1500 Euro + od 2 do 4 pkt.karnych
- przewożenie dzieci do 10 lat na przednim siedzeniu bez odpowiedniego zabezpieczenia - od 22 do 35
- używanie antyradaru - 1500
- używanie telefonu komórkowego bez urządzenia głośnomówiącego - 35 + 2 punkty karne
- brak ubezpieczenia - 1500

Dokumenty obowiązkowe

Dokumenty podróży uprawniające do bezwizowego wjazdu i pobytu (do 90 dni): paszport ważny minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu, lub dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy.

Ubezpieczenie

Wystarcza krajowe ubezpieczenie pojazdu OC, zaleca się wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego ze względu na wysokie koszty leczenia.

Paliwo

We Francji można zakupić tylko benzyny bezołowiowe. Benzyna zawierająca dodatki zastępujące ołów jest sprzedawana pod nazwą supercarburant. Gaz płynny (LPG) dostępny jest w ponad 975 stacjach na terytorium całej Francji.

Opłaty drogowe

Przejazdy autostradami są płatne. Wysokość opłat zależy od odcinka i numeru drogi. Płatne są także przejazdy tunelami, w tym najbardziej znanymi eurotunelem (połączenie z Wielką Brytanią) i tunelem pod Mont Blanc (połączenie z Włochami).

Przydatne informacje

Dopuszczalne prędkości: 50/90/110/130, dop. zawartość alkoholu we krwi 0,05%, światła zalecane przez całą dobę

1 EUR (euro) = 4,37 zł

Ważne telefony

Policja, pogotowie ratunkowe, straż pożarna -  112

 

Weź udział w naszej akcji "Samochodem po Europie". Szczegóły znajdziesz tutaj>>