Pewnego dnia podczas naszego pobytu w Tyrolu odwiedziliśmy Sölden i wjechaliśmy na szczyt Gaislachkogl (3058 m n.p.m.).
Sölden to miasteczko w dolinie Ötztal w Tyrolu. Liczy ok. 3.500 stałych mieszkańców, lecz jego baza noclegowa pozwala na zakwaterowanie ok. 15.000 turystów. Pod względem ilości korzystających z noclegów turystów gmina Sölden jest trzecim po Wiedniu i Salzburgu austriackim ośrodkiem turystycznym. Główna część Sölden znajduje się na wysokości 1368 m n.p.m., a górna część, zwana Hochsölden położona jest na wysokości 2090 m n.p.m. Najwyższym szczytem w okolicy jest Wildspitze (3768 m n.p.m.), drugi pod względem wysokości szczyt w Austrii po Großglocknerze (3798 m n.p.m.). Ötztalska Droga Lodowcowa (Ötztaler Gletscherstraße), wznosząca się na wysokość 2830 m n.p.m., jest drugą najwyższą drogą asfaltową w Europie. Jest to droga dojazdowa z Sölden do lodowca Rettenbach i lodowca Tiefenbachferner w Alpach Ötztalskich. Została zbudowana w 1972 roku. Na lodowcu Rettenbach tradycyjnie odbywa się rozpoczęcie sezonu Pucharu Świata w Narciarstwie Alpejskim. Tereny narciarskie w okolicach Sölden, obejmujące niemal 150 km tras o różnej skali trudności, wyposażone są w 35 różnego typu wyciągów, od orczykowych po gondolowe. Do Sölden warto przyjechać również wiosną, bowiem rokrocznie, w kwietniu, na lodowcu Rettenbach odbywa się niezwykła impreza pod nazwą "Hannibal Party" dla upamiętnienia historycznego przekroczenia Alp przez armię Hannibala podczas drugiej wojny punickiej, toczonej w latach 218-201 p.n.e.
Prymitywne narzędzia znalezione w pobliżu dzisiejszego Sölden świadczą o tym, że region został zasiedlony przed tysiącami lat. Ötzi, słynna dobrze zachowana mumia mężczyzny, który żył w okresie neolitu pomiędzy 3400 i 3100 p.n.e., została znaleziona w Alpach Ötztalskich właśnie w pobliżu Sölden.
Dzisiejsza miejscowość Sölden, rozwinęła się z niewielkiej osady, liczącej w XIII wieku 20 domów. Jednym z budynków, których historia sięga średniowiecza, jest Berghof. Pierwsza wzmianka o budynku istniejącym na miejscu dzisiejszego Berghofu pochodzi z 1370 roku. W 1588 roku Berghof został wpisany do rejestru zamku w Petersbergu jako jedno z gospodarstw. Dom jest obecnie wykorzystywany jako miejsce zakwaterowania dla gości.