Zaopatrzyliśmy się w kilka książek i broszurek o Lombardii i nasze apetyty na zwiedzanie sięgnęły niebezpiecznie zenitu.
Trzeba jednak spróbowac mierzyc siły na zamiary i dlatego zdecydowaliśmy się pojechac koleją do Brescia, drugiego , ważnego miasta Lombardii.
Dlaczego Brescia?
Polskie przewodniki wprawnie omijają to miejsce. Zasługuje ono tylko na wzmiankę o brzydkim, pospolitym miejscu, niewartym zatrzymywania na trasie do Wenecji ?
Brescia leży we wschodniej części regionu Lombardia, nazywanego również krainą jezior. Prowincja znajduje się między wschodnim brzegiem Jeziora Garda i zachodnim wybrzeżem Jeziora Iseo.
Studiując foldery natrafiliśmy na zdjęcia ruin świątyni Kapitolu z I w. n.e. i już wiedziałam , że tam musimy dotrzec , przetrzec szlaki i zachęcic innych aby nigdy nie szli na łatwiznę i kreślili własne przewodniki nie ufając ślepo w to , co napisane i opublikowane.
Na szczęście istnieje informacja turystyczna i miejscowi, którzy nas poprowadzili. Należało już tylko uzupełnic swoją wiedzę o tablice informacyjne na miejscu , z których można się było dowiedziec o kilku ważnych szczegółach dotyczących ruin i teatru.
Brixia, dzisiejsza Brescia w czasach rzymskich nazywana była Małym Rzymem.
Do czasów obecnych zachowały się ruiny Forum z I w oraz świątyni Kapitolum a także niemałego teatru .
Świątynia Kapitolu z I w.n.e. wzniesiona została przez cesarza Wespazjana jako wyraz jego uczuc dla Brixii po bitwie pod Bedriacum. Położona w północnej części forum była najważniejszą budowlą w mieście.
W starożytnym Rzymie oddawano cześc triadzie Kapitoliśkiej, tzn. czczono Jowisza, Junonę i Minerwę a w każdej z cell czczono jedno z tych bóstw. Niestety nie wiadomo jakiego boga lub bóstwo czczono w pozostałej celli. Na terenach wykopalisk znaleziono posąg Jowisza i głowę Minerwy oraz całą masę figurek z brązu. Natrafiono również na ślady świątyni republikańskiej z II-I w. p.n.e.
Rzymski teatr jest w dużej mierze nieodsłonięty ale wykopaliska z 1913 r. pozwoliły na odkrycie fundamentów z częścią widowni oraz sceny.
Teatr w Brescii jest drugim co do wielkości teatrem w północnych Włoszech, zaraz po Weronie i mógł pomieścic 15 tysięcy widzów (w Weronie 22 tys).
Czyli .... nieciekawe?
Samo miasto mnie nie rozczarowało, wręcz przeciwnie !