Canterbury – miasto w hrabstwie Kent jest siedzibą centralnego arcybiskupstwa Kościoła Anglikańskiego. Biskup Canterbury jest prymasem Anglii. Taką rolę – miastu i jego biskupowi wyznaczył król Henryk VIII z dynastii Tudorów po ogłoszeniu w roku 1534 tak zwanego Aktu Supremacyjnego, który uniezależnił Kościół Anglii od Watykanu. Stało się tak mimo tego, że król, „mąż sześciu żon”, wcześniej gorący przeciwnik reformacji został także przez papieża uznany za „obrońcę wiary”. W okresie, gdy Cesarstwo Rzymskie opanowało Brytanię, Canterbury nazywało się Durovernum, a pierwsza znana nazwa przypominająca dzisiejszą pochodzi z języka staroangielskiego to: Cantwarebyrig. W czasie drugiej wojny światowej miasto ucierpiało z powodu nalotów Luftwaffe. Zmarł tutaj także autor powieści z serii o Jamesie Bondzie, Ian Fleming.
Najważniejszym zabytkiem Canterbury jest katedra. Jest siedzibą Arcybiskupa Canterbury, przewodniczącego Kościoła Anglikańskiego (łac. Ecclesia Anglicana) na Anglię i cały świat. Jej formalny tytuł to: Katedralny i Metropolitalny Kościół Chrystusa w Canterbury - Cathedral and Metropolitical Church of Christ at Canterbury. Jest wpisana do księgi Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pierwszym biskupem katedry był św. Augustyn z Canterbury, wcześniejszy opat benedyktyńskiego klasztoru św. Andrzeja na Monte Celio w Rzymie. Był jej fundatorem w roku 602.