I kolejny element włoski w słoweńskiej wyprawie :
Portowy Triest przy granicy ze Słowenią (ponad 200.000 mieszkańców) - jak każde z miasto graniczne przez całe wieki podlegał różnorodnym wpływom kulturowym i językowym. Po dziś dzień na przykład miasto zamieszkuje niewielka grupa posługująca się nadal językiem węgierskim. Miasto dziś należące do Włoch przez stulecia przynależało do Austrii, stąd dominujące przykłady architektury secesyjnej i neoklasycznej. Jako ośrodek o silnie rozbudowanym zapleczu naukowo - badawczym często określane jest mianem Miasta Nauki (Citta della scienza).
Od II w. p.n.e. w granicach Imperium Rzymskiego, później przechodzi pod władzę Bizancjum, następnie wchodzi w skład ziem Karola Wielkiego chcącego przywrócić pod swymi rządami dawną, cesarską świetność. W XIV w. jest areną walk pomiędzy Wenecją, a Austrią. W 1382 r. zostaje Triest zaanektowany przez Habsburgów. Pod ich rządami wzrasta jego rola jako miasta portowego. Tu powstaje stocznia i jedna z siedzib towarzystwa żeglugowego Austrian LLoyd, tu powstają też statki wojenne na potrzeby Austro-Węgier.
Triest zostaje przyłączony do Włoch dopiero po I wojnie światowej. Pod koniec II wojny światowej walkę o wpływy prowadzi antyfaszystowska partyzantka włoska i oddziały jugosłowiańskie Tito. Po wejściu aliantów miasto zostaje podzielone na dwie strefy wpływów - jedna pozostaje pod kontrolą aliantów - głównie Amerykanów i Brytyjczyków, druga pod kontrolą Jugosłowian. Część aliancka w 1954 r. oficjalnie została przyłączona do Włoch mimo licznych protestów strony Jugosłowiańskiej. Zakończył wówczas żywot znany przez blisko dziesięć lat jako Wolne Terytorium Triestu.
Co prawda pozostały ślady Tergeste - rzymskiej osady, która utrwaliła nazwę miasta, jednak poza katedrą i nielicznymi pozostałościami średniowiecznej zabudowy dominuje neoklasyczny Triest Marii Teresy, a jedną z atrakcji miasta jest Zamek Mirarmare (il Castello di Miramare) wzniesiony przez Habsburgów. W zamkowym parku można ogladać roślinność ze wszystkich kontynentów.
Trafiliśmy na zawody sportowe dzieci z podstawówek - było wesoło, kolorowo i bardzo głośno.