Ładuję...

kolumber.pl


Niemen ma już swoje muzeum

 Tutaj po prostu musieliśmy zajrzeć. Mając w pamięci kartkę na drzwiach domu Wydrzyckich, obiecującą otwarcie w tym miejscu muzeum, chcieliśmy sprawdzić jak się sprawy mają. No i rzeczywiście, muzeum Czesława Niemena jest! Może niezbyt okazałe, ubogie w oryginalne sprzęty należące do rodziny muzyka, ale wierzę, że będzie się rozwijało - być może także dzięki pomocy z Polski.

Muzeum prowadzi starszy pan, który od lat zajmuje się zbieraniem przedmiotów nie tylko związanych z Wydrzyckimi, ale i pamiątek etnograficznych, z których w przyszłości ma powstać ekspozycja. Mając w tle utwory Niemena, wysłuchujemy opowieści o "Cześku", jak powszechnie mówiono tu na naszego muzyka. O tym, jak mając 24 godziny wolnego czasu podczas koncertów w Moskwie przyjechał taksówką do rodzinnej wsi aby odwiedzić rodzinę i znajomych. Jak na wszystkie swoje koncerty organizowane w okolicy rezerwował pierwszy rząd na widowni dla najbliższych. Że posiadał pierwszy we wsi rower i motocykl. Warto posłuchać.

Bilet do muzeum, składającego się z trzech pomieszczeń kosztuje 5.000 BYR, czyli ok. 4 PLN. Władze lokalne zgadzają się na wspieranie muzeum, jednak pod warunkiem wypełniania swoistego "targetu" przez kustosza. Musi on mianowicie sprzedawać co najmniej 50 biletów miesięcznie. Przyjeżdżajcie więc, aby ekspozycja nie tylko przetrwała, ale i rozrastała się.

W sąsiedztwie Starych Wasiliszek znajdują się Wasiliszki Nowe. Mam dylemat, jak to miejsce ocenić. Z jednej strony władzom należy się uznanie za stworzenie nowoczesnej, zadbanej miejscowości z domem kultury, szkołą, terenem rekreacyjnym. Z drugiej natomiast jest świadomość marnotrawstwa nakładów finansowych, które nie zawsze spożytkowano mądrze (np. wielki kryształowy żyrandol w domu kultury oświetlający klatkę schodową) tworząc swego rodzaju oazę w raczej biednym regionie.