Ajax Loader Ładuję ...

Aggtelek - jaskinie na WęgrzechPodziemny świat. Jaskinie w Aggtelek 2009-06-16

Długa na 25 kilometrów jaskinia Baradla w Aggtelek na Węgrzech należy do najciekawszych atrakcji przyrodniczych Europy Środkowej. Wycieczka korytem podziemnej rzeki Styks.

Potężna jaskinia Baradla leży na terenie Słowackiego Krasu i wzgórz krasowych Gömör-Torna. Cały ten teren chronionych jest w Parku Narodowym Aggtelek oraz Obszarze Chronionego Krajobrazu Slovensky Kras. Ponadto naszpikowany jaskiniami obszar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  

Jaskinia Baradla ciągnie się wzdłuż podziemnej rzeki Styks, na odcinku 25 kilometrów. Około 20% jej długości znane jest jako jaskinia Domica na Słowacji. Można tam zresztą przeżyć fascynującą wyprawę łódkami po płynącej pod ziemią rzece. Samą Baradlę możemy zobaczyć startując z Aggtelek lub Jósvafö. Z tej pierwszej miejscowości możemy wyruszyć na godzinny kilometrowy spacer, który jest najpopularniejszą formą odwiedzenia jaskini.

Trasa prowadzi przez Rajski Korytarz, Salę Koronkową, Korytarz Nietoperzy i wreszcie Salę Koncertową, gdzie pokazywane jest widowisko światło i dźwięk. Najdłuższe wyprawy do podziemi Baradli trwają 5 godzin – wtedy przechodzi się około 7 km, w tym wiele nieoświetlonym chodnikiem. Jeszcze bardziej ekstremalna wydaje się trasa 3 dniowa (!), na którą trzeba się już jednak umawiać z dłuższym wyprzedzeniem. Wycieczki po nieoświetlonych korytarzach są znaczniejsze kosztowniejsze od zwykłych spacerów oświetlonymi drogami.  

Najlepszym kompromisem między ceną a długością oglądania wydaje się dwugodzinna podziemna wycieczka z Aggtelek do Jósvafö. Trasa zaczyna się od wejścia przy Czerwonym Jeziorze. Początkowo prowadzi schodzącym w głębie podziemi korytarzem wykutym na potrzeby turystów w latach 20. i 30. XX wieku.  

Czytaj dalej w serwisie www.ciekawe-miejsca.net