Podróż Świnice Warckie na kole - Parzęczew czyli etap pierwszy



2012-07-22

22 lipca... czyż można lepiej uczcić ten dzień niż rowerową, jak się okaże pielgrzymką? ;) 

Parzęczew mi znany i objeżdżony. Ty razem jednak zatrzymałem się przy cmentarzu, na którym znajduje się zabytkowy kościółem św. Rocha.

drewniany p.w. św. Rocha wzniesiony został pod koniec XVI wieku we wsi Ignacew, a w XVII wieku przeniesiony na cmentarz grzebalny do Parzęczewa, gdzie stoi po dzień dzisiejszy. Świątynia ta to cenny zabytek wysokiej klasy, drewnianego, ludowgo budownictwa sakralnego, bogato wyposażona w trzy ołtarze barokowo -rokokowe, piękne obrazy malowane na płótnie i liczne figurki świętych. Kościół ten został gruntownie odnowiony i zakonserwowany na przełomie 2000/2001 roku. 

Niestety nie dane mi było wejść do wnętrza 

w innym miejscu czytamy tak:

Kościół ten został wzniesiony w XVI lub w początkach XVII stulecia i stał pierwotnie w innym miejscu niż dzisiaj. Legenda głosi, że świątynię tą w darze od króla Zygmunta Augusta otrzymał właściciel wsi Piaskowice - Wojciech Piaskowski. Usytuował on podarowaną świątynię w najbardziej oddalonym zakątku swoich majętności, aby ułatwić chłopom pańszczyźnianym udział w nabożeństwach. 

Kościół ten już na początku XVII wieku został przeniesiony na cmentarz grzebalny do Parzęczewa, gdzie znajduje się do chwili obecnej. Jest to budynek drewniany konstrukcji zrębowej, jednonawowy, zbudowany na planie zbliżonym do kwadratu, z węższym wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Świątynie przykrywa dach dwuspadowy, nad prezbiterium wieloboczny, przykryty gontem. W świątyni zachowało się ciekawe wyposażenie wnętrza, w tym rzeźby i obrazy z XVII-XVIII w 

nie zabawiłem tu długo 

  • 8263272 - Parzęczew Parzęczew czyli etap pierwszy
  • Parzęczew
  • Dsc05876
  • Dsc05877
  • Dsc05878