Otrzymane komentarze dla użytkownika lmichorowski, strona 674
Przejdź do głównej strony użytkownika lmichorowski
-
ach, cudny ten zamek! Co jak co, ale Niemcy to jednak umieli zamki budować pierwsza klasa!
-
racja, mi także bardzo się podoba:)
-
:)
-
pierwszy raz to widzę, bardzo fajna instalacja:)
-
pięknie to wygląda!
-
Z taką armią to zapewne Polacy i Litwini by nie wygrali...
-
punkt widzenia Krzyżaków zależy od punkt siedzenia:) Mało osób o tym wie, ale wojska ze Śląska walczyły pod Grunwaldem wraz z Krzyżakami przeciwko Jagielle. I nie było w tym nic dziwnego. Choć i po jednej i po drugiej stronie walczyli Polacy. Na Śląsku, tak jak w większości krajów tzw. Zachodu przychylnie patrzono na Zakon Krzyżacki właśnie jako ten, który niesie misję cywilizacyjną na "dzikim" Wschodzie. Rzeczpospolita do czasów bitwy pod Grunwaldem nadal była uważana za biedny i nie do końca cywilizowany kraj. Tak myślano w Świętym Cesarstwie Rzymskim (czyli także na Śląsku) i stąd też było najwięcej rycerstwa chcącego walczyć po stronie hmm jakby to nazwać, "cywilizacyjno-chrześcijańskiej". Dopiero wygrana Rzeczpospolitej pod Grunwaldem jak i późniejsze działania Krzyżaków uświadomiły Europie, że ci Krzyżacy wcale aż tacy dobrzy nie są, a Królestwo Polskie wcale nie takie biedne i dzikie za jakie je wówczas uważano. Znamienna jest tutaj zupełna zmiana polityki Zygmunta Luksemburskiego (ówczesnego króla Węgier i Niemiec).
Rację Leszku masz, wizja sienkiewiczowska jest mało obiektywna i niestety do dziś siedzi w głowach wszystkim Polakom jako ta jedyna i prawdziwa.
-
Kiedyś bywałem na odpustach często, dziś już mniej, ale zawsze jest to przeżycie. Cieszę się, że mogłem dzięki Twojej galerii i opisowi zapoznać się z odpustem Lipskim i jego atmosferą
-
Taki chlebuś to rarytas, a jak do tego dodać swojską kiełbasę to samo szczęście.
-
Nieodłączna scenka każdego odpustu.
-
ach, cudny ten zamek! Co jak co, ale Niemcy to jednak umieli zamki budować pierwsza klasa!
-
racja, mi także bardzo się podoba:)
-
:)
-
pierwszy raz to widzę, bardzo fajna instalacja:)
-
pięknie to wygląda!
-
Z taką armią to zapewne Polacy i Litwini by nie wygrali...
-
punkt widzenia Krzyżaków zależy od punkt siedzenia:) Mało osób o tym wie, ale wojska ze Śląska walczyły pod Grunwaldem wraz z Krzyżakami przeciwko Jagielle. I nie było w tym nic dziwnego. Choć i po jednej i po drugiej stronie walczyli Polacy. Na Śląsku, tak jak w większości krajów tzw. Zachodu przychylnie patrzono na Zakon Krzyżacki właśnie jako ten, który niesie misję cywilizacyjną na "dzikim" Wschodzie. Rzeczpospolita do czasów bitwy pod Grunwaldem nadal była uważana za biedny i nie do końca cywilizowany kraj. Tak myślano w Świętym Cesarstwie Rzymskim (czyli także na Śląsku) i stąd też było najwięcej rycerstwa chcącego walczyć po stronie hmm jakby to nazwać, "cywilizacyjno-chrześcijańskiej". Dopiero wygrana Rzeczpospolitej pod Grunwaldem jak i późniejsze działania Krzyżaków uświadomiły Europie, że ci Krzyżacy wcale aż tacy dobrzy nie są, a Królestwo Polskie wcale nie takie biedne i dzikie za jakie je wówczas uważano. Znamienna jest tutaj zupełna zmiana polityki Zygmunta Luksemburskiego (ówczesnego króla Węgier i Niemiec).
Rację Leszku masz, wizja sienkiewiczowska jest mało obiektywna i niestety do dziś siedzi w głowach wszystkim Polakom jako ta jedyna i prawdziwa. -
Kiedyś bywałem na odpustach często, dziś już mniej, ale zawsze jest to przeżycie. Cieszę się, że mogłem dzięki Twojej galerii i opisowi zapoznać się z odpustem Lipskim i jego atmosferą
-
Taki chlebuś to rarytas, a jak do tego dodać swojską kiełbasę to samo szczęście.
-
Nieodłączna scenka każdego odpustu.