Podróż Warszawa z Beatką
Podczas spacerow lubimy robić sobie wyprawy tropicielskie. Tym razem szukałyśmy zegarów słonecnych. Znalazłyśmy trzy: przed Pałacem na Wodzie, za Białym Domkiem i na szczycie skarpy, tuż obok Ogrodu Botanicznego.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego liczy już blisko 200 lat (został założony w 1818 r.). Bardzo długo, mimio że udostępniony do zwiedzania, skupiał się wyłącznie na swojej funkcji naukowej - obok ładnego ogrodu różanego czy malowniczego arboretum były tam głównie róne, nudne rabaty z podpisanymi kolejnymi okazami botanicznymi. Ostatnio zaczęło się to zmieniać - bardziej zadbano o wizualną stronę ogrodu. Dzięki temu stał się on również dużą atrakcją dla dzieci.
W wakacje można przejechać się po Starówce prawdziwym omnibusem. Przez 40 minut możemy czuć się, jak w latach '20 XIX w. - wtedy bowiem ruszyły w Warszawie pierwsze omnibusy. Do wyboru są dwa wagony: jeden zwykły i jeden piętrowy. Omnibusy kursują codziennie, oprócz poniedziałków. Odjeżdżają co godzinę, z przystanku umiejscowionego między mostem gotyckim a wejściem do schodów ruchomych: piętrowy między 11:00 a 18:00, zwykły - między 11:30 a 18:30.
Jedną z wakacyjnych atrakcji może być przejażdżka tramwajem wodnym. Statek odpływa z Podzamcza - płynie na południe, zawraca przy Cyplu Czerniakowskim, płynie na północ, zawraca na wysokości Cytadeli i wraca do przystani. Wycieczka trwa ok. 2 godzin. Pierwszy rejs zaczyna się o 10:00, ostatni - o 18:30
Z XXX p. Pałacu Kultury i Nauki można podziwiać panoramę całej Warszawy. Na wysokość
Na Bródnie, w Warszawskim Parku Archeologicznym, możemy obejrzeć pozostałości autentycznego grodziska z I tysiąclecia naszej ery. Gród został wzniesiony na wydmie, położonej pośród bagien, między rzekami Zązą i Skurczą. Był otoczony wałem drewniano-ziemnym. Archeolodzy datują powstanie grodu na II połowę X w. W I połowie XI w. spłonął on i nie został odbudowany. Natomiast pobliska osada przetrwała i rozwijała się jeszcze w XI w. Obecnie urządzono tam rodzinne miejsce wypoczynku, łączące rekreację z edukacją. Na polanie, na której znajdują się pozostałości grodziska, ustawiono wiele tablic, z których można poznać dzieje osady i życie jej mieszkańców. Podpisano również wybrane drzewa, żeby łatwiej było zapamiętać wygląd poszczególnych gatunków. Dodatkowo, do dyspozycji zwiedzających jest teren piknikowy, ścieżka zdrowia i plac zabaw dla dzieci.
Grodzisko znajduje się na Bródnie, niedaleko zbiegu Głębogkiej i Malborskiej.
Schody te zostały uruchomione 22 lipca 1949 r., były pierwszymi schodami ruchomymi w Polsce i od razu stały się atrakcją turystyczną.
Regulamin korzystania ze schodów ruchomych (z 1949 r.):
1/ Pasażerowie wchodzą na schody zwykłym krokiem trzymając się poręczy ruchomej.
2/ W czasie jazdy należy trzymać się poręczy ruchomej lecz nie opierać całym ciałem o poręcz.
3/ Przy schodzeniu uważać na końcową płytę grzebieniową i nie opierać stopy w miejscu chowania się stopnia ruchomego.
4/ Dzieci do lat 10 mogą korzystać ze schodów ruchomych tylko pod opieką osób starszych. A wycieczki szkolne pod opieką dorosłych.
5/ Dzieci przy schodzeniu ze schodów należy podnieść.
6/ Inwalidom, osobom chorym na serce oraz ociemniałym idącym nawet z przewodnikiem nie zaleca się korzystania ze schodów ruchomych.
7/ Wchodzenie na schody bosymi nogami grozi okaleczeniem i jest wzbronione.
8/ Jazda wielokrotna z peronu dolnego na górny i odwrotnie jest niedozwolona.
9/ W czasie jazdy nie wolno siedzieć na stopniach ruchomych.
10/ Mijanie się i bieganie w czasie jazdy wzbronione.
11/ Przy wchodzeniu i schodzeniu ze schodów nie zatrzymywać się.
12/ Zabrania się wprowadzania na schody ruchome wózków dziecięcych rowerów oraz psów.
13/ Palenie tytoniu surowo wzbronione.
14/ Osobom w stanie nietrzeźwym zabrania się korzystania ze schodów ruchomych.
To sztuczny zbiornik, utworzony w 1963 r., o powierzchni 3030 ha. Miejsce umożliwia uprawianie rozmaitych sportów wodnych. Jezioro otoczone jest ośrodkami wypoczynkowymi, wypożyczalniami sprzętu sportowego i obiektami gastronomicznymi. Wokół Zalewu znajduje się dwanaście szlaków rowerowych. Miejsce fajne na jednodniowy wypad.
Park usytułowany jest w południowej części powsińskiego Parku Kultury, zaraz za muszlą koncertową. Do wyboru są cztery trasy: Super Kid (dla najmłodszych, choć i dorośli zmieszczą się tam swobodnie), Odkrywca, Adrenalina i Extreme. Zaprasza się dzieci od piątego roku życia (Beatka miała 4 lata i 9 m-cy i dała radę ;) ).
Każdy, kto próbuje swoich sił po raz pierwszy, przechodzi szkolenie w zakresie bezpieczeństwa. Wszyscy "wspinacze" zobowiązani są do noszenia uprzęży zabezpieczającej.
Zaloguj się, aby skomentować tę podróż
Komentarze
-
teraz rozumiem...czytajac nie dotarlo to do mnie, ze tu o miejsca dla dzieciecych zabaw chodzilo. Takiego przewodnika z pewnoscia faktycznie jeszcze nie ma, wiec chyba warto kontynuowac.
-
ale dokładnie taki jest mój zamysł - przewodnik po Warszawie i okolicach dla osób z dziećmi. to nie mają być ciekawostki, tylko miejsca, gdzie dzieci ciekawie spędzą czas a rodzice trochę odsapną ;)
-
takie informacje dostepne sa w nadmiarze po nacisnieciu paru klawiszy. Przewodnikow po warszawskich ciekawostkach naprawde jest w brod.
Chyba ciekawsze sa relacje zawierajace indywidualne podejscie do widzianych miejsc, zawierajace pewien ladunek emocjonalny z tymi miejscami zwiazany.
Dopiero przytoczenie regulaminu korzystania ze schodow ruchomych ozywilo ta relacje -
czekamy na więcej - a na zachętę plusik ;)
tak jak i pomysł pokazania miejsc ciekawych dla dzieci. no i sama realizacja pomysłu ;)
ja tam kibicuję beatce w zwiedzaniu ;)