Podróż Portugalia 2012
Zwiedzanie Portugalii rozpoczęliśmy od Sintry – dawnej letniej rezydencji portugalskich monarchów, wpisanej na Listę UNESCO. Położona jest wśród zalesionych wzgórz i egzotycznych ogrodów. Obejrzeliśmy Pałac Narodowy z pięknymi dekoracjami, w tym z płytek azulejos.
Najbardziej na zachód wysunięty punkt kontynentalnej Europy. Mieliśmy szczęście, że nie było częstego w tym miejscu zamglenia i widoczność była znakomita. Jednak bardzo silny wiatr utrudniał utrzymanie równowagi, zwłaszcza przy robieniu zdjęć. Należy też pamiętać o zabraniu czegoś ciepłego do ubrania, bo wiatr jest nie tylko porywisty, ale przede wszystkim bardzo zimny. Dla zbieraczy różnych „naj” jest możliwość kupienia imiennego certyfikatu potwierdzającego obecność w tym miejscu.
Najbardziej oddalona od Polski europejska stolica kojarzona głównie z żółtymi tramwajami, muzyką fado i piłkarskimi zespołami. Odwiedziliśmy dzielnicę Baixa, Alfamę (żółtym tramwajem), Belém z wieżą (na Liście UNESCO), Pomnikiem Odkrywców i pięknym architektonicznie Klasztorem Hieronimitów – również na Liście UNESCO.
Piękne stare portugalskie miasto otoczone XIV-wiecznymi murami obronnymi doprowadzającymi do zamku górującego nad zabudową. Starówkę tworzą białe domy z niebieskimi lub żółtymi paskami, porośnięte bugenwillami. W XIII w. król ofiarował miasteczko w prezencie ślubnym małżonce. Później tradycyjnie, trafiało w ręce kolejnych władczyń.
Słynie z ważnych zabytków Portugalii, gotyckiego klasztoru i kościoła cystersów, największego w kraju (na Liście UNESCO). Kościół ma 106 m długości, 23 m szerokości i 20 m wysokości. Ufundowanych w XII w. przez króla Alfonsa I w ramach dziękczynienia za wypędzenie Maurów. Mieszczą się tu marmurowe grobowce króla Piotra I i jego zamordowanej żony Inês de Castro.
Dawna stolica Portugalii, gdzie mieści się najstarszy uniwersytet w kraju, umiejscowiony na szczycie wzgórza, założony w 1290 r. Zwana jest „portugalskim Oxfordem”. Najstarsza część uniwersytetu przekształcona została z dawnego królewskiego pałacu. Cennym obiektem jest Biblioteka Joanina gdzie zgromadzono 250 tys. książek.
Miasto położone na piękną plażą, która ma 12 km długości z osłoniętymi zatokami i skałami.
Zatrzymaliśmy się w mieście Vila Nova de Gaia, leżącego nad rzeką naprzeciw dzielnicy Porto- Ribeiry- na degustację słynnego porto w jednej z wielu piwnic.
Malowniczo położone na rzeką niestety mnie nie zachwyciło. Miasto kontrastów, wielu bardzo zniszczonych kamienic. Zwiedzaliśmy Pałac Giełdy ze wspaniałą Salą Arabską, jednak bez możliwości fotografowania, ponadto Kościół św. Franciszka i ponad stuletni Dworzec São Bento. Historyczne centrum Porto również znalazło się Liście UNESCO. Na koniec udaliśmy się w rejs statkiem po rzece Duero.
Miasteczko istniejące już w czasach rzymskich. W Muzeum Archeologicznym mieszczącym się w ruinach pałacu zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 1920 r. można zobaczyć rzymskie kolumny Obecne Barcelos jest znane w wyrobu ceramiki, którą można nabyć na cotygodniowym targu, przyciągającym wielu turystów.
Świątynia z XVIII w. położona jest na zboczu zalesionego wzgórza i prowadzą do niej najbardziej obfotografowane w Portugalii schody. Rzadko się zdarza aby schody były ciekawsze od kościoła, ale właśnie tak jest w tym przypadku.
Najbardziej religijne miasto w Portugalii z kilkudziesięcioma kościołami szczyczące się najstarszą katedrą w kraju.
Pierwsza stolica Portugalii, w której urodził się na początku XII w. pierwszy władca królestwa Alfons I Zdobywca. Nadal widać dbałość o średniowieczny zamek z X. w. i pałac z XV w. W 2001 r. miasto wpisano na Listę UNESCO. Starówka zachwyca ślicznymi domami z drewnianymi balustradami balkonów.
Niegdyś spokojna wioska rybacka a obecnie ośrodek turystyczny z wielką plażą nad zatoką. Na ponad 100-metrowj skarpie nad miasteczkiem znajduje się wioska Sítio z barokowym kościołem. Z klifu rozciąga się piękny widok na plażę. Na placu kobiety sprzedają suszone owoce i orzechy w tradycyjnych w strojach. Ciekawostką jest, iż nakładają na siebie siedem spódnic jednocześnie.
Właśnie tutaj w listopadzie 2011 r. Amerykanin Garrett McNamara, pobił rekord świata w surfowaniu na największej fali - blisko 30-metrowej.
Klasztor w Batalha w stylu gotyckim a zarazem manuelińskim wzniesiono w podzięce za nieoczekiwane zwycięstwo nad Kastylijczykami w słynnej bitwie pod Aljubarrotą w XIV w. Zachwyca detalami zdobniczymi wykonanymi z kamienia. Od 1983 r. jest na Liście UNESCO.
Jedno z największych miejsc pielgrzymkowych świata chrześcijańskiego odwiedzanych rocznie przez 4 miliony osób .
Najcenniejszym zabytkiem Evory jest rzymska świątynia, ale są tu też budowle z różnych epok historycznych. Historyczne centrum Évory znajduje się na Liście UNESCO.
Zaloguj się, aby skomentować tę podróż
Komentarze
-
Dorotko, nie mogę już Ci dać plusów, bo zrobiłem to już wcześniej, ale z przyjemnością raz jeszcze obejrzałem Twoje zdjęcia z Portugalii, w której dane nam było spędzić ubiegłoroczne wakacje. Nasze trasy w dużej części się pokrywały, bo z prezentowanych przez Ciebie miejsc nie odwiedziliśmy Nazare, Povoa do Varzim, Barcelos i Guimaraes, byliśmy natomiast na azorskiej wyspie Sao Miguel, w Queluz, Mafrze, Covilhii, Bragancy, Portimao, Faro, Lagos i Albufeirze. Bardzo miło było spojrzeć raz jeszcze na znane nam miejsca Twoimi oczami. Pozdrawiam. :)
-
Pięknie pokazałaś urocze portugalskie miasteczka.
Wspaniała relacja!
Pozdrawiam-) -
Wielki plus za podróż, o same ciekawe miejsca i pięknie ukazane na zdjęciach:) Bardzo miło spędziłem tu czas:) Portugalia zachwyca i ciągnie mnie od pewnego czasu, zdecydowanie będę musiał tam kiedyś pojechać, ale chyba na 3 tygodnie, bo tam tyle pięknych miejsc do obejrzenia. Gratuluję wyjazdu i świetnej pogody, zdjęcia wyszły rewelacyjnie:) Pozdrawiam!
-
Wspaniała trasa i piękne zdjęcia-obejrzałam, zachwyciłam się i zainspirowałam :))
-
Zastanawiam sie ile czasu na taki objazd byloby potrzebne, bo podroz mialas i tresciwa na stosunkowo rozstrzelonej po okolicach przestrzeni i urozmaicona zarazem. Piekna architektura miesza sie z przyciagajacymi plazami. Jacy sa Portugalczycy w obejsciu? Jak Ci sie tam podrozowalo? Ladna mialas pogode :-) Portugalia to moje marzenie z dziecinstwa - moze je kiedys zrealizuje, bo po Twoich zdjeciach widze, ze warto :-)
-
Dzięki za tę relację, zdjęcia są rewelacyjne, pewnie jeszcze nie raz obejrzę! :)
-
Śliczne zdjęcia. Od kilku lat marzy mi się wyjazd autem właśnie do Portugalii.
-
Dorotko, plusik za podróż daję już dzisiaj, ale do Twojej pięknej Portugalii wrócę jeszcze jutro, by dokończyć podróż. Pozdrawiam.
-
Super wycieczka! Bardzo dużo tych miejscowości. Zawsze mi się wydawało, ze to ciekawy kraj. Niestety ja do tej pory tylko Lizbone widziałam, a tam tyle skarbów ;)
-
widze ze Portugalie mialas w pieknej pgodzie --ja w kwietniu trafilam fatalnie ale tez mi sie podobala
-
Piękna podróż co pokazałaś na bardzo ładnych zdjęciach :-). Pozdrawiam serdecznie :-)
-
Moje emocje po podróży jeszcze nie opadły. Oglądając Twoje zdjęcia próbowałam ocenić miejsca, w których byłam, i tak najbardziej podobały mi się klasztory w Batalha i Tomarze, Coimbra, Porto, a może Lizbona. Ogromne wrażenie zrobiły plaże w Algarve. Chyba jeszcze muszę z tą ocena poczekać.
Bardzo ładne masz fotki :) -
Wrócę nie raz :) dobra robota!!!!
-
Uroczy kraj.W moim europejskim rankingu jest w pierwszej piątce.Pozdrawiam
-
Troszkę pooglądałam ,ale wrócę :) Ostatnio rozmawiałam o Portugalii i usłyszałam : " ale to mało ciekawy
kraj " ( bez komentarza! ). Ładne zdjęcia,Dorota :) -
Ależ oni mają tam tych pięknych miejsc całe mnóstwo, piękna ta Portugalia, widziałaś mnóstwo ciekawych obiektów, zdjęcia bardzo fajne, super !
-
Jestem właśnie ostatni dzień w Portugalii, zaglądam do Kolumbera, co by tu zobaczyć jeszcze w Lizbonie, a tu Twoja relacja. W dużej mierze pokryły nam się odwiedzane miejsca. Po podglądzie zdjęć widzę, że podróż była udana. Niebawem tu wrócę :)