2012-02-25
Podróż Honduras snutni ludzie i góry
Opisywane miejsca:
Tegucigalpa, Copán (62 km)
Typ: Album z opisami
Przyjeżdżamy do Hondurasu z Nikaraguii. Honduras – państwo w Ameryce Środkowej, pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym. Honduras graniczy na zachodzie z Gwatemalą, na południowym wschodzie z Nikaraguą i na południowym zachodzie z Salwadorem. Do Hondurasu należą również przybrzeżne wyspy, z których największe to Wyspy Bahia. Honduras, podobnie jak inne kraje Ameryki Środkowej, to kraj wyżynno - górzysty. Przejazd do Tegucigalpa. Tegucigalpa - stolica i największe miasto Hondurasu. Położone w południowej części kraju, u stóp góry Picacho, w dolinie rzeki Choluteca na wysokości 975 m n.p.m. Tegucigalpa jest również ośrodkiem administracyjnym departamentu Francisco Morazán. Zostało założone w XVI wieku, stanowiło wówczas ośrodek wydobycia srebra i złota. Po uzyskaniu niepodległości przez Honduras status stolicy dzieliło z pobliskim miastem Comayagua. Dopiero w 1880r. stolicą została ostatecznie obrana Tegucigalpa. Miasto zostało poważnie zniszczone w 1998r. przez huragan Mitch. Muzeum Narodowe zgromadziło znaczącą kolekcję sztuki prekolumbijskiej. W mieście rozwinął się przemysł włókienniczy, tytoniowy i cukierniczy. Miasto obsługuje port lotniczy Toncontin International Airport. Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorny spacer po mieście.
Rano wyjazd do Copán - imponujących pozostałości miasta Majów, znajdujących się przy granicy z Gwatemalą. Długa droga przez honduraską prowincję. Zakwaterowanie w hotelu.
Rano zwiedzanie ruin dawnego miasta Majów w Copán. Copán - miasto Majów położone w zachodniej części Hondurasu nad rzeką Río Copán. Tereny te były zamieszkiwane od ok. 1000 r. p.n.e.. Największy rozkwit miasta przypada na okres klasyczny rozwoju sztuki Majów, od V do VIII w., w którym to miasto stanowiło stolicę Państwa Majów. Miasto zostało opuszczone po 900r. Ruiny zostały odkryte w XVI wieku. Było to jedno z największych i najważniejszych miast Majów. Centrum ceremonialne otoczone było dzielnicami mieszkalnymi. W centrum znajdowały się świątynie zbudowane na piramidach schodkowych, zespoły pałacowe, pięć wielkich dziedzińców oraz boisko do gry w pelotę. Najokazalsze schody prowadzące do centrum, zwane Schodami Hieroglifów, zbudowane zostały z 63 stopni o wysokości 0.45m. i 16m. szerokości, na których wyryto 2500 znaków. Jest to najdłuższy zabytek piśmiennictwa Majów i zarazem najbardziej znany zabytek Copán. Reliefy wyryte na podstopnicach przedstawiają sceny z życia kolejnych władców. W północnej części Copán można podziwiać 20 stel (w mieście zachowało się 38 stel wykonanych z tufu wulkanicznego). Są to pomniki kolejnych władców w strojach ceremonialnych. Następnie przejazd do Gwatemali.