Ajax Loader Ładuję ...

17 +
2010-01-17

Podróż Korcula 2009

Opisywane miejsca: Korčula
Typ: Album z opisami

… czarująca, urocza, górzysta, tajemnicza, malownicza – jedna z największych wysp archipelagu Dalmatyńskiego – Korcula. Zwana często „Czarną Wyspą”  ze względu na porastające ją czarno-zielone lasy złożone przede wszystkim z sosny, pinii i dębu ostrolistnego, warto zaznaczyć, że lasy te zamieszkane są przez najdłuższą w Europie żmiję i szakale. Słynna z uprawy oliwek, owoców jak i produkcji wina np. Posip, Rukatac oraz przede wszystkim ze znanego podróżnika – Marco Polo. Dzięki potężnym murom obronnym Korculi często nadaje się przydomek – Dubrownik w miniaturze.

 • Widok na fortyfikacje z promu.
 • Widok na fortyfikacje z promu.

Do miasta Korcula dostać się można promem z Rijeki (przez Split, Stari Grad – Hvar), Dubrownika bądź z Orebica na półwyspie Peljesac. Pierwszym razem wybraliśmy opcję trzecią i na Korculę przypłynęliśmy małym stateczkiem (kursują co ok. 30 minut – cena 11/12 kun za osobę), natomiast następnym razem popłynęliśmy większym, piętrowym statkiem. Takie statki przypływają do portu przy promenadzie Obala Vinka Paletina, zaś promy, do portu przy bala dr. Franje Tudmana przy hotelu „Korcula”.

 • Widok na Orebic.
 • Widok na Orebic.
 • Korcula.
 • Port w Korculi.
 • Port w Korculi.
 • Hotel ` Korcula`
 • Róż..

Stare miasto zbudowane jest według ścisłego planu.

Głównym wejściem na starówkę jest wieża-brama Veliki Revelin (XIV w.) ozdobiona weneckimi i chorwackimi herbami, do której prowadzą nas monumentalne kamienne schody (zaraz obok małego rynku). Od placu Antuna i Stepana Radica, przy którym znajdują się ciekawe zabytki tj. XVI-wieczny ratusz, kaplica Matki Bożej Śnieżnej, biuro informacji turystycznej i mały sklepik, odchodzą wąskie uliczki.  Pierwsza uliczka z prawej strony po wejściu na starówkę to uliczka Dobrotvortnosti, znajdują się przy niej kościół św. Michała, Muzeum Ikon, Kościół Wszystkich Świętych.

Inną uliczką odchodzącą od starówki jest Korculanskog Statuta 1214, za nią znajduje się plac św. Marka, na którym wzrok przyciągają fenomenalne budowle:

Katedra św. Marka znajduje się obok pałacu opatów ze skarbcem, w którym zgromadzono kolekcję ikon i przedmiotów liturgicznych. Po drugiej stronie – gotycki pałac Arneri i renesansowy pałac Gabrielis, w którym mieści się Muzeum Miejskie. W rogu placu znajduje się mikroskopijny kościół św. Piotra.

 • Veliki Revelin
 • Katedra św. Marka
 • Kopuła.
 • Dzwony...
 • Veliki Revelin.
 • Baszta.
 • Baszta.

Obok kościoła św. Piotra znajduje się dom słynnego podróżnika.

Marco Polo (1254-1324) prawdopodobnie urodził się w Korculi, jednak nie zachowały się żadne dokumenty potwierdzające to zdarzenie. Niektórzy uważają, iż Marco Polo został urodzony w Wenecji, aczkolwiek mieszkańcy Korculi mają na to swoje wytłumaczenie – w owczym czasie Korcula należała do Republiki Weneckiej. Marco za młodu wraz ze swoim ojcem i stryjem udali się w handlową podróż do Chin. Żył na Dalekim Wchodzie blisko 17 lat. Wędrował konno, pieszo, odwiedził Sumatrę, Cejlon, Indie. W 1298 roku walczył w morskiej bitwie między Wenecją a Genuą. W trakcie bitwy Genueńczycy wzięli go do niewoli. Jego współwięzień był autorem książek miłosnych, w związku z czym Marco dla zabicia czasu relacjonował pisarzowi dzieje swojej chińskiej podróży. Przez najbliższe 700 lat powstałe dzieło było jedynym źródłem wiedzy na temat Chin i Dalekiego Wschodu.

Inna wersja głosi, iż Marco Polo urodził się w rodzinie zamieszkującej miejscowość Drnis niedaleko Sibeniku. Średniowieczne rodziny dalmatyńskie używały podwójnych nazwisk – oryginalnego słowiańskiego i przetłumaczonego na łaciński. Polo w języku włoskim oznacza kurczaka, a herbie rodziny Marca Polo znajdują się cztery kurczaki. Henry S. Hart – twórca książki poświęconej podróżnikowi sprawdził, że kurczak po chorwacku to Pilich, a w Drnisu mieszka dziś ponad 130 osób noszących takie nazwisko…

 • Kościół św. Piotra,
 • Marco Polo.

Od 400 lat na Korculi pielęgnuje się MORESKĘ – taniec z mieczem wykonywany przez artystów w specjalnych strojach. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa „Maura” lub włoskiego „Mauresco” oznaczającego Maurów czyli muzułmanów szczególnie z północno-zachodniej Afryki.  Jest to historia opowiadająca o Moro, synu cesarza Otmanovicia, który uprowadza bulę czyli muzułmańską narzeczoną białego króla Osmana – reprezentanta armii muzułmańskiej. Pojedynek między rycerzami ma rozstrzygnąć, kto pojmie bulę za żonę. Pierwsza część to rozmowa Buli i Mora, w której księżniczka stwierdza, że woli zginąć niż pokochać kogoś innego niż Osmana. Następnie pojawiają się wojska białe i rozpoczyna się energiczna bitwa przy porywającej muzyce. W ostatniej scenie czarni rycerze zostają pokonani, a Moro na znak poddania oddaje miecz i bulę zwycięzcy.

Dziś Moreska jest symbolem zwycięstwa miłości, przewagi dobra nad złem.

Spacerując wąskimi uliczkami mogą zadziwić nas wystające z domu krzewy, kwiaty. Na każdym kroku zachwyca kunszt dawnych artystów, kamieniarzy: wymyślne obramowania okien, portale, ozdobne ławki. Wokół pełno jest sklepików z lokalnymi drobiazgami czy biżuterią.

 • Korcula...
 • ;)
 • Korcula...
 • ;)
 • :)

Miasto Korcula jest idealnym miejscem dla smakoszy ;-) Przy hotelu `Korcula` znajduje się baszta „Kula Kanavelic”, nieco później przy ulicy Setaliste Petra baszta „Kula Zakerjan”. Ulica ta pełna jest restauracji, kafejek czy pizzerii. Prócz tego w Korculi działa gospoda Hajduk, która oferuje typowe chorwackie dania – np. duszoną ośmiornicę, mięso z duszonego koźlęcia z warzywami ;-)

 

 • Kryształ...
 • Zachód
 • Do zobaczenia...

Zaloguj się, aby skomentować tę podróż

Komentarze

 1. city_hopper
  city_hopper (22.02.2011 23:45) +1 + -
  Relacja zachęcająca do odwiedzenia wyspy :-)
 2. s.wawelski
  s.wawelski (19.09.2010 4:02) +1 + -
  Zauwazylem, ze jeszcze paru ominalem pare uroczych zdjec w tej podrozy. Czasami warto jest wrocic w to samo miejsce :-)
 3. bartek_sleczka
  bartek_sleczka (09.05.2010 19:48) 0 + -
  Też czuję pewien niedosyt zdjęć :) Czekam na więcej :)
  bArtek
 4. pt.janicki
  pt.janicki (20.01.2010 21:28) +1 + -
  ...to już pewne, że zobaczymy jeszcze wiele Twoich wspaniałych zdjęć!
 5. s.wawelski
  s.wawelski (20.01.2010 17:40) +2 + -
  No prosze, Natalia podbija swiat... :-)
 6. mj1945
  mj1945 (18.01.2010 10:25) +1 + -
  ps.oszczędnie dozujesz zdjęcia
 7. mj1945
  mj1945 (18.01.2010 10:24) +3 + -
  jedna z niewielu wysp na którą często się wybierałem i ... nie dotarłem-przy takiej ilości na całym świecie ,czasu zabraknie
 8. zfiesz
  zfiesz (18.01.2010 0:09) +4 + -
  no proszę! natalka wzięła i się postarała!:-) co prawda zabrakło mi w tej relacji ciebie, ale to już i tak postęp:-) oby tak dalej!
kolumberka

kolumberka

Natalia
Punkty: 6933