Ajax Loader Ładuję ...

3 +
2009-11-03

Podróż Kanadyjskie Góry Skaliste

Opisywane miejsca: Canada
Typ: Blog z podróży

Kanadyjskie Góry Skaliste (Canadian Rocky Mountains) to jedno z najpiękniejszych pasm górskich na świecie. Ciągną się mniej więcej południkowo od granicy z Montaną w Stanach Zjednoczonych po Alaskę i stanowią część potężnego pasma Kordylierów. Łańcuch Gór Skalistych w Kanadzie ma długość 850 km. Żeby łatwiej umiejscowić je na papierze dla mniej zorientowanych informacja, że pasmo przebiega  wzdłuż granicy administracyjnej prowincji Alberta i Brytyjska Kolumbia. Dlaczego Kanadyjskie Góry Skaliste uważane są za tak piękne, że bez wahania można je zaliczyć do górskich cudów przyrody? więcej: http://gotramping.pl/index.php/pl/gruzja

Góry Skaliste wynurzyły się z morza 

Canadian Rockies ukształtowały się jakieś 65 do 100 milionów lat temu. Czyli jest to jak na góry młode pasmo: szczyty Rockies to skaliste baszty- skalne twierdze, poszarpane granie. Częste są tu gładkie, pionowe ściany skalne o deniwelacji 1,5-2 kilometrów. Najwyższym szczytem Gór Skalistych w Kanadzie jest Mount Robson, którego wysokość wynosi 3954 m n.p.m. Pomiędzy wierzchołkami, w głębokich polodowcowych dolinach mienią się turkusową wodą niesamowicie piękne jeziora. Uroda Kanadyjskich Gór Skalistych tak mocno zadziałała na decydentów ze światowej organizacji UNESCO, że cztery obszary chronione na terenie kanadyjskich Rockies, jak w skrócie są nazywane Góry Skaliste zostały wciągnięte na światową listę dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Na dodatek na granicy Alberty i Kolumbii Brytyjskiej w pobliżu Lake Louis znajduje się lodowiec, największy  poza kołami polarnymi.  Sezon turystyczny w Rockies ze względu na klimat jest dość krótki. Planując wędrówki wysokogórskie trzeba planować podróż do Kanady na miesiące wakacyjne: koniec czerwca- początek września. Najpopularniejsze rejony Gór Skalistych pod względem frekwencji turystycznej zlokalizowane są w południowej części łańcucha. W okolicy Jasper utworzono Park Narodowy Jasper  Wzdłuż drogi od Jasper do Banff znajdują się trzy dalsze parki narodowe: Yoho, Kootenay oraz Banff. Wszystkie one znalazły się na liście UNESCO.

Najwyższy szczyt Kanady 

Jasper National Park jest największy. W jego pobliżu wznosi się Mount Robson. Nazwa parku pochodzi od miasteczka Jasper, które jest centrum sportów narciarskich ale też ważnym węzłem kolejowym. Szlaki wokół Jasper nie są tak uczęszczane jak na południu w pobliżu Banff. Góry są przez to bardziej dzikie. Najciekawsze miejsca, które warto w tym rejonie odwiedzić to rejon jeziora Maligne  Lake, otoczony fantastycznymi szczytami gładko opadającymi do wód jeziora. Tutaj też prowadzi jeden z klasycznych szlaków w tym rejonie- Skyline.  Początek ma w Jasper i kończy się nad brzegiem Maligne Lake. Jego długość wynosi 44,5 km. Przejście zajmuje 2 do 3 dni. Najwyższym punktem na trasie jest Amber Mount (2530 m n.p.m.). .  Po drodze turyście towarzyszą  niesamowite widoki na szczyty wokół Jasper, gdyż ścieżka prowadzi powyżej granicy lasów. W zasięgu wzroku  są majestatyczny szczyt Edith Cavell oraz Mount Robson. Korzystając z okazji omawiania tras pieszych  warto podać kilka uwag dotyczących wędrowania po Kanadyjskich Górach Skalistych. Sieć szlaków turystycznych jest tu dość gęsta. Początki tras są często oznaczone  tabliczkami z opisem szlaku. Znaków na trasach raczej nie ma ale ścieżki są zazwyczaj uczęszczane i przedeptane. Większość tras w Rockies prowadzi dolinami bądź trawersuje zbocza górskie prowadząc do prześlicznych jezior polodowcowych. Szlaki szczytowe są rzadkie ze względu na niedostępność wierzchołków, które często mają charakter baszt o kilkuset metrowych ścianach. Do kilku wyjątków można zaliczyć Mount Bourgeau czy Cirque Peak w południowej części gór, w  Banff National Park. 

Jak się poruszać po Skalistych 

Ponieważ  niemal cały obszar Kanadyjskich Rockies jest objęty ochroną jako park narodowy nocować można tylko w wyznaczonych miejscach. Zresztą obostrzeń tu dość dużo. Przewrażliwieni na punkcie sterylnej czystości Kanadyjczycy zalecają na przykład  nie załatwianie się za przysłowiowym krzakiem ale w sanitariatach, które zlokalizowane są w różnych miejscach, nawet daleko w górach przy szlakach turystycznych.  Dlatego wędrując po Rockies, zapoznajmy się z podstawowymi zasadami poruszania się po parku i stosujmy się do lokalnych  zaleceń. Nad ich przestrzeganiem czuwają lokalni rangersi.  Osobną sprawą w Rockiem jest bezpieczeństwo. Część ścisłych norm, dotyczących zwłaszcza biwakowania jest spowodowana obecnością dzikich zwierząt. Najbardziej należy się mieć na baczności  przed niedźwiedziami: Grizzly i brunatnymi. Co roku zdarzają się wypadki atakowania ludzi przez te drapieżniki.  Dlatego zawsze, wędrując po Górach Skalistych, musimy mieć żywność hermetycznie zapakowaną. Posilać się należy w innymi miejscu niż się nocuje, gdyż niedźwiedzie mają bardzo wyczulony węch. Czują jedzenie na kilka kilometrów i potrafią dotrzeć do łatwej zdobyczy nawet przez wiele kilometrów.  A wędrując po szlakach  róbmy  dużo hałasu ( użyteczne są gwizdki sprzedawane w sklepach). Gdyż pozwala to niedźwiedziowi, który ma słuch zbliżony do ludzkiego oddalić w miarę szybko, niezauważonym przez człowieka.  Przy drodze do Maligne Lake warto zobaczyć również głęboki na 50 m. kanion Maligne. Jeden z wiele spektakularnych w Górach Skalistych.  Inny niezapomniany szlak turystyczny prowadzi wokół Mount Robson. To trasa nad jezioro Berg Lake wiodąca wzdłuż doliny Tysiąca Wodospadów (Valley of a Thousand Falls). Nie należy się dziwić ewentualnym tłumom na trasie, gdyż jest to wybitnie widokowy  szlak, z pięknymi, zielonymi dolinami i niewielkim lodowcem bielejącym nad jeziorem Berg. Trasa ma długość 42 km i jej przejście zajmie w zależności od kondycji 2 do 5 dni.  Najwyższym punktem na trasie jest Snowbird Pass (24100 m n.p.m). Należy wziąć pod uwagę  deniwelację ok. 800 m., gdyż doliny wokół Mount Robson są położone nisko. Inną wyjątkową atrakcją parku Jasper są wodospady Athabasca, 34 km na południe od Jasper przy drodze do Banff. Wodospady znajdują się kilkadziesiąt metrów od drogi. Dlatego zawsze parkuje tam jakiś pojazd, a przy wodospadzie krążą turyści.

Wodospady 

Rzeka Athabasca kilka milionów lat temu wyżłobiła w skale głęboki przesmyk, którym przedostaje się woda o głęboko szmaragdowym kolorze.  Kaskady Athabasca Falls  mają 50 metrów wysokości i robią duże wrażenie.  Gdy się jest zmęczonym wędrówką lub jazdą samochodem można wypocząć i wymoczyć się w gorących źródłach w miejscowości Miette Hotsprings. To niewielkie uzdrowisko wysoko w górach z kąpieliskiem na powietrzu w otoczeniu zaśnieżonych szczytów. Woda w basenie się 44 stopni. Można się tam potaplać w  towarzystwie kozic górskich pasących się beztrosko w pobliżu. Jadąc droga 93 na południe do Banff podjedziemy na przełęcz Sunwapta Pass.

Lodowiec 

Z niewielkiego Sunwapta Center możemy się wybrać na lodowiec. Do wyboru są dwie możliwości: albo na piechotę albo autobusem. Żeby dotrzeć na lodowiec trzeba przejść ok. 1 km po piarżysku jaki zostawił po sobie topniejący lodowiec, co jest bardzo pouczające. Można też zapłacić za przejażdżkę specjalnym autobusem lodowcowym, który wwozi turystów na lodowiec Athabasca. Zatrzymuje się na chwilę , a żądni mocniejszych wrażeń mogą wybrać się na krótką przechadzkę po lodzie. Lodowiec w pobliżu Sunwapta Pass jest częścią największego lodowca znajdującego się poza terenami arktycznymi.  Columbia, bo tak nazywa się ten kawałek lodu ma 398 km2 powierzchni. Rozciąga się zarówno na terenie Alberty i Kolumbii Brytyjskiej. Duże wrażenie podczas wędrówki  robią tabliczki pokazujące zasięg lodowca od końca XIX w.  Co rocznie jego czoło cofa się o kilkadziesiąt metrów. Od momentu, kiedy zaczęto zaznaczać jego zasięg cofnął się o ponad 1 kilometr. Dlatego lepiej przespacerować się by zobaczyć to zjawisko i pozostałości po lodowcu.

Chatka królowej

Innym znanym rejonem  jest poruszając się z północy na południe  Lake Louis. To jezioro o szmaragdowym kolorze słynne jest z wyjątkowego hotelu przypominającego pałac położonego nad samym brzegiem jeziora z niesamowitym widokiem na kotlinę 6 lodowców (6 Glaciers plain). Widok turkusowego lodowca odbijającego się w głębokiej toni jeziora robi niesamowite wrażenie. Będąc tu warto skusić się  na 14 kilometrową wędrówkę wzdłuż brzegów Lake Louis do kotliny 6 lodowców. Należy się tu wybrać wczesnym rankiem ze względu na nieprzebrane tłumy później. Spacerowicze kończą najczęściej przechadzkę nad brzegiem jeziora. A warto wdrapać się trochę wyżej do tak zwanego Tea house’u- czyli domu z bali zbudowanego specjalnie dla królowej angielskiej, żeby miała, gdzie wypoczywać i popijać herbatkę podczas pobytu w Kanadyjskich Górach Skalistych. Tea House nad Lake Louis jest jednym z ośmiu rozrzuconych w tutejszych górach. Widok z jego okolic na bańdzioch 6 lodowców jest olśniewający. W słoneczny dzień może uda się nawet zobaczyć lodową lawinę opadającą z okolicznych lodowców. Lake Louis jest także znanym ośrodkiem narciarskim. Zimą odbywa się tu między innymi jedna z edycji pucharu świata w narciarstwie alpejskim. Z Lake Louis można się wybrać na stronę Brytyjskiej Kolumbii. Przejedziemy wtedy przez Yoho National Park oraz Kootenay National Park. Ten pierwszy znajduje się dokładnie na zachód od Lake Louis przy transkanadyjskiej autostradzie A1. Park, który jest powierzchniowo względnie mały gromadzi dużo wspaniałych tras turystycznych. Ci, którzy mają mniej czasu mogą wybrać się nad jezioro Emerald Lake, którego toń jest na prawdę głęboko turkusowa jak podpowiada nazwa jeziora. Natomiast bardziej wymagające są trasy nad Sherbrook Lake.  Tam woda opadając kaskadami z hukiem uderza o głazy tworzyć muzykę dla wysokogórskiego krajobrazu. Wycieczkę rozpoczyna się z parkingu nieopodal jeziora Wapta. Inną, olśniewającą scenerię tworzy trek zwany  Iceline.  Trasa ma 12 km.  Prowadzi powyżej granicy lasów pośród pocztówkowych krajobrazów. Ścieżka rozpoczyna się przy  wodospadach  Takakkawaka.  Jest to jedna z wielu nazw o genezie indiańskiej w Rockies. Takkakawa oznacza w języku Indian Stoney wspaniały. Najwyższym punktem na trasie Iceline jest morena polodowcowa na wysokości 2210 m n.p.m. Następnie ścieżka opada w kierunku doliny Yoho. Inną, niesamowitą atrakcję stanowi sieć szlaków w okolicy jeziora O’Hara. Wiele z nich jest przepaścistych i wymaga pewnego doświadczenia w turystyce wysokogórskiej. Autostrada A1 prowadzi na zachód w głąb Kolumbii Brytyjskiej. Przemierza teren Kootaney National Park, który nie jest może tak obfity w szlaki turystyczne  ale warto pojechać do najbardziej znanych źródeł termalnych w tej części Gór Skalistych- Redium Hotsprings. Temperatura wody w odkrytych basenach sięga 41 stopni. W okolicy są urocze pensjonaty w alpejskim stylu z nieodłącznymi pelargoniami na balkonach.

Kanadyjskie Zakopane 

Najbardziej popularnym terenem wędrówek w Kanadyjskich Górach Skalistych jest Banff położone nad rzeką Bow. Banff to kanadyjskie Zakopane; najbardziej snobistyczne miasteczko w Rockies  a przy tym autentyczna stolica tych gór. Liczy ok. 20 tys. mieszkańców. Zjeżdżają tu przybysze z różnych stron świata.  Banff znane jest w Polsce  z festiwalu filmów górskich.  W okolicy jest wiele wspaniałych miejsc do uprawiania trekkingu. Warto zacząć od krótkiej wędrówki nad jezioro Bourgeau. Trasa liczy 20 km. i nie powinna sprawić większych trudności średnio wprawionemu turyście. Okolica dookoła jeziora Bourgeau zawieszonego nad moreną polodowcową porazi każdego i zaspokoi najwybredniejsze gusta. Stamtąd można wejść jeszcze na Harley Pass- czyli przełęcz Harley i wdrapać się na nietrudny Mount Bourgeau (29310 m n.p.m). Jedna ze ścian Bourgeau j opada pionowymi zerwami ale jedyne co może powstrzymać przed wejściem na szczyt to... zapierająca dech w piersiach panorama z przełęczy Harley. Wejście nie sprawi większych trudności a jaki może być widok ze szczytu?  Z przełęczy jest na wierzchołek  tylko 5 kilometrów i 500 metrów deniwelacji.

Zapraszamy na trekka 

Niewątpliwą koroną wędrówek po Banff National Park jest trawers masywu Mount Assiniboine. Za samą reklamę wystarczy określenie, którym Assiniboine jest opatrzony: „Matternhorn Gór Skalistych”. To piękna góra o smukłych kształtach. Trudna nazwa (wymawia się „asinibojn”) została nadana temu szczytowi przez badacza tych gór na cześć indiańskiego plemienia Assiniboinów.  Trasa jest wymagająca, co nie zniechęca turystów. Latem w piękną pogodę przemierza ją wielu turystów. Trudności Mount Assiniboine polegają na długości trasy. Liczy ona 56 kilometrów i prowadzi przez samo dzikie serce gór- Mount Assiniboine Provincial Park. Przejście trawersu przewidziane jest na 3-5 dni. Trasa zaczyna się w centrum sportów narciarskich Sunshine Village na północ od Banff i prowadzi przez Citadel Pass (2360 m n.p.m.), mija jezioro Og Lake. Dalej  zmierza nad jezioro Magog (2190 m n.p.m.) leżące dokładnie u stóp Mount Assiniboine. Tutaj znajduje się schron, w którym można przenocować. Assiniboine opleciony jest siatką szlaków turystycznych prowadzących  do bajecznych miejsc. Warto poświęcić trochę czasu, żeby przejść któryś. Polecam wspięcie się na Nub Peak.  Trasa ma długości 12 km i prowadzi  poprzez jeziora Cerulean Lakes. Następnie drapie się na szczyt Nub o wysokości 2748 m n.p.m. Trasa jest wymagająca ale przepięknie widać okoliczne szczyty z dominującym Mount Assiniboine.  Z Lake Magog trasa trekingowa prowadzi przez Wonder Pass (2395 m n.p.m.) i wzdłuż jeziora Marvel Lake do Mount Shark trailhead, gdzie się kończy. Planując tą trasę należy wcześniej zadbać o transport. Gdyż  Mount Shark trailhead znajduje się na odludziu,  przy drodze szutrowej w głębi gór, gdzie nie ma żadnego transportu. W okolicy Banff jest jeszcze co najmniej tuzin elektryzujących szlaków. Warto rozważyć wędrówkę nad Lake Annette i Rajską Dolinę (Paradise Valley),  czy na przykład okolice jeziora Helen Lake i wspięcie się na Cirque Peak (2993 m  n.p.m.).

Johnston Canyon 

 Warte polecenie jest także Calderon Lake. Każdy turysta, niezależnie od przygotowania i kondycji musi wybrać się nad Johnston Canyon. To bodaj najpiękniejszy kanion w Kanadyjskich Górach Skalistych. Zlokalizowany jest przy drodze Banff- Castle Mountain ok. 20 kilometrów na północ od Banff.  Trasa prowadzi wąwozem, dnem którego płynie potok o szmaragdowej wodzie.  Trasa długości 11 kilometrów zajmuje 3-4 godz. spaceru. Po drodze widać piękne kaskady opadające kilkunastometrowymi strumieniami.  Największe są tak zwane dolne i górne wodospady. Ale te mniejsze są również malownicze. Należy tylko unikać przyjazdu tutaj w letnie weekendy, gdyż Johnston Canyon jest zalany powodziami turystów niedzielnych. Przybywają zwłaszcza z pobliskiego Calgary. Osobną atrakcją Gór Skalistych są spływy pontonem górskimi rzekami. W Kanadzie rzeki do tego nadają się szczególnie. Co druga miejscowość w Kanadyjskich Górach Skalistych oferuje white water rafting. Najlepsze wody do tej mrożącej krew w żyłach atrakcji proponuje Kicking Horse River. Nie należy się przerażać i wybrać na rafting, gdyż dla każdego przygotowane są odpowiednie trasy. Organizuje się raftingi nawet dla całych rodzin. Trzeba tylko dopytać o klasyfikację rzeki i możliwość albo bardziej albo mniej emocjonującego raftingu. Zapraszamy do Kanady.        

 • Turkusowa woda
 • 155797 - Canada Kanadyjskie Góry Skaliste
 • 155798 - Canada Kanadyjskie Góry Skaliste
 • Wodospad w Johnston Cayon
 • zamarznięty wodospad Johnston caynon
 • Pilot Mount
 • Athabasca falls
 • kozica gruboroga
 • Jasper banff2009 379
 • hotel w Banff
 • Kananaskies Rockies
 • widok na Mount Assiniboine

Zaloguj się, aby skomentować tę podróż

Komentarze

 1. lmichorowski
  lmichorowski (06.11.2009 9:33) 0 + -
  Byłem tylko w amerykańskich Rockies, a szkoda - bo ich kanadyjska część jest chyba ciekawsza. Dzięki za fajną relację i zdjęcia. Przy okazji mała uwaga - na początku relacji wkradł się mały błąd. Jak sam piszesz, kanadyjskie Rockies ciągną sie od granicy z Montaną w Stanach Zjednoczonych po Alaskę, a więc południkowo a nie równoleżnikowo. Pozdrawiam.
 2. rebel.girl
  rebel.girl (03.11.2009 23:20) 0 + -
  do kanady zawsze chętnie - od dziecka właściwie się tam "wybieram"... ;)
tramper1

tramper1

Grzegorz
Punkty: 3194