2009-08-04

Podróż Żlin

Opisywane miejsca: Żlin
Typ: Album z opisami

Osiemdziesięciotysięczna wschodnio-morawska metropolia Zlín oferuje swoim gościom urzekającą mieszankę tradycji i nowoczesności. Pulsujące centrum i jego okolice prezentują wyjątkową harmonię oświeconych słońcem wzgórz uprawianych od stuleci i architektury funkcjonalistycznej.

 Pierwsza wzmianka o Zlínie pochodzi z 1322 r., gdy kupiła je wdowa po królu Wacławie II, królowa Eliška Rejčka. Niewielkie państewko feudalne, do którego należało kilka okolicznych wsi, należało potem do panów ze Šternberka. Zlín przeżył bez większych szkód wojenną zawieruchę w XV w. i aż do końca XIX w. pozostał spokojnym prowincjonalnym miasteczkiem.

 Dzisiejszy Zlín to młode miasto z bogatą historią. Ta jest związana przede wszystkim z Tomaszem i Janem Antonim Bata, dzięki którym w ostatnich czterech dekadach XX w. zakłady obuwnicze rozwijały się tu z takim talentem, odwagą i rozmachem, że fundamentalnie wpływały na funkcjonowanie miasta i sposób życia jego obywateli.

 Wszechstronny rozwój osady w dolinie rzeki Dřevnicy zyskał niesamowite tempo dzięki aktywności obu braci. W 1894, gdy 18-letni Tomasz otwierał swój skromny zakład, żyło w Zlínie nieco ponad 2 tysiące obywateli. 40 lat potem było ich juz czterdzieści tysięcy, a Zlín był pod względem przemysłowym, architektonicznym i warunków życia obywateli jednym z najszybciej rozwijających się miast w Europie.

Jedną z wielu idei Tomasza i Jana Antoniego Baty, a także trwałym celem ich współpracowników i kolegów było utworzenie ze Zlína przemysłowego miasta z ogrodami. Tych planów nie zmieniła ani II wojna światowa, ani czterdzieści lat komunistycznego reżimu w Czechosłowacji.

Dzięki temu dziś Zlín jest unikalnym miejscem do życia, pracy i odpoczynku. Jego możliwości nie wyczerpują oryginalne kolonie Batowskich domków z  typowych nietynkowanych czerwonych cegieł położone wśród zieleni. Bogactwo uniwersyteckiego miasta Zlín tkwi dziś przede wszystkim w tym, że pokazuje to, co najlepsze ze swojej przeszłości wraz z całym spektrum nowych ofert i możliwości.

 Najciekawsze wydarzenia w Zlínie:

 Międzynarodowy festiwal filmów dla dzieci i młodzieży w Zlínie

Najstarszy filmowy festiwal dla dzieci na świecie. Zlín już od 1961 r. na przełomie maja i czerwca na kilka dni staje się główną siedzibą najmłodszych fanów filmowych. Obok przeglądu i konkursu filmów, w czasie festiwalu organizowanych jest zawsze mnóstwo atrakcji dla dzieci i ich rodziców.

 Harmonia Moraviae

Międzynarodowy festiwal muzyczny organizowany przez zlińską filharmonię Bohuslava Martina. Impreza gości zawsze ważne osobistości świata muzyki, w przeszłości była to np. śpiewaczka Dagmar Pecková czy światowej sławy sopranistka Gabriela Beňačková.

 Barum Rally

To międzynarodowa federacja automobilowa tradycyjnie uznawana za jedną z najlepiej zorganizowaną w europejskim championacie Intercontinental Rally Challenge. Co roku w końcu sierpnia na ulicach miasta odbywają się wyścigi, które gromadzą entuzjastycznych widzów, setki  dziennikarzy i samych kierowców.

 Setkání – Stretnutie

Międzynarodowy festiwal teatralny mający na celu wspieranie rozwoju aktywności dramatycznej i inscenizacyjnej.

 Festiwal Orkiestr Dętych

Festiwal Orkiestr Dętych FEDO odbywa się w Zlinie co 2 lata. Liczni uczestnicy z kraju i zagranicy prezentują orkiestry dęte. W festiwalu biorą zawsze udział zarówno wielkie orkiestry dęte, jaki i małe zespoły ludowej muzyki, śpiewu i tańca.

 Ziemia nieznana – Festiwal Podróży, Poznawania i Zbliżania Kultur

Elementem festiwalu są spotkania z wyjątkowymi gośćmi, projekcje filmów, koncerty pod gołym niebem lub wystawy fotografii. Mało które miasto w Czeskiej Republice ma dzięki tradycji legendarnych podróżników Jiřego Hanzelki i Miroslava Zikmunda większy tytuł do organizowania takiej imprezy.

Atrakcje miasta Zlíni jego bezpośredniej okolicy

Budynek administracyjny nr 21

Jeden z wybitniejszych dzieł współczesnej architektury czeskiej XX w. „Dwudziestka jedynka“ została ukończona w 1938 r. i z 16 piętrami i wysoka na 77,5 m stała się symbolem miasta. Na dachu budynku znajduje się stylowa restauracja z pięknym widokiem na charakterystyczne kolonie zlińskich domków oraz przyrodę, która je otacza.

Ratusz

Pierwotnie renesansowy ratusz z 1586 r. spłonał w 1921 r. a rok później zaczęto budowę nowego według projektu Františka L. Gahury. Ukończono ją w 1923 r., ale obecny wygląd budowla zyskała w latach 1936-37, gdy doszło do dobudowy od ulicy Bartošověj. Architekt Gahura jest autorem rzeźby kowala na północnej stronie fasady. Naprzeciwko ratusza znajdują się rzeźby św. Floriana i św. Donata z XVIII w.

Wystawa Batowskiego mieszkania w Zlínie

Można zwiedzić wnętrze typowego mieszkania z czasów, gdy Tomasz Bata wytyczał nowe horyzonty nie tylko w prowadzeniu biznesu, ale i w stylu. Częścią wystawy jest pokój z autentycznym wyposażeniem i akcesoriami.

Miejskie łaźnie

Powstały wg projektu architekta Vldaimira Karfika w 1946 r. na miejscu dawnej cegielni  firmy Bata. W łaźniach, które do dziś określa się mianem „zimnych“, są 2 kryte baseny, odkryty basen, dziecięcy brodzik i zielony teren rekreacyjny. W obiekcie jest także fińska sauna, studio spinningu i siłownia.

Ścieżka zdrowia Tłusta Góra

Oferuje szerokie spektrum możliwości relaksu i aktywnego spędzenia wolnego czasu. Nietypowa leśna altana, wisząca ławka, pięć stanowisk z wieloma elementami do ćwiczeń, dokąd prowadzi kilka oznakowanych tras dojścia.

Leśny cmentarz

Wybudowany w początkach lat 30. XX w. Pomysł do jego utworzenia dał przemysłowiec Tomasz Bata, który życzył sobie, aby nowy zliński cmentarz był bardziej miejscem spokojnej refleksji niż smutku żałoby. Cichy las na kopcu pod miastem z przyjaznym cieniem wśród migocących słonecznych promieni w koronach drzew, z kamiennym krzyżem w centrum 33- hektarowego cmentarza okazał się być bardzo szczęśliwą lokalizacją.

Muzeum południowo-wschodnich Moraw

Oferuje stałe wystawy o najwybitniejszych czeskich podróżnikach Jiří Hanzelky i Miroslava Zikmunda, wystawy o Zlínskim studiu filmowym, oraz unikatową stałą ekspozycję o historii butów – niepowtarzalne zbiory muzeum obuwnictwa prezentują historię wytwarzania butów od najdalszej czeskiej historii po współczesność

Park przyrodniczy Želechovické paseky

Rozpościera się w spokojnej, harmonijnej okolicy kilka kilometrów od centrum miasta. Obszar ponad 1000 ha. 4-kilometrowa pętla ścieżki edukacyjnej zapoznaje z fauną, florą i sadownictwem i roślinami leczniczymi.

ZOO i zamek Zlín-Lešná

Dziś ZOO na powierzchni 48 ha prezentuje 220 gatunków zwierząt. Centralnym punktem zoo, które znajduje się w romantycznym parku w angielskim stylu, jest zamek leseński z końca XIX w.

Zamek Malenovice

Jeden z największych zabytków regionu zlínskiego jest położony 6 km od Zlína.

Centrum linowe C.V.A.K. w Zlíně-Mladcové

Miejskie centrum informacyjne i turystyczne 

náměstí Míru 12, 761 40 Zlín, Czeska Republika

tel.: 577 630 222, 577 630 270

fax: 577 630 274

e-mail: [email protected]

www.mestozlin.cz

 

 • 21 budova
 • Batovy domky
 • Divadlo zlin
 • Folklor namesti
 • Hrad malenovice
 • Obuvnicke muzeum
 • Radnice den
 • Stezka zdravi altan
 • Univerzita zlin
 • Zlin cyklostezka
 • Zlin park mladez
 • Zoo zlin lesna

Zaloguj się, aby skomentować tę podróż

familycup

familycup

Family Cup Serwis internetowy
Punkty: 2775