Ajax Loader Ładuję ...

28 +
2009-08-01

Podróż Anglia, Walia i Szkocja – trzy damy dworu.

Opisywane miejsca: Anglia
Typ: Blog z podróży

Folkestone,Greenwich, Londyn, Cambridge, York,Leeds, Edynburg, Pitlochry, Inverness, Loch Ness, Fort William, Glencoe, Loch Lomond, Liverpool, Chester, Cardiff, Bristol, Bath, Salisbury, Stonehenge, Folkestone

27.06.09 Odjazd autokaru z Wrocławia o 10.30 i mkniemy przez Niemcy na nocleg w okolicach Koblencji. O, spaliśmy tu przed rokiem w maju jadąc podziwiać Ogrody Keukenhof i Benelux (chyba to opiszę).

28.06.09 Wczesne i obfite śniadanie i w drogę Podróż przez Niemcy, Holandię i Belgię, gdzieś z autostrady majaczy brukselskie Atomium i już Francja i stoimy w Calais gotowi do przeprawy pod Kanałem La Manche. Cała operacja wraz z przejazdem trwa nieco ponad godzinę i stoimy na brytyjskiej ziemi w Folkestone .Do stolicy Wielkiej Brytanii - Londynu mamy około 115 km, Pan pilot (bardzo dobry)proponuje wjazd do Greenwich i po chwili już zaczynamy pstrykać i filmować. Wyznaczony południk zerowy, panorama Londynu z parku oraz stare urządzenia Królewskiego Obserwatorium. Tower of London, tu podjeżdżamy w następnej kolejności. Zaczyna się jakiś kapuśniaczek z nieba, ale my wchodzimy do twierdzy, spoglądając na słynny zwodzony most Tower Bridge na Tamizie. Wpierw wchodzimy do Białej Twierdzy – zbroje, broń, kaplica królewska św.Jana Ewangelisty, małe okienka i grube mury, obiekt pochodzi z około 1080r. Dalej do skarbca, a tu insygnia władzy – korony, berła i wiele bezcennych przedmiotów. Na dziś jeszcze wizyta w St. Paul's Cathedral - kopuła katedry ma 50m średnicy.I przejazd do hotelu, po kolacji wizyta w pubie i nocleg.

29.06.09 Po śniadanku, kontynuacja zwiedzania Londynu – cały dzień metrem i spacerkiem. Wysiadamy koło Wielkiego Bena - Big Ben, Houses of Parliament, przez drogę do Westminster Abbey, dalej słynne na świecie z bogatych zbiorów muzeum - British Museum, królewska rezydencja - Buckingham Palace, Spacer do Trafalgar Square z Kolumną Nelsona i wejściem do National Gallery. Po drodze Downing Street nr 10, siedziba premiera Wielkiej Brytanii. Przy Leicester Square Johny Depp (mam foty) rozdaje autografy – londyńska premiera filmu Wrogowie publiczni i my na premierze (prawie), dalej wizyta w Soho - chińskiej dzielnicy rozrywki i chwila na Piccadilly Circus. Na finał dnia jeszcze mały rejs po Tamizie i po intensywnym dniu powrót do hotelu a jutro w dalszą drogę

30.06.09 Dziś przejazd do Yorku, w północno-wschodniej części Anglii. Po drodze postój w starym uniwersyteckim mieście - Cambridge oraz zwiedzamy słynne uczelnie - Trinity College założony przez Henryka VIII, Queens' College, King's College i piękną King's College Chapel ze wspaniale zdobionym sklepieniem i pięknymi witrażami. Jeszcze koledż św. Jana i most matematyków i po spacerku uliczkami miasta ruszamy dalej. Do Yorku- starego, założonego jeszcze przez Rzymian miasta które w IX w. było stolicą wikingów. Stare miasto otacza 13 km murów obronnych, a do miasta prowadzi 6 bram miejskich. Zwiedzamy wspaniałą katedrę, największą gotycką budowlę w Wielkiej Brytanii, wielka przestrzeń, wspaniałe i jedne z najstarszych na świecie witraże. Spacer prawie w całości zachowaną średniowieczną ulicą – ulicą Rzeźnicką. I czas na spanko – jedziemy do Leeds.

01.07.09 Przyjazd do stolicy Szkocji zwanej "Atenami Północy" – Edynburga. Zwiedzamy Uniwersytet Edynburski, Pałac Holyrood - szkocka rezydencja królowej, no i wielki Zamek Edynburski wzniesiony na Castle Rock -granitowym szczycie wygasłego wulkanu , z zamku wychodzimy na Royal Mile, ciąg czterech starych, brukowanych ulic od Castle Hill do Canogate - swoista królewska trasa stolicy Szkocji. Wchodzimy do Katedry św. Idziego i podchodzimy pod szkocki parlament. Sporo wolnego czasu i przejazd do hotelu w okolicy Glasgow.

02.07.09 Po śniadaniu, przejazd do destylarni whiski do Pitlochry – to destylarnia Blair Athol, legalnie produkująca whisky od 1798r. Po degustacji i zakupach jedziemy szukać Nessie. Wjeżdżamy do Inverness, zwiedzamy - Old High Church, Abertaff House - najstarsza, zachowana w całości, budowla Inverness, ratusz z legendarnym Mercat Cross - zamek o bujnej historii, w którym to Szekspir umieścił scenę zamordowania Dunkana, katedrę św. Andrzeja. Jedziemy nad jezioro Loch Ness - szukamy legendarnego potwora zwanego Nessy i nic, (za mało whisky) więc mkniemy nabrzeżami jeziora o długości 37 km - m.in. obok ruin średniowiecznego zamku Urguhart Castle. Wjeżdżamy do surowej Doliny Łez - Glencoe, przepięknej krainy będącej jedną z wizytówek Szkocji, nad największe szkockie jezioro Loch Lomond. Po drodze wizyta w Fort William, miasta w pobliżu okrytego śniegiem masywu Ben Nevis 1343m n.p.m. - najwyższego szczytu Wielkiej Brytanii.

03.07.09 Dziś ruszamy do "miasta Beatlesów" - Liverpoolu. Wizyta w Katedrze Chrystusa Króla - największej na świecie katedrze anglikańskiej oraz w Muzeum Morskim i Muzeum zespołu The Beatles i spacer po Albert Dock. Przejazd do oddalonego o 25 km pięknego i starego Chester. Spacer po słynącym z rzymskich murów mieście, wizyta w katedrze oraz na starówce ze wspaniałymi 300 letnimi domami z muru pruskiego. Dziś nocujemy w centrum Birmingham.

04.07.09 Śniadanie było we wczesnych godzinach porannych i jedziemy do Cardiff – stolicy Walii. Zwiedzanie słynnego z mieszaniny stylów, zamku będącego jedną z rezydencji królewskich - Castle of Cardiff, wizyta pod pobliskim Millenium Stadium i pod ratuszem miejskim w którym Michel Platini ogłosił – Polska i Ukraina organizatorami Euro 2012. Wyruszamy do SPA – jedziemy do Bath. Zwiedzamy opactwo Bath Abbey ze słynnymi witrażami i pięknym wachlarzowym sklepieniem, spacer po mieście pełnym uroku, mieście z rzymskimi budowlami i gregoriańskimi kamienicami z kamienia. Wchodzimy do łaźni pamiętających ich rzymskich właścicieli. Piękne miasto. Wyjazd do pobliskiegoBristol - spacer po mieście do gotyckiej katedry i wiszący most nad stromym wąwozem rzeki Avon tu podobno pierwszy raz w świecie ktoś skoczył na bungee. Dziś ostatni nocleg na wyspach –w Swindon.

05.07.09 Ruszamy na końcowe zwiedzanie - do Salisbury. Średniowieczna katedra z około 1220r. z największą iglicą w Wielkiej Brytanii – 123m i największymi na wyspach katedralnymi krużgankami. Do pobliskiego Stonehenge jedziemy 30 minut. To chyba najsłynniejsza megalityczna budowla europejska a może i światowa. Kamienne kręgi związane były prawdopodobnie z kultem księżyca i słońca. I w tym zacnym miejscu jest ostatni punkt naszego zwiedzania. Jedziemy do Folkestone na przeprawę pod kanałem i aby zatoczyć nasz około 2800 km liczący krąg po brytyjskiej ziemi. Bardzo udana impreza.

 • trasa wycieczki
 • katedra św. Pawła
 • w tower
 • Westminster
 • Westminster abbey
 • w londyńskim parku
 • Lwy Trafalgar square
 • londyńskie oko
 • Johny Deep w Londynie
 • Przed Kings College
 • Edynburg - na zamku
 • edynburg - na zamku
 • edynburg - royal mile
 • inverness
 • inverness - katedra św. Andrzeja
 • Cardiff - na zamku
 • Cardiff - na zamku
 • loch ness - urquhart castel
 • bristol - katedra
 • bristol - katedra
 • bath - katedra
 • bath - łażnie rzymskie
 • victoria memorial
 • stonehenge
 • most matematyków - cambridge
 • cardiff - zamek - komnata arabska
 • londyn - rejs
 • londyn
 • Img 4754
 • Img 4755
 • Img 0848

Zaloguj się, aby skomentować tę podróż

Komentarze

 1. adaola
  adaola (06.04.2013 11:33) 0 + -
  Dziękuje za ciekawą choć tylko wirtualną i nieco krótką podróż po Anglii,Walii i Szkocji:)
 2. yrec61
  yrec61 (25.09.2009 12:42) +1 + -
  wielkie dzięki, rosnę, rosnę, roooooosssnnnnę:))
 3. yrec61
  yrec61 (20.09.2009 18:32) 0 + -
  jasne, jedź - naprawdę polecam :))
 4. marku18
  marku18 (13.09.2009 18:29) +1 + -
  bogaty program i intensywne zwiedzanie - może kiedyś i ja...:-)
 5. yrec61
  yrec61 (05.09.2009 13:08) +1 + -
  tak, tak - tylko tam jakoś mniej zwiedzających:-)
 6. city_hopper
  city_hopper (05.09.2009 12:54) +2 + -
  No i dodatkowe podziękowania za publikację w jeszcze jednym miejscu ;-)
 7. city_hopper
  city_hopper (05.09.2009 12:47) +2 + -
  W przelocie, ale trasa dobrze dobrana. tempo relacji dostosowane do tempa trasy ;-) Pozdrawiam :-)
 8. yrec61
  yrec61 (28.08.2009 12:13) +3 + -
  jak mówi moja żona "kaminie" do mnie przemawiają:))
 9. yrec61
  yrec61 (27.08.2009 20:23) +3 + -
  ja od średniowiecznych wolę jeszcze bardziej te przed naszą erą - przemawiają do mnie:))
 10. freemarti
  freemarti (27.08.2009 19:13) +3 + -
  szkoda , że w biegu ale czasem dzięki temu intensywniej się przeżywa :D
  fajnie opisujesz niektóre wydarzenia zwłaszcze te jakby na marginesie -uśmiecham się
  i zazdroszczę tych średniowiecznych zabytków-ja taka ruiniarska jestem-maniaczka. :))
 11. yrec61
  yrec61 (18.08.2009 22:38) +3 + -
  impreza bardzo fajna, a zawsze można wolniej lub jeszcze szybciej:)
 12. bella.jasminka
  bella.jasminka (18.08.2009 22:22) +3 + -
  Intensywna podróż,dużo się działo. Na pewno miłe wspomnienia i chęć powrotu,żeby te miejsca odkrywać na nowo. Zazdroszczę i pozdrawiam ;)
yrec61

yrec61

ireneusz yrec61
Punkty: 33650