2009-07-14

Podróż Holandia - samochodem po Europie

Opisywane miejsca: Holandia
Typ: Porada

Królestwo Holandii położone jest nad Morzem Północnym. W skład Holandii wchodzą dwa terytoria zamorskie: Antyle Holenderskie i Aruba. Holandia, w przeważającej części, leży na terenach zajętych dawniej przez morze, zwanych polderami. Dzięki budowie grobli bagna zostały osuszone a liczne przybrzeżne wyspy i wysepki połączone z lądem. Krajobraz charakteryzuje się zielonymi nizinami poprzecinanymi kanałami z widniejącymi w tle wiatrakami.

 

Dojazd:

Odległość: 1207 km (w tym 867 km autostrad). Przybliżony czas podróży: 13 godz., w tym 7.40 godz. autostradami. Koszt podróży: 120 euro (110 euro paliwo, 10 euro opłaty drogowe).

Przepisy ruchu:

Obowiązkowo pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są montowane seryjnie, trójkąt ostrzegawczy. Zalecane jest posiadanie apteczki, gaśnicy i kompletu zapasowych żarówek. Minimalna głębokość bieżnika opon - 1,6 mm. Dla motocyklistów, motorowerzysty i ich pasażerów kask.
Dzieci poniżej 3 lat należy przewozić w specjalnym foteliku przystosowanym do jego rozmiarów. Dzieci w wieku powyżej 3 lat i wzroście powyżej 1,35 winny być przewożone w specjalnym zabezpieczeniu (np. podwyższone siedzisko) przystosowanym do ich wzrostu i wagi.

Na autostradzie, w przypadku nagłego hamowania lub widząc niebezpieczeństwo kierowca ma obowiązek włączyć światła awaryjne aby uprzedzić o sytuacji jadących za nim. Manewr wyprzedzania oprócz kierunkowskazów obowiązkowo należy uprzedzić migającymi światłami mijania.

Parkowanie na ulicach miast jest płatne. Należy uważnie korzystać z parkometrów i uiszczać odpowiednie opłaty za parkowanie. Parkometry pozwalają na parkowanie od 30 minut do 2-3 godzin. Opłata za 1 godzinę parkowania waha się od 2,20 do 4,5 Euro, w zależności od miejsca. Parkingi bez opłat, lub o umiarkowanych cenach znajdują się zwykle w pobliżu dworców kolejowych i stacji metra i oznakowane są P+R (PARK + RIDE).

W dużych miastach znajdują się parkingi ulokowane poza centrum miasta (transferium). Położone są zwykle w pobliżu dróg wyjazdowych i w miejscu dogodnym do korzystania z transportu publicznego.
 
Mandaty:

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,05 proc. Kierowcy legitymujący się prawem jazdy do 5 lat i motorowerzyści w wieku do 24 lat mogą wypić mniej alkoholu - 0,02 proc. Prowadzenie pod wpływem karane jest grzywną w wysokości: do 0,21 - 0,50 proc. - 220 Euro (stosowany tylko dla "nowych kierowców"), od 0,51 do 0,08 proc. - 220 Euro, od 0,81 do 1,00% - 300 Euro, powyżej mandat sięga 500 euro. Za nieprawidłowe parkowanie grozi natomiast kara 45 euro, przejazd na czerwonym świetle, używanie telefonu komórkowego bez urządzenia głośnomówiącego - 130 euro, nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 75 euro. Mandaty za przekroczenie prędkości są ujęte w taryfikator i wynoszą od 20 do ponad 250 euro.
 
Dokumenty obowiązkowe:

Paszport ważny minimum trzy miesiące ponad planowany okres pobytu lub dowód osobisty ważny minimum sześć miesięcy uprawnia do bezwizowego wjazdu i pobytu maksymalnie do 90 dni. Turysta podróżujący indywidualnie podlega obowiązkowi meldunkowemu. W ruchu turystycznym (do 90 dni pobytu) obowiązku tego należy dopełnić w terminie 3 dni od daty wjazdu, w oddziale policji regionalnej ds. cudzoziemców (tzw. Vreemdelingenpolitie).

Ubezpieczenie:

Krajowe ubezpieczenie pojazdu OC. Oprócz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawanej przez NFZ zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia zdrowotnego, które pokrywa zarówno koszty ewentualnego leczenia szpitalnego, jak i transportu chorego do Polski.

Paliwo:

W sprzedaży dostępna jest benzyna ołowiowa, bezołowiowa, diesel i LPG. Stacje usytuowane wzdłuż autostrad i dróg głównych w większości są czynne przez 24h. Gaz płynny do samochodów (LPG) można kupić na stacjach należących do sieci duzych koncernów znajdujących się przy głównych szlakach komunikacyjnych. W centrach miast nie ma stacji z LPG. Stacje akceptują płatności kartami kredytowymi. Bez opłat celnych, można wwieźć/wywieźć 10 litrów paliwa w zapasowym kanistrze.

Opłaty drogowe:

Holandia posiada gęstą, dobrze utrzymaną i oznakowaną sieć dróg i autostrad. Zieloną literą E oznakowane są autostrady międzynarodowe, a czerwoną literą A autostrady krajowe. Pozostałe główne drogi oznakowane są żółtymi tablicami z literą N. Sieć autostrad liczy 2250 km, korzystanie z nich jest bezpłatne. Opłaty pobierane są tylko za przejazd tunelami: Kil (N217 s Gravendeel - Dordrecht) motocykl, skuter, samochód osobowy - 2 - 5 euro oraz Westerschelde (łączący wyspę Zeeland z lądem na trasie Baarland - Terneuzen)

Przydatne informacje:

Holandia słynie z umiłowania do dwóch kółek. Rowerzyści traktowani sa tu niezwykle przychylnie. Do dyspozycji mają własną sieć dróg ze skrzyżowaniami, sygnalizacją świetlną, znakami itp. Kierowcy i piesi odnoszą się do nich z niesłychana uprzejmością, a nieustąpienie rowerzyście pierwszeństwa traktowane jest jako oznaka braku kultury.

W Holandii obowiązuje także zakaz palenia papierosów w budynkach użytku publicznego, środkach komunikacji miejskiej i miejscach pracy. Od 1 lipca br. zakaz obejmować będzie również restauracje, kawiarnie, bary i kluby nocne (palić będzie można jedynie w specjalnie wydzielonych palarniach).

Dopuszczalne prędkości: 50/80/100/120, dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi 0,05%, światła w nocy

1 EUR (euro) = 4,37 zł

Ważne telefony:

Pomoc drogowa  0800-0888 (24h)
Policja, pogotowie ratunkowe, straż pożarna -  112

 

Weź udział w naszej akcji "Samochodem po Europie". Szczegóły znajdziesz tutaj>> 

 

  • Holandia to królestwo rowerów
  • Jedna z najbardziej znanych rzeczy "made in Holland" - tulipan
  • Wiatrak to nieodłączny element holenderskiego krajobrazu
  • Wieczór w Amsterdamie

Zaloguj się, aby skomentować tę podróż