Ajax Loader Ładuję ...

51 +
2007-09-09 - 2012-03-23

Podróż misja pustynia, czyli syria i jordania 2007

samochód muzeum zabytki ruiny dead cities serjila al bara amman ramtha pustynia lawrence siedem filarów mądrości lawrence z arabii aqaba nurkowanie kerak karak al kerak al karak crac des moabites madaba mozaiki św. jerzy nebo mojżesz kuchnia autostop autobus tekla aramejski hama aleppo halab meczet mosq dżami‘ al-kabir kalat halab wardan sarouj domy ule beehive houses ab nabk hims homs joannici krak des chevaliers hiṣn al-akrād krucjata krzyżowcy rajmund z tuluzy lista światowego dziedzictwa unesco latakia samolot stuttgart sergiopolis rusafa ar rusafah er-rasika sergiusz resafa pustynia zapora zalew syria buhayrat al asad eufrat tabaqah dam qal'at ja'batl qalat jabar qalat jaber sporty ekstremalne antakya antiochia turcja ankara havas madame olga tourist hotel szymon słup symeon słupnik bosra dar'a der'a granica syria jordania babtism site jordan izrael jan chrzciciel jezus morze martwe basen wadi musa petra beduini beduins indiana jones nabatejczycy antalya palmyra tadmur świątynia baala dolina grobowców palmira zenobia forteca damaszek damascus suk
Typ: Blog z podróży

to już prawie pięć lat? trudno uwierzyć. od miesięcy myślami znów jestem w syrii, bo jeszcze trudniej uwierzyć w to, co się tam dzieje. zadaję sobie pytania, czy ci wszyscy cudowni i serdeczni ludzie, których tam poznałam, są cali i zdrowi? po której stronie konfliktu się opowiedzieli? ilu z ich bliskich stała się krzywda, ilu z ich bliskich krzywdziło innych, kto protestował, kto chciał po prostu świętego spokoju...? i kiedy będę mogła tam wrócić?

mniej zorientowanym polecam sensowny i w miarę wyczerpujący materiał:

http://www.tokfm.pl/Tokfm/56,103086,11168104,7000_zabitych___Gdzie_jest_swiat____ZOBACZ__CZEMU.html 

 

no i po co leci pani do tej syrii, pytał taksówkarz, wioząc mnie mocno spóźnioną na lotnisko. jeszcze ciut ponad godzinę wcześniej szukałam w złotych tarasach pokrowca na aparat, dwie gdziny wcześniej - byłam u fryzjera... w mieszkaniu oczywiście bajzel, wszystko powywalane, nic w plecaku... na szczęście olga zajęła miejsce w długaśnej kolejce do odprawy, zdążyłyśmy w ostatniej chwili. początek jak zwykle, można więc było się spodziewać udanej wyprawy w moim stylu (czyli pod hasłem "więcej szczęścia niż rozumu").

 

podróż jest w permanentnym stanie (re)konstrukcji, ale zapraszam na zdjęcia ;)

wszystkie euro jakie miałam wydałam na jakiegoś syfa w burger kingu i żelki ze sklepu bezcłowego. utrzymywały mnie przy życiu jeszcze przez wiele dni, na szczęście olga w nich nie gustowała ;)

wylądowałyśmy w antalyi w środku nocy, taksówki były oczywiście bandycko drogie, więc zaczęłyśmy już rozglądać się za jakąś wygodną ławką, gdy - na szczęście - zainteresował się nami jeden ze współpasażerów. wrzuciłyśmy plecaki na pakę pick-upa jego brata i korzystając z uprzejmości panów, poprosiłyśmy o podwiezienie nas na dworzec autobusowy ;)

do rana dokimałyśmy... na dworcowej ławeczce właśnie i po zostawieniu gratów w przechowalni i wymianie pieniądzy - ruszyłyśmy w świat. dotarcie na plażę trochę nam zajęło (autobusem 202 na ulicę telefonów, a stamtąd pieszo), ale opłacało się - odreagowałyśmy stresy naszych fatalnych prac, leżąc plackiem na plaży i tylko od czasu do czasu pluskając się w cudownym morzu. fale były ogromne i taki dzień podobał mi się szalenie, choć to niby takie nie w naszym stylu ;)

17:30 - bus do antakyi, wytargowane 35 YTL

 • a to olga właśnie
 • a to "welcome, my friend"!
 • a to nasza zatoka, nasze morze, nasze fale!
 • a to ja właśnie ;)
 • a to blokowisko z niezłym widokiem
 • my w drodze do antakyi, a oni?

dzień w połowie tranzytowy. po blisko 15 godzinach jazdy znalazłyśmy się w antakii, skąd około 9 złapałyśmy bus do Aleppo za wytargowane 8 YTL. wcześniej szybka toaleta w dworcowej łazience i wymiana pieniędzy po - jak się okazało - całkiem dobrym kursie (10 dol. = 50 funtów syryjskich). ponieważ nie miałyśmy pojęcia, że zapewnienia dworcowych cinkciarzy należy brać serio - żałowałyśmy później, że wymieniłyśmy tylko niewielką sumę - w aleppo kurs był gorszy.

przekraczanie granicy w bab al havha miało już zdecydowanie syryjski charakter - burdel na kółkach to całkiem eleganckie określenie ;) nie udało nam się w każdym razie przenikąć logiki tego, co tam się działo - wrzaski, trąbienie, zajeżdżanie sobie drogi, pokrzykiwania, tu ktoś pilotuje autobus do jednej bramki, ktoś inny kieruje go na bok, kłótnie w kolejce, niezrozumiałe roszady... itd., itp. ktoś nas gdzieś prowadził, ktoś pokazał, gdzie przedłożyć paszport, ktoś pomagał wypełnić wniosek - rzesze pomagierów kierowcy i cieciów przygranicznych znały swój fach ;) można by zaryzykować nawet twierdzenie, że odprawa przebiegła dosyć sprawnie, gdyby nie drobny incydent. nasz autobus - z nieznanych nam powodów - usiłował wjechać w wąską "bramkę" pod dosyć ostrym kątem. nie wiem, czemu tak - mógł się przecież lepiej ustawić, ale wyglądało na to, że kierowca - dopingowany przez kilkunastu kumpli "z przejścia" - skoro powiedział A, musiał rzec także i B. "bach" raczej, "krach" - tak poszło okno, przy którym planowałam usiąść. siadłam na szczęście siedzenie dalej, autobus był niemal pusty: wybrałam okno z czystszą szybą, wystarczyło strzepnąć kilka drobinek.

dalsza podróż przebiegała wesoło - najpierw w autobusie bez okna hulał wiatr, powiewały firany i skrzyło się szkło. potem całą naszą grupkę - z piętnaście osób - upchnięto w małym busiku, w którym ledwo mieścił się sam nasz bagaż. do aleppo wjechałyśmy z kolanami pod brodą i odciśniętymi sąsiadami na różnych częściach naszych ciał ;)

autobus antakya-aleppo: 8 YTL

folklor przygraniczny, deszcz szkła i intergacja polsko-syryjska: bezcenne

 • nasze okno - tam siedziałyśmy! ;)
 • a potem tu ;)
Turcja

przejazdem 2007-09-10

przejazdem

Syria

sabrina! 2007-09-11

z bogatej oferty hoteli zdecydowałyśmy się w końcu na tourist hotel na ulicy opon samochodowych ;) właścicielką jest ekscentryczna wiekowa libijka znana w całym mieście jako madame olga ;) wybór więc dosyć oczywisty, niestety - nie dostałyśmy zniżki, na którą tak liczyłyśmy ;p

miejsce jest jak najbardziej godne polecenia, ceny nieco wyższe niż oczekiwałyśmy, ale i tak warto: jest czysto i przyjemnie, śniadanie można zjeść na tarasie, a obsługa mówi... wieloma językami.

samo aleppo... podobało nam się ogromnie. ten pierwszy smak orientu w naszej podróży był najwyrazistszy z wszystkich chyba. do późnej nocy włóczyłyśmy się wąskimi uliczkami starego miasta - tak wąskimi, że mijając się z kimś, musiałyśmy dotykać ścian, chłonąc jego niepowtarzalny klimat: rozmawiając z ludźmi, oglądając karawanseraje i kościoły ormiańske, próbując nowych smaków, buszując w suku...

jako dwie "zachodnie" turystki bez męskiego towarzystwa wzbudzałyśmy oczywiście dość powszechne zainteresowanie. dzielnie odpowiadałyśmy na setki hello i wlecome i choć zdarzały się też mniej przyjemne zaczepki, serdeczność mieszkańców - mężczyzn naturalnie - była dość oczywista ;)

a nawet chłopców. za dnia wołali za nami "sabrina, sabrina", byłyśmy bardzo zdziwione i na maksa rozbawione domysłami, jaki możemy mieć związek z tą niewątpliwą gwiazdą czasów naszej podstawówki... dużo później spłynęła na mnie łaska oświecenia - nie chodziło o seksbombę (ach, my naiwne ;p), tylko zdjęcie - w arabskim - zwłaszcza wykrzyczane na ulicy - brzmi dosyć podobnie ;ppp

 • aleppo star
 • faces everywhere
 • sprzedawca suszonych, świeżych, słodyczy też
 • sprzedawca soków
 • sprzedwac owoców
 • sprzedawca staników
 • is shopping really better than sex?
 • wieczór przed mięsnym

żeby sprawnie zwiedzić okolice aleppo (dość szeroko pojęte), wynajęłyśmy sobie na cały dzień pana taksówkarza... po długich pertraktacjach ustaliliśmy trasę wyprawy: do umarłych miast serjili i al bary najpierw (basheer zawiózł nas także do muzeum mozaik w małym targowym miasteczku - bardzo miło z jego strony), potem na północ, do miejsca, w którym umartwiał się na słupie szymon słupnik. i na dobicie - pokręcilismy się trochę po okolicach z rzymskimi ruinami i grobowcami lidyjskimi w qaturze. no. było tego dosyć ;)


do muzeum mozaik w maarat warto zajrzeć, jeśli podróżuje się własnym transportem i nie trzeba się spieszyć. również ryneczek, ulice i malowniczy bazar są godne uwagi - ludzie żyją tu sobie zwyczajnie, własnym rytmem, nie podporządkowując właściwie niczego turystom - miła odmiana. nas trochę gonił czas - szkoda było opuszczać to klimatyczne miasteczko, czekało nas jednak jeszcze mnóstwo atrakcji.

 • Maarrat, pędzące hot-dogi ;p
 • Maarrat, bazar to życie

zwiedzanie okolicy rozpoczęliśmy od serjili.

było niemiłosiernie gorąco - może to kwestia braku aklimatyzacji, a może rzeczywiście był to najgorętszy dzień naszej wyprawy - nie wiem. upał, falujące powietrze, wyschnięta ziemia, ruiny miasta - wszystko składało się na wiele mówiącą całość. jednak umarłe miasta - jak się okazało - nie są miastami wymarłymi. wzięli je w swoje posiadanie pasterze owiec, jak w przypadku serjili właśnie, którzy - coś niepojętego dla nas - trzymają na terenie ruin swoje stada, śpią tam i pomieszkują, i rolnicy - w al barze ruin trzeba było szukać w sadach - pośród fig i drzew oliwkowych.

osobiście wolę sady - jednak owcze guano i oszczane ściany nie wydały mi się odpowiednie w miejscu, które pretenduje do miana... co ja piszę? które jest nie takim znów poślednim zabytkiem... choć niektóre mieszkanki ruin były nadzywczaj sympatyczne i urodziwe ;)

w serjili czas najwyraźniej nie mógł się zdecydować - niby biegł swoim zwykłym tempem, bardziej jednak - jak powietrze tamtego dnia - drżał, drgał, falował. mrużąc oczy, szukałam cienia. zdecydowanie można się było na trochę zgubić.

 • owieczki i chusteczki
 • zderzenie cywilizacji
 • wymarłe? bynajmniej!
 • ktoś pił z tego poidełka!
 • linie
 • serjila
 • serjila
 • ząb czasu tu był
 • pani tego miasta
 • jutro nie umiera nigdy
 • no jutro to nie
 • miss serjila
 • pret a porter
 • al bara - grobowiec
 • mój przyszły żel pod prysznic
 • 21062 - Ma arrat an Nu mān serjila i al bara
 • 21063 - Ma arrat an Nu mān serjila i al bara
 • am!
 • stare i nowe
 • 21091 - Ma arrat an Nu mān serjila i al bara
Syria

w upale 2007-09-12

przejazdem

całe życie naiwnie wyobrażałam sobie, że stał na słupie - po prostu na słupie, na baczność, wbrew wszystkiemu - wiatrom, burzom, palącemu słońcu, pokusom, swędzeniom, bólowi mięśni, prawom fizyki, fizjologii, zdrowego rozsądku. okrutna byłam w tym wyobrażeniu. czterometrowa platforma uczyniła wszystko bardziej zrozumiałym, łatwiejszym do pojęcia. ale jednak - wciąż trudnym. ciekawe, czy z tych 18 metrów naprawdę było bliżej do boga, czy tylko dalej od ludzi?

po śmierci szymona słupnika na miejscu, gdzie stał jego słup, wybudowano olbrzymią bazylikę - największą świątynię tamtych czasów. dziś w ruinach - zburzyli ją arabowie - hula wiatr. na ciepłych kamieniach wygrzewają się jaszczurki, w cieniu ziewa olbrzymi pies kustosz.

 • u szymona
 • przestrzenne wnętrze bazyliki
 • na przestrzał
 • 21098 - Deir es Smaane słup story
 • 21099 - Deir es Smaane słup story
 • 21165 - Deir es Smaane słup story
 • 21170 - Deir es Smaane słup story
 • 21172 - Deir es Smaane słup story
 • drzewko
 • 21174 - Deir es Smaane słup story
 • mister kustosz
 • 21176 - Deir es Smaane słup story
 • mozaika
 • 21178 - Deir es Smaane słup story
 • nasz superdriver
 • z kamerą wśród zwierząt
 • yo
 • well, madame
 • and this is my goats!
 • no i zaczęło się...!
 • roman site
 • okolice
 • uniwersalizm ;)
 • qatoura
 • grobowce lidyjskie
 • 21308 - Deir es Smaane słup story
 • 21309 - Deir es Smaane słup story
Syria

nocne aleppo 2007-09-12

wieczorem obowiązkowy wypad na miasto - pojeździłyśmy trochę samochodem z lokalnym znajomym i jego żoną, która - jak się okazało - lepiej sobie radzi za kierownicą niż on ;) posnuliśmy się trochę wokół cytadeli (kalat halab) i pogadali o nowoczesnym islamie, a kiedy znajomi wrócili już do domu, poszłyśmy jeszcze do meczetu umajjadów: ramadan sprzyjał tak później wizycie. zarówno sale modlitw, jak i dziedziniec tętniły modlitwą i życiem towarzyskim. to tu przecież przychodzi się omówić najnowsze wydarzenia, pooglądać chłopaków i dziewczyny, wyszaleć się z rówieśnikami... dzieciaki miały oczywiście dodatkowy ubaw z naszej wizyty, a furorę jak zwykle robiła moja krótka fryzura - wzbudzająca zachwyt i siejąca zgorszenie jednocześnie ;)

by wejść na teren meczetu, należy przy wejściu wypożyczyć okrycie i zdjąć sandały. miło jest też zostawić jakiś datek - akurat w aleppo wejścia dla turystów były biletowane. cena biletu - symboliczna: 75  S£.

 • czarno-złoto
 • dziedziniec meczetu
 • meczetowe turlanie
 • dzieciaki
 • dużo dzieci
kupa gruzu na wysepce nad ogromnym zbiornikiem wodnym - buhayrat al asad - stworzonym dzięki zaporze (tabaqah dam) na rzece... tak, eufrat ;) minaret wystający ponad warownię wygladał jak misterna plecionka ;)
 • ucho
 • qalaat jaber
 • 21553 - Qalaat Jaber twierdza nad zaporą
 • 21556 - Qalaat Jaber twierdza nad zaporą
 • minaret
 • qalat jabar - minaret
 • qalat jabar - minaret
 • good bye and good luck
 • qalat jabar
 • qalat jabar
 • pozdrowienia dla vojagera ;p

wiatr, pył, przestrzeń, słońce, kamienie i czas, wszystko to wyraźnie odczuwalne. i jeszcze czarne ptaki kołujące nad pustkowiem.

ar rusafah, al resafa, sergiopolis, zagubione w piaskach pustyni miasto twierdza, pozbawione dostępu do bieżącej wody, wyposażone za to w olbrzymie cysterny. ponoć były tu aż trzy kościoły, w tym martyrium sergiusza być może kryjące w sobie grób tego nawróconego rzymskego legionisty, który zginął za wiarę. nikt co do tego nie ma dziś pewności. to już i tak jakoś nieaktualne.

aktualne są zawsze aktualne piach i wiatr. inna fuzja czasu i przestrzeni.

 • ar rusafah
 • skarby pustyni
 • 21571 - Ar Ruşāfah ogrom i pustka
 • 21572 - Ar Ruşāfah ogrom i pustka
 • brama
 • bazylika i "mała" olga
 • 21586 - Ar Ruşāfah ogrom i pustka
 • przestrzenne
 • i znów skala ;)
 • wnętrze bazyliki bis
 • ryzykowne?
 • 21645 - Ar Ruşāfah ogrom i pustka
Syria

tylko 2007-09-13

przejazdem, ścigając się z czasem na pustyni - robiło się coraz później, chodziło o to, by zdążyć na iftar. a nasz kierowca musiał jeszcze tego samego dnia wrócić do aleppo...

 • bardzo klimatyczne miasteczko

czyli uciekając przed kolejnym syryjskim boyfriendem, ups - przed prawdziwą miłością ;)

cóż, trudno opisać to, co działo się w palmyrze...

wygląda na to, że właściciel hotelu w centrum - z widokiem na warownię - nie cieszy się szacunkiem i dobrą opinią w okolicy. to tak najoględniej mówiąc. i cóż mogę powiedzieć - chyba coś w tym jest. choć z naszego punktu widzenia różnica była niewielka: wszyscy pracujący w turystycznym biznesie mężczyźni z palmyry zdawali się być opętani wizją seksu z turystkami.

cóż, trudno im się dziwić, gdy weźmie się pod uwagę religię i kulturę, w jakiej żyją, a także - tamtejsze kobiety: zasłonięte, niedostępne, a po ślubie dość często gnuśne, krnąbrne i gderliwe. wystarczy dodać do tego wizję zachodu wypaczoną takim a nie innym przekazem telewizyjnym i pornografią dostępną w internecie... i już równanie między samotnie podróżującą kobietą a jej niezaspokojonym pragnieniem i chęcią uprawiania seksu staje się oczywiste. turystki są poza tym nie tylko wyzwolone, obnażone i co dzień nowe. wiele z nich nie kryje się z tym, że po to właśnie podróżuje.

 

drogie koleżanki - jeśli więc o dziwno nie znudzili się wam jeszcze nasi wspaniali panowie (ze wzruszającą zadyszką i uroczymi brzuszkami), jeśli nie jesteście zainteresowane pięknymi, sprawnymi, niespecjalnie skomplikowanymi i romantycznymi kochankami rodem z baśni tysiąca i jednej nocy - uzbrójcie się w cierpliwość i przygotujcie sobie za wczasu zestaw wiarygodnych wymówek. przygotujcie się na wszelkie możliwe chwyty - od szantaży emocjonalnych, przez prośby ze łzami w oczach po demonstracje zajmowanej pozycji w społeczności i własnych możliwości. poćwiczcie obojętność na rozdzierające opowieści o miłości od pierwszego wejrzenia i złamanym sercu, na wszelkie możliwe deklaracje i obietnice. prócz tych, które mogą być spełnione jeszcze tej samej nocy - nie wierzyłabym w żadne.

 

zjawisko jest oczywiście dużo bardziej skomplikowane (a ja, jak wiadomo, nie lubię się rozpisywać...) i - pragnę to podkreślić - nie dotyczy tylko palmyry ani syrii jako całości. nie dotyczy nawet wyłącznie krajów arabskich. ba - jest dość typowe dla większości kurortów europejskich, tyle że albo inaczej się je nazywa, albo - przemilcza.

ale cóż, porzućmy już tę amatorską socjologię seksu ;) wracam do własnej wyprawy.

przede wszystkim w kontekście tego, co napisałam powyżej muszę zaznaczyć dwie rzeczy:

a) z kuszących ofert lokalsów da się nie skorzystać, nieważne jak bardzo byłyby kuszące ;))) wieloma sytuacjami można tak pokierować, żeby obróciły się na korzyść dla obu stron. miła konwersacja też jest warta poświęconego czasu (tak, tak - powstrzymuję w tym miejscu strumień żartów, jaki przepływa przez moją głowę). poza tym - jakby na to nie spojrzeć: kobieta w syrii JEST BEZPIECZNA. nikt nie zrobi tam nic wbrew jej woli.

b) ostatnią rzeczą, jaka mi przychodzi do głowy, jest piętnowanie kobiet za to, że korzystają ze swoich wakacji tak, jak mają na to ochotę. amen ;)

więc - podróż! gdzie ja to byłam? aaa, w palmyrze. tylko tu można tak... stracić głowę? ;)

olga została porwana przez faceta na wielbłądzie już o jakiejś 6 rano. poszła - w swej naiwności - napawać się samotnością wśród ruin, kiedy ja spokojnie sobie dosypiałam. moje późniejsze przyjście nie zmyliło jednak mieszkańców ruin - natychmiast po wkroczeniu na ich teren zostałam odnaleziona i przetransportowana do oazy na herbatę. i tyle ze zwiedzania. z herbaty zrobiła się kawa, potem mały handelek (za pamiątki można tam naprawdę przepłacić), przejażdżka na wielbłądach... zostałyśmy wzięte nad basen (tak, tak - basen w środku pustyni!), gdzie musiałyśmy się wykręcić od kąpieli - oczywiście nago. zwiedziłyśmy oazowy ogród... rozmowy toczyły się dwutorowo: jeden kanał to my i oni, drugi - oni o nas. może zabrzmi to szalenie - ale i tak było przemiło. no może poza momentem, gdy się awanturowali o to, z kim pojadę na przejażdżkę na wielbłądzie do doliny grobowców, a z kim na motorze na zachód słońca na pobliskie wzgórze... - było naprawdę głośno! całe zainteresowanie zawdzięczam oczywiście krótkiej fryzurze. któż to mógł przewidzieć - plan zakładał efekt zupełnie odwrotny...

z całego towarzystwa najwyrazistszą postacią był hussain, elokwentny właściciel oazy i 60 (chyba) wielbłądów, w tym uroczej zenobii, śmiertelnie i dozgonnie już zakochany w swojej napotkanej o 6 rano nimfie - oldze. kiedy w tej chwili myślę o tym, że głupia nimfa olga mogła być teraz tak bogata... ech ;) to hussain pielęgnował olgę - z nadzieją na ożenek, a może bardziej na to, że mu w oazie nie wykituje - gdy po całym dniu na słońcu zmogły ją objawy aż za bardzo przypominające udar słoneczny. i nic dziwnego! kto od 6 rano hasa po pustyni bez nakrycia głowy? cóż, hussain był wniebowzięty, mogąc robić oldze zimne okłady na czole, pojąc ją kwaśnym mlekiem (fuu) i żarliwie deklarując: maj kamels ar jor kamels!

wieczór spędziliśmy na rozmowach i grze w karty, z której nic nie rozumiałyśmy ;) noc - na świeżym powietrzu. o 6 rano miałyśmy być obudzone, by zdążyć na autobus, który okazał się autobusem widmo. nikt nas nie obudził, a panowie, choć zarzekali się, że będą już wtedy na nogach - nie wstali. musiałam zmobilizować wszystkie swe siły, żeby się zerwać. o świcie, trochę ukradkiem, przemierzałyśmy ruiny palmyry, mając nadzieję, że przynajmniej tym razem nikt nas nie będzie zatrzymywał... 

 • olga, hussain i zenobia
 • gdzie się podziały moje daktyle?
 • no oczywiście kawa
 • hussain
 • 25628 - Palmyra beduini camele i kupa kamieni
 • taa... siurprajz?
 • no ba
 • konkurs min
 • tadmur
 • widok ze zwierza
 • dolina grobowców
 • 25810 - Palmyra beduini camele i kupa kamieni
 • nóżki ;)
 • 25812 - Palmyra beduini camele i kupa kamieni
 • wyjście z grobu ;)
 • rząd u baala
 • i jeszcze
 • świątynia baala
 • świątynia baala
 • świątynia baala
 • świątynia baala
 • pierwsze symptomy udaru
 • zmierzch nad palmyrą
 • wieczór nad doliną grobowców
 • dolina grobowców
 • kandydat
 • palmyra na dobranoc
 • ucieczka o świcie ;)
 • no właśnie
Syria

damaszek 2007-09-15

chaos, czyli o wyższej formie porządku, czyli jak to strzeliłam w łeb jednemu... ;p

złapałyśmy pusty autobus, który jechał do arabii saudyjskiej. prócz kierowcy jechało nim jeszcze dwóch... oczywiście mężczyzn. byli bardzo sympatyczni, koniecznie chcieli z nami rozmawiać, a najlepiej to przyjechać do polski ;)

trochę się obawiałyśmy, czy dojedziemy - nie tylko ze względu na stan techniczny pojazdu, ale także na szaloną wprost jazdę kierowcy (nie lubił hamować i stosował taktykę "no zobaczymy, kto jest większym twardzielem", co oznacza jazdę pod prąd i to, że gdy wyprzedzał, to samochody jadące z naprzeciwka w końcu zjeżdżały na pobocze!). widać było, że facet niczego się nie boi i obchodzą go tylko piękne hurysy w al-dżannie, które podadzą mu wino...

rozklekotany saudyjski autobusik, wysadził nas na obrzeżach damaszku. na szczęście jeden z towarzyszy - ten największy i najbardziej zdesperowany, by konwersować z nami na migi - postanowił wziąć z nami taksówkę do centrum i odstawić do hotelu, jaki sobie wylosowałyśmy z przewodnika. po długim błądzeniu i kręceniu się w kółko taksówkarz w końcu dał za wygraną. nic dziwnego, że nie wiedział, gdzie znajduje się nasz hotel - uliczka była zbyt wąska i zamknięta dla ruchu samochodowego. w to nam graj ;)

 

 • welcome, welcome
 • suk
 • kasetony w pałacu paszy
 • emalia ;)
 • kolesie od almodovara też tam byli ;)
 • uliczki damaszku
 • piekarenka
 • udźwiękowiony
 • forever together
 • wejście na dziedziniec
 • meczet ummajadów
 • modlące się
 • jedna
 • ;)
 • druga
 • szczerbatka ;)
 • o rany, korany ;p
 • meczet jako plac zabaw
 • matka boska neonowa
 • dzielnica chrześcijańska
 • subtelny remont
 • jesus christ the hairdresser
 • różaniec po arabsku... ;)
 • modlitwy
 • zamyślony?
 • meczet ummajadów w ramadanowy wieczór
 • iftar
 • sklep z głowami
 • pan czajnik - suk nocą

powiadają, że to zakochana para - bazaltowa twierdza i rzymski amfiteatr. mijają wieki, przewalają się armie, sprytni złodziejaszkowie podkradają kamienne bloki - a oni trwają w objęciach. niewzruszenie ;)

ta wyjątkowa budowla - czy też budowle - robi imponujące wrażenie. jej ogrom. i piękno. przestałyśmy liczyć czas - tylko cień robił się coraz głębszy. wielkim zaskoczeniem było dla nas zachowanie jednej z syryjskich rodzinek, która przyszła z... piłką! jakby nigdy nic rozegrali rodzinny mecz na antycznej scenie. może tak ma być? może dzięki temu to miejsce wciąż żyje?

dla pewności także odśpiewałyśmy po piosence. boskie uczucie znaleźć się na takiej scenie! ;)

u stóp twierdzy rozciaga się zupełnie niezwykłe bazaltowe stare miasto. wciąż zamieszkane! tu i tam wśród ruin bieliły się ściany domostw, chowały małe drzwiczki, kwiaty sterczały zza ogrodzenia... olga zniknęła w którejś uliczce, zostałam sama. niesamowite - zagubić się wśród tych żyjących ruin. spacerować w promieniach zachodzącego słońca, przy dźwiękach muezinów nawołujących do zakończenia całodziennego postu. holy moment.

no i ludzie. z uśmiechem odpowiadający na moje salam. skinieniem ręki zapraszający do siebie na iftar... niestety. gdzieś była tu olga, musiałam ją znaleźć. zanim mi się to udało, zapadła noc, a mnie znalazł dość przystojny młodzieniec: pokazał mi jeszcze kilka miejsc, które przeoczyłam. za wieczorne spotkanie jednak podziękowałam ;) z którejść z uliczek wyłoniła się olga.

w nocy spędzonej na świeżym powietrzu pogryzły nas komary.

 • bosra nowe miasto, widok z twierdzy
 • autoportret z cudem ;)
 • bosra po horyzont
 • małżeństwo
 • bosra - widok z twierdzy na stare miasto
 • bosra, stare miasto - widok z twierdzy 2
 • we wnętrzu
 • arena
 • odbicia
 • odbicia
 • gry rodzinne
 • i wreszcie występ gwiazdy
 • happy birthday mr president...
 • uliczka
 • nie-rząd
 • a my spałyśmy na ziemi...
 • sportowa syria
 • zgubiłam się i odnalazłam - meczet omara
 • kolumna z petry
 • meczet omara - wnętrze
 • techniczny aspekt modlitwy
 • i duchowy
 • złote kurki ;)
 • kolory do siedzenia
 • kolory do modlenia
 • imam
 • zaułek
 • zachód w ruinach
 • zamkniete?
 • meczet id dabbaghah
 • skaczacy chlopcy
 • muezin śpiewał
 • balonik
 • zmierzch
 • no i?
 • i kto ogląda seriale?
 • papryczki

szybko, żwawo, dynamicznie... i sympatycznie. byłyśmy zachwycone, że dostał nam się najmłodszy taksówkarz. i najprzystojniejszy. i naprawdę - szalenie miły! jak zaczarowane więc, bez mrugnięcia okiem, wypchałyśmy swoje plecaki kartonami papierosów, które przewoził przez granicę. nielegalnie. ale niewiele.

a w darze pojawiła się tajemnicza staruszka... do dziś nie wiemy, o czym rozmawiała z rozkrzyczanymi taksiarzami, którzy przez dobre pół godziny zażarcie się o nas kłócili, by nagle rozstać się w atmosferze najgłębszej i najserdeczniejszej przyjaźni. ale wyglądało to niesamowicie - była przy nich jak z innego świata. może już zresztą do niego należała. ciekawe, dokąd chciała jechać... i z kim...?

 • akcja babcia i pan świnka
 • akcja babcia
 • ot, co
no to już w jordanii
a
 • desperackie i prześwietlone
 • figi na śniadanie i relaks na tarasie
 • my ich, oni nas

babtism site i chlapanie, czyli nabożnie i zdrożnie w ziemi obiecanej ;p

 • pilnie strzeżony teren
 • jordan jordan
 • the very place
 • mozaika co i jak
 • jordan
 • 33215 - Sūwaymah morze martwe
 • widok na kościółek
 • ihaa
 • a ja za nimi...
 • boyz ;)
 • mud people
 • how to deal with
 • naughty boyz ;p
 • 33231 - Sūwaymah morze martwe
 • 33232 - Sūwaymah morze martwe
 • chwila na melancholię
 • no morze dwie chwile
 • a za morzem... jerycho?
 • sunset people

oh lord won't you buy me a night on the town ;)

 • nad miastem
 • ammen ;)

i wreszcie piękna petra ;)

 • sik
 • cud ;)
 • skarbiec faraona
 • dupki ;)
 • ku grobowcom
 • 33391 - Wadi musa beduin blues
 • w poszukiwaniu źródełka ;)
 • a friend
 • herbatka nad strumieniem
 • and this is it
 • wioska beduinów
 • grobowce
 • i znów muzyka... ;)
 • strojnisia ;)
 • michael jackson
 • beduin blue-s
 • zagubiony skarbiec
 • teatr
 • oleander
 • herbatka
 • w dół - grobowiec rzymskiego żołnierza
 • tubylec
 • zejście z sacred place
 • dzikusek
 • pampallini
 • we wnętrzu grobowca
 • polowanie na serek ;)
 • 34428 - Wadi musa beduin blues
 • grobowce w słońcu
 • 34430 - Wadi musa beduin blues
 • arka noego
 • wielka świątynia
 • beduiński che
 • ślady dawnych karawan
 • grobowiec ed-deir
 • znajdź beduina ;)
 • zachód... ;)
na pustyni rosną kwiaty...
 • rum
 • widok na piramidę ;)
 • no górze róże, na dole... ;)
 • mowa ciała c.d. ;)
 • ***
 • kręgi na wodzie ;p
 • coś niebieskiego
 • wadi rum
 • wadi rum
 • wadi rum
 • również gotuję ;)
 • goście są zwykle bardzo zadowoleni
 • czerwona, biała, czarna
 • high above
 • historia zielonego grzebyka
 • bhp
 • słońce spada za plecami
 • wieczór
 • ciemniej
 • ot, sypialenka ;p
 • dorzucam na dobranoc!
 • niepoprawna optymistka ;)
 • obóz beduinów
 • wielbłądki spętane
 • mr bolanda czekał chyba od 5 rano, aż się obudzimy
 • poranna toaleta
 • królowa pustyni
 • pieszczoszek
 • mua mua, zobaczymy się w oazie, ok?
 • bye...
Jordania

ku morzu 2007-09-23

z ochotą na mały relaks
taki sobie niekonieczny zamek
 • kerak w remoncie
 • kerak reaktywacje
 • zamek i okolice
 • tia...
 • w wieży - szatnia rycerzy?
 • kerak
 • kerak
 • trzęsło i dziurawo
wielkie pranie
i najważniejsza - mapa palestyny u św. jerzego
 • u św. jerzego
 • stworzenie świata nie przychodzi łatwo...
 • żółta kredka
 • urwisy
 • góra nebo
 • przestrzeń
 • quo vadis
 • kawałek "świętej" ziemi
 • krajst
piękna kolacja
wyjazd
sztafeta przez granicę
po prawdziwie szalonym mieście ;)
klasztor św. tekli i aramejskie hello
 • centrum miescinki
 • tekla przed ślubem ;p
 • u tekli
 • u tekli
 • aśram ;)
 • też u tekli
 • w błękitnym labiryncie
 • choodź....
 • kuku!
 • na dachu domu o zachodzie słońca
 • malula dobranoc

chciałyśmy się dostać stopem z malouli do klasztoru deir mar musa - choć robiło się już dosyć późno do skrzyżowania z szosą do ab nabk podwiózł nas przesympatyczny kierowca małej ciężarówki wiozącej pomidory. było miło, musiałyśmy co prawda pić sok z granatów i winogron, jaki przygotowała mu mama na czas ramadanowego postu, oczywiście z gwinta z nim na spółkę, ale co tam. na tym etapie podróży już chyba nic nie mogło nam zaszkodzić. gorsze było tylko to, że jechaliśmy najwyżej 50 km na godz., a zmrok - jakby nigdy nic - bezczelnie sobie zapadał. kiedy wysiadłyśmy na odpowiednim skrzyżowaniu, było już niemal ciemno. kierowca na do widzenia obdarował nas siatą przepysznych winogron - osłodziły nam nieco fakt, że zostałyśmy zupełnie same na pustej szosie. trudno - w zapadających ciemnościach ruszyłyśmy w kierunku świateł an nabk, podjadając sobie dla zabicia niepokoju. na dotarcie do marmusy nie miałyśmy już praktycznie szans... do najbliższego miasteczka - i tak pozbawionego jakiejkolwiek turystycznej infrastruktury - były jakieś 2-3 kilometry. i ciemna noc za naszymi plecami.

zamyślone - nawet nie machnęłyśmy na pierwszy mijający nas samochód. zresztą - kto o tej porze zabrałby dwie brudne turystki z całym ich bagażem - kto i dokąd?

odpowiedź - przyznaję - mocno nas zaskoczyła. mijający nas szerokim łukiem drugi samochód zatrzymał się jakieś 50 metrów przed nami. podjechał na wstecznym... ale miał komplet! "czego oni znowu chcą?" - pomyślałam zniecierpliwiona. w samochodzie siedziała sobie rodzinka co się zowie - rodzice i trójka dzieci. "zamierzają uciąć sobie z nami nocną pogawędkę na środku szosy?"

nie, nie chcieli. nasze bagaże zostały upchnięte w pełnym już bagażniku, a my na tylnym siedzeniu razem z trójką dzeciaków. tak wyglądają porwania turystów w syrii ;) musiałysmy być ich gośćmi, musiałysmy pojechać z nimi do ich rodziny... musiałyśmy zjeść z nimi potężną kolację, wypić hektolitry herbaty, kawy i mate... a przede wszystkim: rozmawiać. choć po angielsku znali tylko kilka słów...

tego wieczoru upewniłam się ostatecznie, że odtąd, jeśli ktoś będzie bredził w mojej obecności coś o "przysłowiowej polskiej gościnności" - będę mu się śmiać w twarz.

 • rodzinka z damaszku, która nas porwała
 • mama i baba
 • próba tańców arabskich
 • gerlsy rozpląsały się na dobre ;p
 • choć nie tylko! jest coraz ciekawiej

fatalna sprawa, generalnie zmierzałyśmy już przecież w przeciwnym kierunku, w dodatku zaczynało się nam (mnie) coraz bardziej spieszyć. jako porwane nie miałysmy jednak zbyt wiele do gadania ;)

 • to nie sen... to
 • mocno zakurzona... choinka!
Syria

przesiadka 2007-09-27

tylko przesiadka do havasza, a w ogóle to cud, że udało nam się wydostać z tego damaszku ;)))
 • strawa dla ciała i ducha ;p

o crac de chevalieres nie będę się rozpisywać. dotarłyśmy do twierdzy na jakąś godzinę przed zamknięciem (ramadan!), ale nie miałam żadnego niedosytu po zwiedzaniu... nie jestem znawczynią ani pasjonatką, godzina była w sam raz. zwłaszcza że zdecydowałyśmy się na przewodnika - nie był w ogóle drogi i bardzo sympatyczny! i my byłysmy zadowolone, i on zarobił parę groszy... a to, co zrobił dla nas w rycerskim kościółku, z pewnością było poza dealem i nie mieściło się w cenie. po prostu chciał. po prostu zaśpiewał. zaśpiewał dla nas jakiś elemen mszy albo fragment religijnej pieśni - i zrobił to wspaniale, przejmująco. wstrzymałam oddech; gdy głos umilkł, pieśń drżała jeszcze chwię - tylko nie wiem już sama gdzie... dla tego momentu w pustym, ascetycznym wnętrzu ciemnego kościółka warto było tłuc się taki kawał świata.

reszta to tylko kamienie, armie krzeseł, ciemne korytarze. i dzika mięta, wciśnięta w szczeliny muru. taką właśnie dodaje się tu do herbaty ;)

 • wstążka
 • mury
 • łaźnia turecka
 • fosa
 • 34692 - Crac des Chevaliers twierdza rycerzy
 • mury
 • krak
 • 34693 - Crac des Chevaliers twierdza rycerzy
 • kościół
 • above
 • widokowe
 • armia ;)
 • podzamcze
omyłkowo wynajęłyśmy sobie całego busa ;)
skrzypiące
 • skrzypiące damy bardzo dostojne
 • nurije i nuruje
 • całkiem blisko
 • divy
 • divy
 • stare miasto o poranku
 • przykurzony elegant
 • sama hama

wizyta w wiosce z domami-ulami okazała się wielką porażką - cepelia, pokazówka dla turystów, pozowanie do zdjęć, a na końcu - bezczelne żądanie zapłaty... naprawdę średnia, upokarzająca w pewnym sensie nawet przyjemność...

żeby się tam dostać i nie zmarnować na to całego dnia, zapisałyśmy się na oferowaną w hotelu wycieczkę. rano podjechał pan w stylowym mercedesie, ale okazało się, że nici z luksusów - nie byłyśmy jedynymi uczestniczkami wyprawy". jechała z nami jeszcze trójka innych turystów - było dosyć ciasno, ale za to zabawnie. tylko te ule przyprawiły nas o skrajne reakcje - głupawkę i napady lekkiego wścieku. w dodatku właściciel hotelu trochę nas także okantował - olga miała za zadanie wykłócić się o to po powrocie i chyba nawet doszła do jakiegoś porozumienia w tej kwestii.

zamek wardan za to całkiem przyzwoity. trzeba było zapłacić za bilecik (niewiele, pewnie z jakieś 100 S £, nie pamiętam), ale przynajmniej było to od samego początku jasne. surowy pan bileciarz okazał się zresztą bardzo sympatyczny i trochę poprawiły nam się humory ;)

 • domy ule
 • 36127 - Qasr ibn Wardan qasr ibn wardan i sarouj
 • syryjska cepeliada
 • pani ula
 • rządek
 • swędzenie za uchem...
 • nasz rumak na tle zamku wardan
 • mrr, chłodzimy się
 • strażnik zamku wardan
 • bazylika z widokiem na przestrzeń
 • elementy dekoracyjne
 • wardan
 • i jeszcze
 • jakieś zagubione w piasku osiedle
powrót, szybki siup na dworzec i... rozstanie. tak, tak - olga, fuksiara, miała jeszcze tydzień urlopu. ja musiałam się już ewakuować. więc coż - rozdzieliłyśmy się. ech.
wnxciruOXMXMN
fatalna pomyłka, fatalna wycieczka, totalne przegięcie, wyścig z czasem i w ogóle - kumulacja stresu ;)

nerwowo, nerwowo, myśli mordercze i bezsilność. na granicy straszne chamstwo.

 • kontrola na granicy
 • szewc
 • blond idol
 • waiting...
 • girl, you are the star...
 • uliczka

zdążyć na ostatni havasz na lotnisko...

po wielu, wielu emocjach i przygodach, po jednej awarii samolotu, cofnięciu z punktu kontrolnego i stracie 2 sztuk bagażu z trzech - dotarłam... ;)

na drugi dzień do roboty, of koz.

pierwszy etap, pierwsza przygoda

Zaloguj się, aby skomentować tę podróż

Komentarze

 1. pt.janicki
  pt.janicki (27.08.2013 14:15) +1 + -
  ...niestety, nic na lepsze się w Syrii nie zmieniło! Wręcz przeciwnie ... :-( ...
 2. bartek_sleczka
  bartek_sleczka (05.05.2012 18:11) +1 + -
  WOW! świetny materiał. Gratulacje :)
  Pzdr/bARtek
 3. s.wawelski
  s.wawelski (04.04.2012 18:03) +1 + -
  Mam takie wrazenie, ze tez tę podróż zacząłem oglądac 5 lat temu :-) Ale dokonczylem dzis!! :-)
  Salam alejkum!
 4. pt.janicki
  pt.janicki (28.03.2012 16:06) +1 + -
  Rebelko, ciiiicho!!!...
  ...wiem!!!...
  ... :-) ...
 5. rebel.girl
  rebel.girl (28.03.2012 15:57) +1 + -
  piotrze - bardzo mądrze to wymyśliłeś. a ja się staram.
 6. rebel.girl
  rebel.girl (28.03.2012 15:52) +1 + -
  bardzo dziękuję ;) wciąż staram się zmobilizować, żeby uzupełnić braki. takie wizyty, jak Twoja, bardzo do tego dopingują! pozdrawiam ;)
 7. avill
  avill (27.03.2012 22:17) +2 + -
  Nazbierałaś plusów w tej podróży, w pełni zasłużonych. Podziwiam :)
 8. pt.janicki
  pt.janicki (23.03.2012 21:39) +3 + -
  ...punkt, który dzisiaj dorzuciłaś i przeczytanie "dolinkowanego" materiału nie nastraja optymistycznie, tym bardziej dowcipkowanie byłoby niestosowne, ale...

  ...wobec bezczynności "świata wielkiej, międzynarodowej polityki", czy może raczej niezdolności do podjęcia jedynej rozsądnej polityki wsparcia samodzielnego rozwiązania - zadowalającego większość - znalezionego przez Syryjczyków, celowym jest po prostu budowanie w ludziach pozostających z daleka od konfliktu pozytywnego nastawienia do Syrii i jej mieszkańców. To przydługie sformułowanie wcale nie jest sloganem. Wcale nie rzadko spotkałem się z różnymi tekstami typu: - Niech się arabusy sami wykończą! Będzie spokój!...

  ...czyli wychodzi na to, że takie osobiste relacje z "własnoocznego" zderzenia z inną niż własna rzeczywistością nabierają szerszego znaczenia ... :-) ...
 9. rebel.girl
  rebel.girl (04.07.2011 12:42) +1 + -
  ojej, nie wiem, czym tak skutecznie wykręciłam, ale cieszę się ;)))
 10. leoleo
  leoleo (23.04.2011 9:12) +2 + -
  pomogłaś mi w planowaniu wycieczki, zwłaszcza kręcąc nisem - bezcenne:)
 11. rebel.girl
  rebel.girl (18.04.2011 18:25) +2 + -
  aniu - ja dziękuję ;) deszcz plusików jaki spadł na pustynię prawdziwie poprawił mi humor!
 12. rebel.girl
  rebel.girl (18.04.2011 18:24) +2 + -
  lutka1, kasai.eu - dzięki! cieszę się, że mój pamiętniczek choć trochę się przydał ;) kasai - uwaga o szczegółach praktycznych - przyjęta! tylko nie wiem, czy uda mi się poprawić ;)
 13. aniachal
  aniachal (17.04.2011 17:41) +2 + -
  no i spędziłam weekend w Syrii, dzięki Tobie Rebelko;o)
 14. kasai.eu
  kasai.eu (07.02.2011 11:09) +2 + -
  Hej! Znowu wróciłam do Twojej relacji! Tym razem mając juz bilety do Damaszku... Rok temu nie spodziewałam sie że tak szybko tam pojadę! Boję się tylko czy przy tych wichurach politycznych dotrę do Jordanii. Dziękuje za relacje i zdjęcia. Ale ... Mam też "ale" - jako poszukiwacz praktycznych i przydatnych wiadomości brakuje mi nazw hosteli itp... ;)
 15. lutka1
  lutka1 (27.06.2010 19:40) +2 + -
  Przeczytałam tę relację przed naszym wyjazdem do Syrii i Jordanii. Dzięki za oddanie klimatu miejsc. Pozdrawiam
 16. pt.janicki
  pt.janicki (11.03.2010 23:22) +2 + -
  ...wstyd, wstyd straszliwy!
 17. rebel.girl
  rebel.girl (09.03.2010 18:41) +2 + -
  wielkie dzięki wszystkim za plusy, uznanie i mobilizację do pisania! mam nadzieję, że w końcu poskutkuje i dopiszę co nieco. już wstyd...
 18. karina.moleda
  karina.moleda (27.02.2010 16:11) +2 + -
  świetna relacja, chociaż dołączę się do utyskiwań na niewielką ilość wersji tekstowej:)
  niedługo wybieramy się na 3 dni do Damaszku, więc w ramach przygotowań przestudiowałabym z wielkim zapałem:>
 19. kasai.eu
  kasai.eu (28.01.2010 9:47) +2 + -
  !!!! Rewelacja! To ja jednak mam szanse do tej Jordanii się wybrać... ;) Dziękuje że mnie przekonałaś swoja relacją!
 20. violettaszulc
  violettaszulc (13.12.2009 18:38) +2 + -
  Swietna wyprawa,tylko pozazdroscic!!!Az drugiej strony swietnie,ze mamy Ciebie-widzielismy wiele swietnych zdjec!Gratuluje!!!
 21. turysta1310
  turysta1310 (08.12.2009 7:01) +2 + -
  Fantastyczna wyprawa zazdroszczę Ci, może kiedyś się wybiorę. Swietne opisy. Teraz mam inne plany. Pozdrawiam Tadek
 22. rebel.girl
  rebel.girl (26.11.2009 15:03) +1 + -
  ale które? ;)
 23. powsinoga45
  powsinoga45 (26.11.2009 3:40) +1 + -
  ufff... :)
  przeżyłaś :)
 24. dziwnyfranek
  dziwnyfranek (09.11.2009 2:22) +1 + -
  Super zdjęcia z super wyprawy. I opisy! Też się tam wybieram. Pozdrawiam, F.
 25. rebel.girl
  rebel.girl (21.10.2009 16:25) +2 + -
  dzięki wam ogromne ;)
  mr_fixit - zdjęcia z ludźmi to tutaj kontrowersyjna sprawa, dla mnie jednak to oni są ważni w moich podróżach, więc relacja bez nich byłaby... no właśnie ;) cieszę się więc, że przypadło ci to do gustu ;)
  pozdrawiam ;)
 26. mr_fixit
  mr_fixit (21.10.2009 11:15) +1 + -
  szacun za rozmach tej wyprawy. podwójny szacun za opis i zdjęcia z ludźmi, bo to nie jest częste. ale zdecydowanie szacun potrójny za wyprawę w taki region w wąskim damskim gronie:-)
 27. 2_koty
  2_koty (06.10.2009 0:47) +1 + -
  Chyba wiem gdzie się wybiorę na pierwsze spotkanie z Bliskim Wschodem :-)
  Fajnie opisana wyprawa - mnie te wszystkie niedopowiedzenia całkiem pasują.
 28. dejavu.pl
  dejavu.pl (07.08.2009 20:49) +1 + -
  no więc tak.. misja pustynia rulezzzzzzzzzzzzz:)
 29. rebel.girl
  rebel.girl (07.08.2009 0:59) +1 + -
  koleżanki z literką f - dziękuję ;)
  wstyd mi, coraz bardziej wstyd, że nie mogę znaleźć paru chwil, żeby podopisywać, co się należy... ech ;)
 30. freemarti
  freemarti (06.08.2009 22:46) +1 + -
  Przeczytałam i obejrzałam choc nie wszystkie zdjęcia.
  Mogłaby byc książka :)
  Przygód miałyście nieskończone ilości i szczęście w podróży co jest ważne i piękne miejsca , których zazdroszczę. Wciągnęło nnie. :-)
 31. slawannka
  slawannka (14.07.2009 22:07) +1 + -
  w ucho też było?...!? Ja czytałam tylko, że w łeb...
 32. rebel.girl
  rebel.girl (14.07.2009 15:49) +2 + -
  sławanko kochana! napracowałaś się niesamowicie przy tym plusikowaniu... jesteś niebywała ;) dziękuję!
  i obiecuję napisać w końcu - przy najbliższej sposobności - jak to było z tym dawaniem w ucho ;)
 33. slawannka
  slawannka (13.07.2009 16:46) +1 + -
  Przeczytałam wszystko co przybyło od czasu kiedy niewiele było, i czekam na więcej!!!
 34. slawannka
  slawannka (13.07.2009 16:22) +1 + -
  Rebelko, za nic nie mogę znaleźć komu strzeliłaś w łeb ("strzeliłam w łeb jednemu") - normalnie mnie skręca żeby się dowiedzieć!
 35. rebel.girl
  rebel.girl (03.07.2009 21:06) +1 + -
  aerodynamiks - dziękuję za krzyżyki ;)))
 36. rebel.girl
  rebel.girl (29.06.2009 22:47) +1 + -
  rewelką jest to, że się w ogóle komuś podoba! ;) dzięki wielkie ;)
 37. gudhjem
  gudhjem (29.06.2009 19:55) +2 + -
  podróż rewelacja!
 38. andremuc71
  andremuc71 (12.06.2009 6:44) +2 + -
  Świetny opis i fajne zdjęcia. Też chciałem dołączyć do tych co proszą o rozwinięcie tematu :)
  Jako motywację mogę dodać, że maj kamels will be jors kamels! :)

 39. rebel.girl
  rebel.girl (08.06.2009 19:51) +2 + -
  slawannko, naprawdę czekam niecierpliwie na twoją opowieść w sepii (tak sobie wyobraziłam krajobrazy gorącej syrii widziane przez pryzmat czasu - wiem, banalne, co zrobic...) czy też w odcieniach czerni i bieli. to będzie miało świetny klimat!
  a pisanie to wypróbowany sposób na wiele rzeczy - w tym na kłopoty z przekorną pamięcią. czekamy ;)
 40. slawannka
  slawannka (08.06.2009 12:48) +2 + -
  Rebelko, co do tej mojej wyprawy z lat 70, ona już się szkicuje! To będzie ewenement, bo praktycznie bez zdjęć, no i prawdę powiedziawszy, nie pamiętam niemal nic ze zwiedzanych miejsc, ale pamiętam różne przygody, ludzi, i piszę licząc na to, że pisząc sobie przypomnę. I mam pomysł, linkować będę do podróży do tych miejsc jakie znajdę na Kolumberze, więc i Twojej też... Jak na razie walczę z pamięcią, usiłuję z niej wyssać to co tam się zakleszczyło:)

  A ty pisz, pisz!!! Megalomania to jedno, a ciekawość tego co kto gdzie przeżył to drugie... Jakbyśmy ciekawi nie byli, to byśmy nie podróżowali, no nie...?
 41. rebel.girl
  rebel.girl (08.06.2009 12:03) +1 + -
  dziękuję duzinku. opornie mi idzie, ale te wszystkie plusiki przybierają powoli postać masy krytycznej i wszystko wskazuje na to, że w końcu może się zmobilizuję do dokończenia opowieści ;)
  ale nawet na torturach nie przyznam, że jestem zadowolona ;)))

  iwonko - bardzo dziękuję właśnie za masę plusów na fotki i tego jednego, najważniejszego - na całą podróż ;)))
 42. duzinek
  duzinek (04.06.2009 0:15) +2 + -
  a mnie tam się efekt tego "braku megalomanii i samouwielbienia" podoba
 43. rebel.girl
  rebel.girl (03.06.2009 23:08) +1 + -
  dziękuję agnieszko, cieszę się, że ci się podobało! ;)
 44. sagnes80
  sagnes80 (03.06.2009 23:08) +2 + -
  pojawiające się dziś pod zdjęciami intrygujące komentarze nie dały mi spokoju i wreszcie na spokojnie skończyłam foto-lekturę :) świetna wyprawa - gratuluję, niezły wyczyn :) no i galeria też na duży plus :)
 45. rebel.girl
  rebel.girl (03.06.2009 23:06) +1 + -
  zupełnie niezasłużony ten komplement, ale dziękuję serdecznie ;)
 46. pt.janicki
  pt.janicki (03.06.2009 23:03) +2 + -
  Rebelko, piszesz świetnie!
 47. rebel.girl
  rebel.girl (31.05.2009 23:34) +3 + -
  Sława!
  Ależ koniecznie, koniecznie napisz o tej wyprawie z początku lat 70.!! To jest dopiero coś! Coś.... co ja bym bardzo chciała poczytać! ;) Mam nadzieję, że się uda.
  Jeśli zaś chodzi o moją wyprawę - cóż, opisywana była trochę byle jak, trochę wcale. Z braku czasu i słów właśnie - naprawdę wolę, gdy piszą inni.
  Ale postaram się nieco tę moją relację uzupełnić w miarę możliwości - trudno odmówić komuś tak miłemu jak Ty!
  Tylko - to naprawdę potrwa... ;)
  Dziękuję za wszystkie ciepłe słowa! ;)
 48. slawannka
  slawannka (31.05.2009 10:57) +3 + -
  Rebelko, mam nadzieję że jednak trochę dopiszesz bo strasznie chcę poczytać! I nie zgadzam się że nie umiesz pisać, masz dar do słów!
  Przypomniałaś mi moją podróż, z którą bardzo bym się chciała podzielić, tylko że: aparat się zepsuł przed pierwszym meczetem, a zdjęcia z drugiego, pożyczonego tydzień potem ukradli mi na spotkaniu powyjazdowym! A te co się zachowały - parę dosłownie - są szaro-czarne (to było w 1973 r, mniej więcej, studencka wyprawa autostopowa) i okropne. No i w pamięci niewiele zostało - a i tak chciałabym o tym napisać.
  O autostopie (w grupie) w Turcji, Syrii, Libanie mogę powiedzieć masę - to co napisałaś - absolutna prawda! Autostop = jedzenie = spanie=gadanie na migi do nocy= często kłopoty...
  Wracając do Twojej podróży, następna do oglądania powolutku, dziękuję!
 49. rebel.girl
  rebel.girl (30.05.2009 20:54) +2 + -
  taksówkarz wiedział, że lecę do syrii, bo jako bardzo grzeczna rebeliantka odpowiedziałam mu na pytanie zgodnie z prawdą ;)
  i oczywiście zapraszam dalej - potem było już tylko lepiej (gorzej? bardziej szalenie?), niestety sił nie starczyło na sensowny opis wszystkich przygód ;) no ale są fotki ;)
  miłej podróży!
  aa, wypraw-k-a odbyła się we wrześniu ;)
 50. s.wawelski
  s.wawelski (30.05.2009 0:57) +3 + -
  Niezla wyprawa zaczela sie juz w drodze na lotnisko... Zastanawiam sie tylko skad taksowkarz wiedzial, ze jedziesz do Syrii, czy mialas juz na glowie kwew? :-)

  Pewnie jeszcze tu wroce :-) A, nie do czytalem sei co to byla za pora roku.
rebel.girl

rebel.girl

an ko
Punkty: 51850