Ajax Loader Ładuję ...

2014-06-04

Podróż Rynek traktorów

Opisywane miejsca: Dolina mozeli
Typ: Blog z podróży

Nasze podróże nad Mozelę za każdym razem pozwalają na znalezienie czegoś ciekawego i charakterystycznego dla regionu.

 Dolina Mozeli to bardzo historyczny kraj z wieloma pamiątkami okresu od starożytności do czasów niedawnych. Obecnie region to przede wszystkim wino.

Podróż wzdłuż biegu rzeki gdzie droga bardzo często wiedzie po jej obu stronach przerzucając nas co kilkanaście kilometrów z jednego brzegu na drugi pozwala na zrozumienie tego. Po obu stronach rozciągają się, a czasem wręcz wiszą nad nami, winnice. Od wiosny do jesieni widać ruch pośród pól i zboczy i ... na rzece.

Mozela jest znakomicie uregulowana i pełni rolę znaczącego środka transportu. Ruch barek jest znaczący, widok kilku stojących w kolejce przed śluzą nie jest odosobniony. Dolina Mozeli to także wiele niezbyt dużych miejscowości i wiosek. Bardzo popularne jest tam organizowanie festynów, zlotów i różnego rodzaju fet.

Nam udało się choć na chwilę trafić na jeden z takich zlotów - łąka nad rzeką pełna była traktorów. Jak tylko usłyszałem o tym wydarzeniu postanowiłem namówić naszych gospodarzy do pojechania w to miejsce - sam chciałem mieć możliwość posmakowania wina, które jak to bywa na takich imprezach leje się z beczek do woli. Poza tym byłem bardzo ciekawy co jest w tym zlocie tak fantastycznego jak brzmiały opowieści.

Początek nie był radosny - z daleka wyglądało to jak giełda traktorów, zwykłych, niezbyt nowoczesnych, niedużych. Im było bliżej tym bardziej robiło się interesująco i kolorowo. Na koniec trudno było mnie odciągnąć z tamtego miejsca.Traktory były zwykłe i niezwykłe, pospolite i perełki. A na około stragany z akcesoriami dla traktorzystów -  imponujący był stragan z kapeluszami.

Chodziłe pomiędzy traktorami, zatrzymując się przy każdym interesującym szczególe. Rarytasów było dużo - "limuzyn" wśód traktorów było wiele. Były tak różnorodne, że nie czułem znużenia. Od koloru do koloru, od szczegółu do szczegółu. Najciekawsze uwiecznione zostały aparatem.

Zakończenie wizyty przy winie i muzyce lokalnej orkiestry. Sielski nastój, uśmiechy, radość i zabawa przy winie. Po trudach tygodnia odpoczywają wszyscy w zgodzie i radości. Pozazdrościć. 

 • Traktory nad mozela 1
 • Traktory nad mozela 2
 • Traktory nad mozela 3
 • Traktory nad mozela 4
 • Traktory nad mozela 5
 • Traktory nad mozela 6
 • Traktory nad mozela 7
 • Traktory nad mozela 8

Zaloguj się, aby skomentować tę podróż

Komentarze

 1. hooltayka
  hooltayka (04.06.2014 15:12) 0 + -
  Kiedyś nawet traktor prowadziłam,ale o mało nie skończyło się staranowaniem domu.
  Teraz raczej wolę je oglądać....
 2. pt.janicki
  pt.janicki (04.06.2014 14:06) +1 + -
  ...jak ja jeszcze byłem wożony wózkiem, to popularne było w Polsce hasło: "Dziewczyny na traktory!". Później z tego sloganu się śmiano, ale po obejrzeniu podróży można dojść do wniosku, że jak odrzucić socrealizm, to samo wezwanie może i sympatyczne być nawet ... :-) ...
 3. pt.janicki
  pt.janicki (04.06.2014 13:43) +1 + -
  ...odpowiadam na pytanie w tytule podróży - Nie tylko traktory, ale wszystkie maszyny drogowe, kolejowe, żurawie, pływające dźwigi mogą być i są ciekawe i wielce inspirujące wyobraźnię! ... :-) ...
  ...teraz zabieram się za obejrzenie traktorów...
smakiemwina

smakiemwina


Punkty: 3004