2014-03-29

Podróż Jest Taki Kraj, Umiłowany Kraj-Holandia/m. Deventer

Opisywane miejsca: Deventer, Twello (7254 km)
Typ: Album z opisami

Nie pamiętam czy miałem już okazję i przyjemność wyrazić Wam jak bardzo zakochany jestem w Holandii, jak wielkie plany podróżnicze nadal snuję po nocach, jak kolejne senne podróże odbywam po tym czarującym kraju. Kocham Holandię za jej kulturowość ( nie sięgam w daleką przeszłość i korzenie, choć też jest bardzo ciekawa), za niezwykle wysoką kulturę samych jej mieszkańców. Różne stereotypy wytworzyły się na przestrzeni czasu, ale ja za każdym razem odnoszę wielką radość w kontaktach osobistych z życzliwymi do bólu Holendrami. Odnoszę wrażenie, że około 98% Holendrów zna język angielski i właśnie tam puszczają mnie wszelkie opory obco jezyczne i sam nie wiem jak to czynię , że z nimi rozmawiam? Zwiedzam ich miasta i wioseczki. Chcę zobaczyć wszystko, co zasługuje na westchnienie, ale nie tylko. Umiem radować się ze wszystkiego, co dostrzeże moje oko. Większość fotografii, które w małych odstępach chciałbym Wam zaprezentować to, bazyliki, kościoły, zabytkowe budynki, drogi, ronda, rzeki, kanały, mosty i różne w tej chwili niesprecyzowane obiekty. Pomimo, że moje eskapady przebiegały od granic wschodniej do zachodniej, od południowej do północnej to na dziś wybrałem miasto, które jakoś tak, leżące po środku,sam nie wiem dlaczego, utkwiło mi w pamięci i często wracam do niego wspomnieniami. Fotografie zamieszczane w tej galeri pochodzą z różnych czasów, czyli z obydwu kierunków podróżowania. Lecz od razu powiem, że nie ma większej miłości dla żadnej miejscowości z wyjatkiem dla Utrecht. Tam właśnie tracę oddech i dostaję małpiego rozumu w poszukiwaniu obiektów przyjemnych oku, ale to później.

Wybaczcie zbyt duże opisy przy samych zdjeciach ale wolałem tak zamieścić informacje niż miałbym przepełnic ten wstęp i zniechecić do dalszego czytania. Niektóre tłumaczenia za pomoca translatora przyprawiały mnie samego o zawrót głowy więc proszę, jeśli jest coś niezrozumiałego, pozostawionego Waszej wolnej interpretacji, wybaczcie. Podróz jak podróż, zwykła i prosta, nic wprawiającego w zachwyt ale uważam, że niektóre fakty są bardzo ciekawe. Przecież to chodzi o całkiem małe miasteczka, nie jakiś tam Paryż, Madryd, Londyn . Miasteczka, które do tej pory nie znalazły się na liście podróży Kolumbera. Zatem chciałbym je uczynić wielkimi i zacnymi w swych opowieściach. Jeśli chodzi o mnie to nadal żyję w zachwycie. Zachęcam Was również do przejażdżki ze mną.

                                           HOLANDIA

 Obszary dzisiejszej Holandii zamieszkiwane były w starożytności przez plemiona celtyckie i germańskie. Do nich między innymi należeli Batawowie i Fryzowie. W I wieku p.n.e. zostali częściowo podbici przez Rzymian.

 Od V wieku Holandia należała do państwa Franków, a w VII wieku doszło do jej chrystianizacji. Po rozpadzie imperium karolińskiego w IX wieku kraj znalazł się na pograniczu Niemiec.

Do wieku XII powstały tu autonomiczne księstwa i hrabstwa. Nominalnie były zależne od władców Francji. Były to księstwa Brabancji, Limburgii, oraz hrabstwa Holandii i Geldrii. Fryzja i Groningen były zamieszkane przez wolnych chłopów i rybaków, którzy nie uznawali żadnego zwierzchnictwa.

300 lat później ziemie zostały zjednoczone i weszły w skład państwa pod rządami książąt Burgundii. Jednak już pod koniec tego samego wieku wraz z Luksemburgiem i Belgią obszary te przeszły pod panowanie dynastii Habsburgów. W połowie XVI wieku tron objęli Habsburgowie linii hiszpańskiej.

Wielu zwolenników w Niderlandach znalazła reformacja. Prowincje północne niezadowolone z władzy katolickich Habsburgów zawarły 23.I.1579 r. unię w Utrechcie, ogłaszającą wolność religijną i wyzwolenie spod władzy Hiszpanów. Zapoczątkowała ona powstanie przeciw władcom.

W 1585 nastąpił podział kraju na niepodległą, protestancką Północ, oraz katolickie Południe - tzw. hiszpańskie Niderlandy, które z czasem utworzyły Belgię. Prowincje północne proklamowały w 1588 r. utworzenie Republiki Zjednoczonych Prowincji, potocznie zwanej było Holandią. Sama Hiszpania niepodległość Holandii uznała dopiero w 1648 r.

Od tego czasu nastąpił znaczny rozwój państwa. Republika miała największą w Europie flotę handlową i wojenną. Wyparła dzięki niej ze szlaków handlowych Francuzów i Portugalczyków. Od XVII wieku kraj rozpoczął ekspansję kolonialną. Stał się wkrótce znaczącą potęgą handlową i morską świata.

Jednak już pod koniec XVIII wieku państwo straciło niezależność na rzecz Francji. Wiązała się z tym także utrata dużej części kolonii. W 1795 r. zostało przekształcone w Republikę Batawską, a w 1810 r. włączone do Francji jako Królestwo Holandii.

Po upadku Napoleona połączono Holandię razem z Belgią i Luksemburgiem w Królestwo Zjednoczonych Niderlandów. Po niedługim czasie, w 1830 roku, odłączyła się Belgia, a w 1890 r. wygasła unia personalna z drugim z państw. Wówczas królem został Wilhelm I Orański, który zapoczątkował nowy ustrój w kraju, a mianowicie monarchię konstytucyjną.W czasie I wojny światowej Holandia była państwem neutralnym, natomiast okres II wojny światowej to okres okupacji przez faszystowskie Niemcy w latach 1940-45. Po zakończeniu wojny Holandia straciła swoje kolonie w Indonezji. Jedyną kolonią są posiadające dużą autonomię Antyle Holenderskie.

Do 1980 r. królową holenderską była Julianna I. W tymże roku zrzekła się korony królewskiej na rzecz swojej córki - obecnej królowej Beatrix. Kraj należy do Unii Europejskiej, wchodzi w skład pierwszej szóstki państw, które ją utworzyły. Holandia jest także członkiem NATO

Twello wieś ​​w Holandii w prowincji Gelderland. Znajduje się w gminie Voorst, około 5 km (3 mil) na południowy zachód od Deventer. Twello wieś ​​między miastami Deventer i Apeldoorn. Ma kilka  szkół podstawowych, a wśród nich: uroczej łące kraju, szkoły publicznej, co oznacza, że nie ma w niej religii z przymusu., katolickiej szkoły podstawowej, znajduje się w przedniej części St Martin.Wieś ma dwa Licea przydatne dla VMBO i pierwsze trzy stopnie HAVO.

 Twello (Low Saxon: Twelle) jako  wieś ​​posiada  13.500 mieszkańców

Miejscowość położona jest na wsi, pomiędzy miastami Deventer i Apeldoorn, w pobliżu rzeki IJssel. Do 2004 r. był znany przede wszystkim ze swoich rzeźni świń. Burmistrz gminy Voorst jest z Twello.

                                                 etymologia

W 14 wieku Twenlo, nazywa, ale również wystąpić inne formy, takie jak; Twelle, Twelloe, Twelloo, Twenle, Twenlo i Twenloe.

Za każdym razem są dwa słowa, aby rozpoznać, bo "dwa" i "kibel", które oznacza coś w dwóch lasach lub dubbelbos.

Twello jest dziś co najmniej istotnie między dwoma lasami i wezwał jednej strony lasy Estates 'Wielkiej Noordijk', 'Mały Noordijk "i" Steltenberg ", który znajduje się na południowej stronie. Na północnej stronie lasach osiedlach "Hunderen", "Obóz Flier", "Dijkhof", "Krzyż Voorde ',' Laer Park" i "Brugia Bosch.

                                                historia
Twello , Saint Martin

Według różnych wykopalisk w Twello przetworzonej krzemienia i odkryciu miejsca pochówku z obwodu kopanie rowów , możemy założyć, że nie mastałego pobytu w Twello zostało około 1000-500 pne . Już ( późnej epoki brązu wczesna epoka żelaza )

Nazwa Twello pierwszy pojawia się w związku z Provost Świętego Piotra w Utrecht w 1298 . Pierwsi mieszkańcy byli rolnicy , którzy kupili ziemię od księcia Geldria . Mieli małe rośliny i zwierząt gospodarstw . Gdy jeden poziom odwodnienia i woda miały lepszą kontrolę gospodarstw powiększyła .

W 1600 Gelre została podzielona na trzy kwartały , w tym z Zutphen (County ) . Kwartały gdzie Twello spadła pod Veluwe kwarcie , został podzielony na szeryfa biur , urzędów grodzkich oraz bezpłatne gadżety .

Komornik Voorst był regulowany przez komornika i obejmują szeryfów . Kibice byli wśród kilku przysiółków , w tym tych z Twello . Pozostałe dzielnice były Gietelo , Schadewijk , Silvolde , Terwolde , Inverness i Wilp . Zarówno Terwolde jak Twello był już w średniowieczuparafia . Wilp pochodzi z 765 , kiedy Lebuïnuskaplica założona .

Oficjalne Junkers ( Sheriffs i komorników poniżej ) zawsze spełnione w castingu Else browaru . Coraz więcej ludzi przeniosła się do Twello , jak również sekretarza zwolenników komornika . Zajmował Huize Krzyż Voorde gdzie odbyły się spotkania później .
Havekes Möllering

Podobnie jak wiele miast Deventer stracił także swoją rolę jako twierdzy . Kwitnący handel i przemysł Deventer był przepełniony i rozbudowa była konieczna . Zamożne zostały zbuduje willi na obrzeżach miasta, w tym Twello i tam zamieszkać na stałe lub wykorzystywane jako letnia rezydencja .

Od 15 wieku w Twello był młyn . Nłyn stał do 1898 roku a potem został zniszczony,  , postanowiono wybudować nowy młyn . Havekes Möllering do Havekespad nadal szlifować i jest regularnie uruchamiany wyłącznie przez społecznie pracujących  młynarzy .


Polityka w 2001 roku, stworzyła siedem gmin Apeldoorn, Brummen EPE, Lochem, Voorst, Zutphen i Deventer wraz z prowincji Gelderland i Overijssel, w zamiarze stworzenia fizycznej (planowanie przestrzenne, mieszkalnictwo, transport itp.), gospodarczy i społeczny wraz pole. Twello jest blisko geograficznego centrum regionu.

 Podczas wojny francuskiej Twello stało się samodzielną gminą , która została dodana do gminy Voorst, dnia 01 stycznia 1818.

                                        Stacja Twello

W grudniu 2006 r. Nowa stacja Twello został oddany do użytkowania, wraz z sąsiednimi Osseveld stacji Apeldoorn, Apeldoorn, wymiarów i front-EMPE.

Pierwsza stacja z Twello został zbudowany w 1886 roku. Został zniszczony w czasie wojny w 1944 roku. Chociaż poczekalnia został oszczędzony, postanowiono w 1947 roku, że cała stacja musiała zostać rozebrana.


                                     Architektura Twello

Jednocześnie przy budowie nowej stacji Twello izaistniało także wiele nowych domów wokół stacji. Stacja dzielnicy 'Quarter "i" pola "są realizowane przez ABC Realty we współpracy z Habets urbanistyki, Arnhem i Martien van Osch. Między Veenhuisweg i Voordersteeg pobudowano również w ostatnich latach  więcej dużych willi .

 


                                               słowo od siebie

Do tej miejscowości wpadłem oczywiście jak po "ogień". Zjechałem z tasy N344, przejechałem kilkaset metrów jedną z główniejszych dróg, ulicą Domineestraat,wykonałem kilka fotografii i wróciłem na trasę.

  • Przed Twello przy N344.
  • Przed Twello.
  • Przed Twello.
  • Uwaga fotoradar!...
  • Przed Twello .
  • Wczesnym rankiem.
  • Apeldoorn \/ Deventer...
  • Twello...
  • Twello.
  • Twello.
  • Twello.
  • Twello.
  • Twello.
  • Twello.
  • Twello.
  • Twello.
  • Twello.
  • Twello.
  • Twello.

Deventer – miasto we wschodniej Holandii, w prowincji Overijssel, nad rzeką IJssel, w pobliżu Apeldoorn. W XVII wieku ośrodek wydobycia i wytopu rud żelaza. Około 97 tys. mieszkańców.

 

Historia: rozwinęło się w VIII w. wokół kaplicy postawionej przez św. Lebuinusa. W średniowieczu członek Hanzy, ważny ośrodek handlu. Posiadało monopol na handel suszonymi dorszami, sławne z organizowanych pięć razy w roku jarmarków. Ważny ośrodek kulturalny i naukowy: w Deventer studiowali m.in. wybitny humanista Erazm z Rotterdamu oraz papież Adrian VI. W początkach XVI w. główne centrum drukarstwa niderlandzkiego. W XVII w. ośrodek wydobycia i wytopu rud żelaza.

Zakłady przemysłu włókienniczego, maszynowego, metalowego, stoczniowego, drzewnego, papierniczego, chemicznego. Ośrodek turystyczny.

Zabytki: kościoły - Bergkerk (XII-XV w.), Grote Kerk (XV-XVI w.) z kryptą (XI w.), gotycki dom wagi (1528) - obecnie muzeum, ratusz (XVII w.), pozostałości średniowiecznych murów miejskich.

  • Deventer/ Steenenkaker.
  • Deventer.
  • Deventer.
  • Deventer.
  • Deventer.
  • Deventer.
  • Deventer.
  • Deventer.
  • Deventer.
  • Kolejne urządzenie informacyjno-rejestrujące przed wjazdem do Deventer.
  • Deventer.
  • Deventer, nad Ijssel.
  • Panoram na Deventer.
  • Nad Ijssel.
  • Przed oczyma Ijssel.
  • H. Hart van Jezus Kerk.
  • H. Hart van Jezus Kerk .
  • H. Hart van Jezus Kerk .
  • H. Hart van Jezus Kerk.
  • H. Hart van Jezus Kerk .
  • Wodna wieża ciśnień w Deventer.
  • Wodna wieża ciśnień w Deventer.
  • Wodna wieża ciśnień w Deventer.
  • Kościół Reformowany
  • Oude Postkantoor, Deventer
  • Broederenkerk Deventer.
  • Obiekt sztuki na placu przy Broederenkerk.
  • Uliczka w Deventer.
  • Graven/Deventer.
  • Lebuïnuskerk w Deventer .
  • Lebuïnuskerk w Deventer.
  • Lebuïnuskerk w Deventer.
  • Lebuïnuskerk w Deventer.
  • Lebuïnuskerk w Deventer.
  • Lebuïnuskerk w Deventer.
  • Lebuïnuskerk w Deventer.
  • Lebuïnuskerk w Deventer.
  • Lebuïnuskerk w Deventer.
  • Lebuïnuskerk w Deventer.
  • Lebuïnuskerk w Deventer.
  • Lebuïnuskerk w Deventer.
  • Lebuïnuskerk w Deventer.
  • Memorial War... Lebuïnuskerk.
  • Lebuïnuskerk w Deventer.
  • Lebuïnuskerk w Deventer.
  • Lebuïnuskerk w Deventer.
  • Lebuïnuskerk w Deventer.
  • Lebuïnuskerk w Deventer.
  • Lebuïnuskerk w Deventer .
  • Lebuïnuskerk w Deventer .
  • Lebuïnuskerk w Deventer .
  • Lebuïnuskerk w Deventer .
  • Lebuïnuskerk w Deventer .
  • Lebuïnuskerk w Deventer .
  • Lebuïnuskerk w Deventer .
  • Lebuïnuskerk w Deventer .
  • Lebuïnuskerk w Deventer .
  • Lebuïnuskerk w Deventer .
  • Lebuïnuskerk w Deventer.
  • Budynek Ratusza w Deventer.
  • Deventer.
  • Deventer.
  • Lebuinuskerk w Deventer.
  • Lebuïnuskerk w Deventer .
  • Lebuïnuskerk w Deventer .
  • Deventer.
  • De Waag, Brink, Deventer.
  • De Waag, Brink, Deventer.
  • Muzeum, Brink, Deventer.
  • Muzeum - Deventer.
  • Budynek  De Waag Deventer.
  • Budynek  De Waag Deventer.
  • Fontanna Wilhelmina w Deventer.
  • Starówka w Deventer.
  • Starówka w Deventer.
  • Przy placu starówki.
  • Plac starówki i Muzeum Historii Deventer.
  • Starówka w Deventer.
  • Pomnik Alberta Schweitzer'a.
  • Bergkerk Deventer.
  • Bergkerk Deventer.
  • Bergkerk Deventer.
  • Bergkerk Deventer.
  • Bergkerk Deventer.
  • Bergkerk Deventer.
  • Bergkerk Deventer.
  • Walstraat 31 Deventer.
  • Walstraat 31 Deventer.
  • Walstraat  Deventer.
  • Kamienica przy Brink 100.
  • Deventer.
  • Deventer.

Zaloguj się, aby skomentować tę podróż

Komentarze

  1. eli_ko
    eli_ko (11.05.2014 11:36) +1
    Sporo pracy włożyłeś w przedstawienie nam tej podróży. Jak pisałeś dużo wysiłku włożyłeś w opracowanie tekstu, ale ile w pedałowanie? Jestem pod wielkim wrażeniem !
    Pozdrawiam :))
  2. snickers1958
    snickers1958 (11.04.2014 12:07) +1
    ... :-)))...
  3. pt.janicki
    pt.janicki (10.04.2014 21:15) +3
    ...ja myślę, Sławku, że to Holendrzy winni Ci płacić za promocję ich miast. Choć znając ich "hojność" nie proponowali by dużych gratyfikacji...
  4. snickers1958
    snickers1958 (08.04.2014 15:04) +1
    Mariuszu, a za co niby miałem płacić te mandaty?...
  5. marger22
    marger22 (08.04.2014 13:55) +2
    Mam nadzieję Sławku że wszystkie mandaty popłaciłeś...
  6. lmichorowski
    lmichorowski (07.04.2014 17:21) +2
    Też lubię Holandię, mimo że jak na mój gust jest trochę za płaska. Dzięki za relację z tej jej części, której zupełnie nie znam i bardzo obszerne, szczegółowe opisy pokazywanych miejsc. Pozdrawiam.
  7. s.wawelski
    s.wawelski (03.04.2014 16:52) +2
    Tak, tak, te opisy mnie troche skolowaly :-)
  8. snickers1958
    snickers1958 (03.04.2014 15:14) +2
    ...bardzo Ci dziękuje za kolejne miłe słowa ale te niektóre opisy po tłumaczeniach i dla mnie sprawiły problem, tak , że dla Was została tak zwana własna interpretacja albo "domyślenie" czegoś...pozdrawiam...
  9. s.wawelski
    s.wawelski (02.04.2014 21:29) +2
    Moj Boże, i Ty to nazywasz brakiem talentu... :-) Ja ogolnie rzecz biorac lubie historie, zwlaszcza gdy fakty przedstawione sa jasno, po kolei i ciekawie - a to wszystko znalazlem w Twoim opisie :-)
  10. snickers1958
    snickers1958 (02.04.2014 17:46) +2
    Smoku, dziękuję, wiem, że nie mam daru do fajnego przedstawienia mojego spojrzenia na świat ale Twoje słowa mnie uskrzydliły. Doceniam każdą formę krytyki. Dzięki raz jeszcze i i miłego odbioru. Pozdrawiam.
  11. s.wawelski
    s.wawelski (02.04.2014 15:19) +2
    Ciekawy jest juz sam wstep z krotka historia Holandii.
  12. snickers1958
    snickers1958 (02.04.2014 14:50) +2
    ...:-)...
  13. hooltayka
    hooltayka (02.04.2014 2:15) +3
    Największy plus masz za rower-)))))
  14. snickers1958
    snickers1958 (31.03.2014 18:48) +2
    ...dzięki Irenko, kocham Holandię a na te kolumberową mapę to już nawet nie patrzę bo takie dziwy pokazuje...
  15. hooltayka
    hooltayka (31.03.2014 17:24) +2
    Według mapy to aż Afrykę minąłeś na tym rowerze.
    Holandię lubię tylko dlatego,że mieszka tam od trzech lat mój syn.
    Ty faktycznie kochasz ten kraj.
    Pozdrawiam-)
snickers1958

snickers1958

Sławomir Białowąs
Punkty: 74107