Podróż Urodziny Łodzi 2013
Już wspominałem na Kolumberze, ale przypomnę - nasze miasto, wielu kolumberowiczów tak mówi o Łodzi, jest miastem ciągle od 1423 roku, co zawdzięczamy królowi Władysławowi Jagielle. Zatem to w bieżącym roku przypada 590 – ta rocznica uzyskania przez osadę nad Łódką, tudzież kilkunastoma innymi rzekami, praw miejskich.
Dobrym pomysłem władz miasta współdziałających w ramach programu „Łódź buduje” z wieloma organizacjami było zaproszenie łodzian do odwiedzenia nowobudowanych obiektów. W dniach 27 i 28 lipca można było wziąć udział w wycieczkach na budowy: EC – 1, Księżego Młyna, Dworca Fabrycznego, Art_Inkubatora, Gmachu Wydziału Filologicznego UŁ i wielu innych obiektów.
Obiekty są w rożnych fazach budowy, niektóre także tuż po oddaniu do użytku. Według informacji medialnych w imprezach wzięło udział kilkanaście tysięcy łodzian.
Zdarza się w Kolumberze, uważam to z reszta za jedną z jego zalet, że podobną podróż prawie w tym samym czasie odbedzie kilkoro z kolumberowiczów. Tak się zdarzyło także tym razem, że Agnieszka (Avill) też w urodzinowych wyycieczkach po naszej Łodzi brała udział. Jest zatem okazja, żeby popatrzeć na te miejsca "różnym okiem"
Ostatnie dekady XIX – ego wieku w Łodzi przemysłowej to rywalizacja dwóch koncernów włókienniczych Grohmanna – Scheiblera i Poznańskiego. Konkurencję wygrał pierwszy koncern, za to więcej szczęścia obecnie mają ogromne budynki kompleksu Poznańskiego. To one zostały zrewitalizowane i obecnie wzbudzają zachwyt jako Manufaktura (były prezentowane już niejednokrotnie także w Kolumberze zob. tutaj, i tutaj oraz tutaj)
Budynki dawnego kompleksu Grohmanna – Scheiblera trafiły do kilku właścicieli i są przywracane do życia w mniej spektakularnym tempie. Niemniej niewielki fragment w rejonie skrzyżowania Piotrkowska – Tymienieckiego w ramach przedsięwzięcia Art_Inkubator jest aktualnie rewitalizowany przy pomocy funduszy Unii Europejskiej (wkład własny został wniesiony przez miasto Łódź) i przygotowywany do przekazania organizacjom generalnie działającym w dziedzinie sztuki
Obchodzenie urodzin z natury rzeczy ma charakter radosny, ale nie oznacza to, że ma nie być też chwili zadumy. Historia Łodzi, jak praktycznie każdego miasta ma takie momenty, które wymagają szczególnej pamięci i pogłębionej refleksji. Czas II wojny światowej, to czas nienawiści doświadczanej przez wszystkich mieszkańców miasta, a dla olbrzymiej większości mieszkających w nim Żydów, czas najpierw zamknięcia w Ghetto Litzmannstadt a później czas eksterminacji.
Nie jest chyba niczym niestosownym łączenie pełnej szacunku refleksji nad tragedią wielu ludzi doznaną w przeszłości z myśleniem o lepszej przyszłości ludzi aktualnie żyjących. Myślę, że takie było również przekonanie pomysłodawców utworzenia w Łodzi parku – pomnika i znajdującego się w nim Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Park jest miejscem pamięci o dramatycznych, w olbrzymiej większości przypadków także tragicznych losach łódzkich Żydów doświadczonych Holokaustem. Jest także miejscem hołdu dla tych mieszkańców Łodzi i okolic, którzy podczas II wojny światowej nieśli pomoc swoim prześladowanym żydowskim współmieszkańcom, często sąsiadom. Ta udzielana pomoc w wielu przypadkach kończyła się śmiercią tych, którzy jej udzielali, ale była też skuteczna. To dzięki niej kilkuset łodzian mogło znowu pojawić się w swoim dawnym mieście i zasadzić drzewa pamięci w Parku Ocalałych na terenie między ulicami: Wojska Polskiego i Smugową na Dołach
Zaloguj się, aby skomentować tę podróż
Komentarze
-
Łódź jakiej w ogóle nie znam. Ostatni raz byłem tam około 30 lat temu. Oj przydałby się odświeżyć spojrzenie na to fabryczne miasto. Dzięki Piotrze za to piękne spojrzenie. Tak trzymać. Pozdrawiam.
-
Piotrze, trochę spóźnione życzenia dla miasta Łodzi, aby piękniało z dnia na dzień i się rewitalizowało....
-
Zapomniałam o urodzinach :(
Spóźnione życzenia dla szanownej i ukochanej jubilatki -
Lodz pieknieje, bo ma pieknych mieszkancow, ktorzy o jej piekno dbaja...
-
Pieknie to ujales Piotrze... Ja w podobny sposob musze zaczac myslec i o swoich urodzinach, ajeszcze ich chyba kilka bedzie (mam nadzieje :-))...
Teraz rzuce okiem na zdjecia i poszukam jakichs swieczek na torcie (wlasciwie, to mialem na mysli same torty... :-)) -
Łódź pięknieje z roku na rok...........
-
Piotrze kolejny raz przedstawiasz nam swoją Łódź, ostatnio czytałam kilka artykułów, w których porównywana ona jest z upadłym Detroit. Twoje zdjęcia temu całkowicie zaprzeczają mimo, iż upadły fabryki z których znana jest Łódź widać, że się podnosi, rozbudowuje i staje się coraz piękniejsza.
-
Piotrze:) Bardzo dziękuję za ten spacer. Pomysł uczczenia tych którzy zginęli bo byli Żydami i tych, którzy ich ratowali, w formie parku uważam za genialny! Właśnie tak a nie pomnikami powinniśmy przekazywać wiedzę o tym co działo się w najstraszniejszych dniach 20 wieku. Szkoda, że nie ma ławeczki na której odpoczywałby dr Marek Edelman, ten który przez wszystkie lata swego życia po 1945 roku był "strażnikiem grobów" tych, którym nie dane było przeżyć.
-
Fajny spacerek, zwłaszcza dla mnie bo dla mnie Łódź to fabryki. W Łodzi byłam raz i to strasznie dawno temu.
-
Bardzo ładne to urodziny Łodzi nam zaserwowałeś:) Dzięki nim mogłem zapoznać się po raz kolejny z nieznaną mi Łodzią, która faktycznie powoli ale jednak ładnieje:) Jak zawsze świetne relacja, dużo ciekawostek i ciekawie napisany tekst:) Pozdrawiam!
-
Myślę, że urodziny udane, nowe-stare obiekty coraz piękniejsze i to mnie bardzo cieszy. Dzięki za pokazanie tych miejsc.
-
Piotrze, świetnie promujesz swoje miasto, dużo o nim wiesz i w ciekawy sposób potrafisz przedstawić.
Zawsze warto do Ciebie zajrzeć
Pozdrawiam :)) -
wrócę jutro, bo dzisiaj mi się sieć przegrzała :)
-
Ciekawa galeria, dzięki której poznają Łódź z innej strony.
-
Mily spacerek,pozdrawiam Piotrze.