Podróż Dwa dni w Hesji
Był to krótki wyjazd służbowy na międzynarodowe targi ISH we Frankfurcie nad Menem, gdzie spotkaliśmy się z naszymi klientami. Pobyt we Frankfurcie był wypełniony pracą i ograniczył się do wizyty na terenach targowych. Miasta, poza tym co można było dostrzec z samochodu, praktycznie nie widziałem. Zdjęcia frankfurckie obejmują więc jedynie Targi i ich okolice.
Organizatorem i administratorem Targów jest firma Messe Frankfurt GmbH. Jest ona największą firmą na świecie organizującą targi międzynarodowe. Posiada ona własny kompleks wystawienniczy we Frankfurcie, ale organizuje targi i wystawy także w innych miastach Niemiec oraz 30 miejscach za granicą. W 2012 roku firma zorganizowała 109 imprez, z których 68 odbyło się poza granicami Niemiec.
60% udziałów w Messe Frankfurt GmbH posiada miasto Frankfurt, zaś pozostałe 40% należy do Kraju Związkowego Hesja. Siedzibą spółki jest Frankfurt nad Menem, w którym to mieście odbywa się 35 najważniejszych organizowanych corocznie imprez. W 2012 roku zgromadziły one około 41.800 wystawców, a odwiedziło je około 1,6 mln gości. W organizowanych przez Messe Frankfurt GmbH targach i wystawach poza granicami Niemiec w tym samym czasie wzięło udział około blisko 33.000 wystawców, a liczba osób odwiedzających te imprezy przekroczyła 1,2 mln.
Imprezy te obejmują wiele branż i sektorów gospodarki. Spółka Messe Frankfurt GmbH zatrudnia na całym świecie około 1.900 pracowników i ma przedstawicieli w wielu krajach (w tym w Polsce). Powierzchnia wystawiennicza w samym Frankfurcie liczy 578.000 m kwadratowych, z czego na 10 krytych hal przypada około 355.600 m kwadratowych. Kompleks targowy we Frankfurcie zlokalizowany jest w dzielnicy Bockenheim i Westend-Süd, w pobliżu centrum miasta. Wraz z zapleczem logistycznym i centrum konferencyjnym stanowi on jeden z największych tego typu ośrodków na świecie.
Targi ISH, które były celem naszej podróży odbywają się co 2 lata i są jedną z największych imprez, gromadzących wystawców i specjalistów z branży mebli i urządzeń łazienkowych, technologii klimatyzacji oraz energii odnawialnej.
Schlüchtern to niewielkie miasto w Hesji, położone w rejencji Darmstadt, w powiecie Main-Kinzig w odległości około 70 km od Frankfurtu, liczące około 17.000 mieszkańców. Było to miejsce naszego noclegu, w związku z czym miałem okazję odbyć wieczorny i poranny spacer po jego centrum. Owocem porannej przechadzki są poniższe zdjęcia.
Według historyka-mediewisty Ernsta Ericha Metznera (ur. w 1938 roku) istnieją dowody, że około roku 750 istniał tu klasztor, który powstał zaledwie kilka lat po założonym w 744 roku przez misjonarza Bonifaciusa (ok. 673-754/755) znanego także, jako Wynfreth, Wynfnith, Winfrid lub Winfried. Nazwa miasta - wg Metznera, który jest również językoznawcą - wiąże się ze „strażnikami pola walki”.
Najstarszą wzmiankę pisemną o Schlüchtern zawiera dokument z roku 993. W centrum miejscowości znajdował się wspomniany wyżej klasztor, natomiast nieco na zachód leży budynek, stanowiący prawdopodobnie pozostałość zamku otoczonego fosą. W czasach nowożytnych był on kilkakrotnie przebudowywany. Początkowo, znajdował się on poza murami miasta. Należąca do świeckiego władcy miejscowość została następnie przekazana klasztorowi. Później stanowiła ona lenno biskupstwa w Würzburgu, hrabiów von Rieneck a od 1316 roku - hrabiów von Hanau. Panem feudalnym był opat klasztoru w Schlüchtern. Z racji swego położenia na szlaku handlowym „Via Regia” z Frankfurtu nad Menem do Lipska miasto, które rozwinęło się wokół klasztoru miało spore znaczenie w średniowieczu i wczesnych latach epoki nowożytnej. W późnym średniowieczu hrabiowie von Hanau mieli coraz większy wpływ na klasztor, a w roku 1457 objęli nad nim patronat.
W roku 1597 hrabiowie rządzący hrabstwem Hanau-Münzenberg przyjęli wyznanie luterańskie. Klasztor w Schlüchtern został zsekularyzowany, a jego zabudowania przejęła łacińska szkoła publiczna. Po śmierci ostatniego hrabiego von Hanau, Johanna Reinharda III (1665-1736) Schlüchtern wraz z całym hrabstwem zostało włączone do księstwa Hesji-Kassel, a od 1803 roku do Elektoratu Hesji.
W okresie napoleońskim Schlüchtern od 1806 roku było zarządzane przez wojskowe władze francuskie - w latach 1807-1810 należało do księstwa Hanau, a następnie do roku 1813 do Departamentu Hanau Wielkiego Księstwa Frankfurtu. Po upadku Napoleona miasto powróciło do Elektoratu Hesji. Po reformie administracyjnej Elektoratu Hesji w 1821 roku Schlüchtern stało się siedzibą powiatu. Po wojnie prusko-austriackiej w roku 1866 Elektorat Hesji został włączony do Prus.
Po II wojnie światowej miasto weszło w skład Kraju Związkowego Hesja Republiki Federalnej Niemiec. Od roku 1966 Schlüchtern ma status uzdrowiska. Po przeprowadzonej reformie administracyjnej, od 1 lipca 1974 roku powiat Schlüchtern został włączony do powiatu Main-Kinzig.
Zaloguj się, aby skomentować tę podróż
Komentarze
-
...może staruszek się stara, żeby nam się nie nudziło ... :-) ...
-
Nie wiem dlaczego tak się dzieje, ale raz też miałem podobny przypadek z podróżą jednej z koleżanek.
-
Leszku, jeszcze nie spotkałem się z takim numerem. Otworzyłem Twoja podróż "Dwa dni w Hesji". Już ją kiedyś oglądałem i oplusowałem. Teraz przypadkowo kliknąłem na przycisk obok liczby plusów za podróż i ... odjąłem w ten sposób jeden głos. Kliknąłem ponownie i plus wrócił! Co ciekawe, zestawienie "Ostatnia aktywność" zanotowało dodanie głosu, a odjęcia nie. Czy to jakaś nowa funkcja Kolumbera, czy taka jego z nami zabawa?
-
krótko i pięknie:)
-
...mają swój nastrój niemieckie miasteczka. Choć pewnie każdy z siedemnastu tysięcy mieszkańców Schlüchtern żachnął by się słysząc nazwanie ich miasta miasteczkiem i chyba też nie udało by mi się wytłumaczyć, że dotyczyło to Frankfurtu nad Menem ... :-) ...
-
Uporządkowany ,zadbany kraj.Pod wieloma względami niedościgły wzór dla innych państw.Pozdrawiam
-
Miły chodz krotki spacerek po Frankwurcie ,pozdrawiam.