Podróż Wycieczka nad morze
Orłowo to dzielnica Gdyni, położona w pobliżu ujścia rzeki Kaczej do morza, pomiędzy Redłowem a Sopotem. Jej wizytówką jest porośnięte pięknym lasem wzgórze Kępy Redłowskiej, urywające się ku morzu wspaniałym, stromym klifem. Nieopodal, znajduje się niewielka przystań rybacka, tawerna, odnowione molo, nadmorska promenada i piaszczysta, szeroka plaża, ciągnąca się aż do Sopotu.
Zabudowa dzielnicy ma zdecydowanie willowy charakter - są tu domy, hoteliki i pensjonaty wybudowane w ostatnich latach, ale sporo jest też budynków przedwojennych. Przy orłowskiej plaży funkcjonuje Scena Letnia Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza, a spektakle odbywają się od połowy czerwca do końca sierpnia.
Orłowo gościło w przeszłości tak znane osobistości, jak królowa Marysieńka czy Stefan Żeromski, których ślady można odnaleźć i dziś (zachował się Pałacyk Marysieńki i dom Pisarza). Warto też z pewnością wybrać się na spacer na położone nieco dalej od morza wzgórza, z których roztacza się piękny widok na okolicę i Zatokę Gdańską.
"Monciak" to popularne określenie najbardziej znanego sopockiego deptaku - ulicy Bohaterów Monte Cassino. W okresie międzywojennym, gdy Sopot należał do Wolnego Miasta Gdańsk, nosiła ona nazwę Seestrasse. Zabudowa mieszkalna stanowi tu mniejszość - przy ulicy zlokalizowane są głównie restauracje, kawiarnie, puby oraz kluby. W sezonie letnim jest to - obok Drogi Królewskiej w Gdańsku i Skweru Kościuszki w Gdyni - najtłumniej odwiedzane przez turystów miejsce w Trójmieście.
„Monciak” bierze początek od Alei Niepodległości - części głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta. Następnie przebiega tunelem pod linią kolejową Gdańsk - Wejherowo i ponownie wychodzi na powierzchnię, gdzie pojawiają się przy nim pierwsze restauracje. Kilkadziesiąt metrów dalej, w okolicach kościoła garnizonowego p.w. św. Jerzego, „Monciak” tworzy wraz z ulicami Podjazd, Dworcową oraz Tadeusza Kościuszki, Plac Konstytucji 3 Maja, który często uważany jest za faktyczne centrum Sopotu. Często także właśnie to miejsce uważa się za początek deptaku. Za placem, ulica pod dużym kątem nachyla się w dół, a piesi przechodzą koło stanowisk karykaturzystów i malarzy, stoisk z gadżetami, rękodziełem i pamiątkami, mijając liczne ogródki sezonowe przy lokalach gastronomicznych. Z ciekawszych obiektów na tym odcinku należy wyróżnić tzw. Krzywy Domek. Następnie „Monciak” wychodzi na płaską rozległą powierzchnię zwaną Placem Zdrojowym, przecina ulicę Grunwaldzką, która przebiega pod nim tunelem oddanym w czerwcu 2008 roku, który umożliwia całkowicie bezkolizyjny ruch pieszy.
W 2009 roku otwarte zostało Centrum Haffnera, znajdujące się w dolnej części słynnej ulicy. W nowo wybudowanym kompleksie powstały obiekty gastronomiczno-przemysłowe. Znajduje się tu także jedyne kino w Sopocie, którego operatorem jest Multikino. Natomiast w 2011 roku po raz kolejny zmienił się wizerunek dolnej części "Monciaka", oddano bowiem do użytku przebudowany Plac Przyjaciół Sopotu.
Ulica kończy się na wysokości latarni morskiej Sopot. W perspektywie, poprzez Skwer Kuracyjny, jej przedłużeniem jest słynne sopockie molo.
Zaloguj się, aby skomentować tę podróż
Komentarze
-
Ja będę w listopadzie teraz wiem co powinienem zwiedzić.Pozdrawiam
-
fajna wycieczka, w realu jest co rok , Trójmiasto planuję jeszcze we wrześniu, jak
dostanę w końcu urlop... -
Dzięki, ale zachęcam by zwiedzić to także w realu.
-
Jak zwykle u Ciebie: można dokładnie zwiedzić miejsce,nie wychodząc z domu.Pozdrawiam
-
Leszku również dziękuję za ciekawe ujęcia miejsc znanych i nie znanych. Super podróż. Pozdrawiam ciepło.
-
Dziękuję za ciekawe pokazanie znajomych miejsc, szczególnie mojego ulubionego Orłowa.