Podróż MADERA - WYSPA DREWNA
Przygotowane dawno, dodane teraz... Nie chcę wyważać otwartych drzwi, ale może komuś się przyda...
Podczas tworzenia tekstu korzystałam z wiadomych, dostępnych źródeł. :) Mam nadzieję, że wszystko jest poprawne.
Madera (port. Madeira); oficjalnie: Region Autonomiczny Madery – niezależne politycznie i posiadające odrębną administrację terytorium portugalskie
Archipelag pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Atlantyckim u północnych wybrzeży Afryki. Obejmuje wyspy: Madera (741 km²), Porto Santo (42,5 km²), Desertas i Selvagens.
Powierzchnia wyspy: 801 km²
Liczba mieszkańców: ~ 250 000
Główne miasto: Funchal
Portugalscy odkrywcy: João Gonçalves Zarco oraz Tristao Vaz Teixera ochrzcili nowy ląd mianem Ilha Madeira, czyli Wyspy Drewna lub Zalesionej Wyspy.
Funchal to ważny port handlowy i rybacki a także uzdrowisko klimatyczne. Znajduje się tam międzynarodowy port lotniczy, położony nad samym brzegiem oceanu.
Nazwa miasta pochodzi od kopru (po portugalsku funcho), który w znaczniej ilości rośnie na wyspie.
Miasto zostało założone w 1421 r. przez odkrywcę Madery, João Gonçalves Zarco; w 1508 r. król Manuel I Szczęśliwy nadał osadzie prawa miejskie. W kościele NMP w Monte na przedmieściach Funchal (Nossa Senhora do Monte) został pochowany ostatni cesarz Austrii, Karol I Habsburg, który ostatnie miesiące swego życia spędził na wygnaniu w Monte. W Funchal znajduje się również willa Quinta Bettencourt, gdzie spędził zimę z 1930 na 1931 r. Marszałek J. Piłsudski. Spotkamy też popiersie twórcy skautingu, Roberta Baden-Powella.
Na Monte można wjechać specjalną kolejką gondolową, a zjechać wiklinowymi sankami - toboganami, które są atrakcją turystyczną, a jazdę nimi opisywał nawet E. Hemingway… Istnieją dwie trasy: krótsza i dłuższa – obie jednak niebezpieczne, zważywszy, że wąskie uliczki, którymi się pędzi z niewiarygodną prędkością, są także używane przez samochody. Panowie „kierowcy” są ubrani na biało, mają kapelusze, a do hamowania służą im specjalne, skórzane buty podbite gumą.
Trasę na i z Monte można oczywiście przebyć na piechotę. :)
Na wyspie uprawia się winorośl, trzcinę cukrową, warzywa i drzewa owocowe. Levady to system kanałów opasujących kraj i nawadniających pola. Hoduje się bydło. Mieszkańcy trudnią się też rybołówstwem. Ważną gałęzią gospodarki jest przemysł winiarski (wina Madera). Z uprawianej na wyspie trzciny cukrowej produkuje się lokalną odmianę rumu. Część mieszkańców Madery zajmuje się hafciarstwem i wikliniarstwem.
Odrobina folkloru: zespół wokalno-taneczny złożony głównie z młodzieży. Na wyspie śpiewa się też tradycyjne, portugalskie, tęskne fado.
Rząd Madery nakłania ludzi, by nie porzucali mieszkania w takich chałupach i daje dotacje, aby mieszkańcy mogli inwestować i utrzymywać budynki, które są niewątpliwą atrakcją turystyczną.
Powierzchnia wysp jest górzysta. Najwyższy szczyt to Pico Ruivo na wyspie Madera (1861 m n.p.m.).
Pico do Arieiro– trzeci co do wysokości (po Pico Ruivo i Pico das Torres) szczyt na Maderze o wysokości 1818 m n.p.m. i stamtąd właśnie oglądałam świat zasnuty mgłami, choć przez pół godziny (to długo) mgieł nie było...
Na Maderze panuje łagodny klimat, określany mianem „wiecznej wiosny". Średnia temperatura w styczniu wynosi ok. 16 °C, a w lipcu - ok. 22 °C.
Madera posiada bogatą roślinność podzwrotnikową, w tym wiele endemitów. Trzeciorzędowe lasy wawrzynowe zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, z czego mieszkańcy są bardzo dumni. Obszar chroniony rezerwatem zajmuje niemal 2/3 powierzchni wyspy.
... w sercu stolicy
... w ogrodach Monte
... w ogrodach rodziny Blandych
... w Jardim Botanico
Gdyby tylko nie było tak ciepło :(
cdn.