2010-07-21

Podróż Magiczne kamienie

Opisywane miejsca: Ardee
Typ: Album z opisami

Podobnych kamieni z regularnym wyrzeźbionym w nich otworem dziurą jest na całych Wyspach Brytyjskich kilkanaście, może kilkadziesiąt – trudno było mi było ustalić. Nie wiadomo dokładnie jakie było ich przeznaczenie ani jak powstały. Są jedynie przypuszczenia co do ich wykorzystania, wiadomo natomiast, że „holed stones” pochodzą z epoki brązu.

Znalazłem jeden z takich kamieni w samym środku pola kukurydzy, była to jesień i nie pytajcie, jak udało mi się tego dokonać pośród roślin wyższych ode mnie oraz szczurów biegających pod nogami. Za drugim razem kiedy tam pojechałem kukurydzy już nie było, więc kamień prezentował się w całej okazałości, co można zobaczyć na fotkach.

Kamień Hurlstone ma 160 cm wysokości a pośrodku niego widnieje zagadkowy, regularny okrągły otwór o średnicy 22 cm. Nie jest to jakaś wada fabryczna ani przypadek. To manifestacja jego współtwórców – ludzi, którzy po długim okresie neolitu czyli ery kamienia łupanego posiedli umiejętność tworzenia narzędzi z metalu oraz ich używania. We mnie taka dziura wzbudza podziw i szacunek. 

„Holed Stone” to nic innego jak zwykły menhir, tyle że z artystycznie wyrzeźbioną regularną dziurką pośrodku. Ten kamień ma prawie 40 cm grubości, a ludzie kilka tysięcy lat temu przebili w nim swoimi młoteczkami równiutkie koło. Po co to zrobili?

Niektóre źródła podają, że otwór w kamieniu wykorzystywany był do ceremonii zaślubin. Kobieta stała po jednej stronie kamienia i przez okrągły otwór podawała dłoń swojemu wybrankowi. Jakiś druid mówił: „Od teraz jesteście mężem i żoną, co kamień złączył, człowiek niech nie rozdziela”. Ślub przez kamień gwarantować miał trwałość związku i co najważniejsze – miłość na wieki. Podobno takie zaślubiny dawały też lepsze perspektywy na noc poślubną, wiadomo hm… jak z kamienia…

Inna teoria mówi, że tego rodzaju kamienie były częścią grobowców. Nie zachowały się jednak grobowce z podobnym kamieniem. Niektóre kamienie miały ponoć moc leczniczą. Bywały kamienie z dużymi otworami, przez które można było przełożyć nawet dziecko. Dorośli ludzie wkładali w kamienny otwór swoje schorowane ręce i nogi, które w ten sposób leczyły się z reumatyzmu i innych chorób stawów. Było to jak powtórne narodzenie – uleczenie ze strasznej choroby przez kamień. Tak przynajmniej mówią irlandzkie legendy. 

Były też inne propozycje zastosowania dziurawego kamienia. Przez otwór w kamieniu ludzie widzieli przyszłość. Nawet w czasach chrześcijańskich pielgrzymowano do takich kamieni, żeby przez dziurkę zobaczyć fragment nieba. Stary celtycki epos o Tain Bo tłumaczy powstanie kamienia z dziurą. Jakiś kandydat do tronu po otrzymaniu nominacji do odejścia z domu wielkiego brata z wściekłością uderzył mieczem w kamień przebijając go na wylot. I jak tu zgadnąć skąd ten dziwny kamień wziął się tu w XXI wieku na zapuszczonym podmokłym polu irlandzkiej kukurydzy. Nawet miejscowi nic o tym nie wiedzą...

  • Castledermot Holed Stone
  • Kamień Hurlstone 2
  • Kamień Hurlstone 4
  • Kamień Hurlstone 1
  • Kamień Hurlstone 6
  • Kamień Hurlstone 7
  • Kamień Hurlstone 5
  • Kamień Hurlstone 8

Zaloguj się, aby skomentować tę podróż

Komentarze

  1. city_hopper
    city_hopper (18.11.2010 10:56) +1
    No proszę - ciekawostka, o ktorej naet nie słyszałem. Świetne fotki :-)
  2. pendragon
    pendragon (26.07.2010 21:43) +2
    Dowiedziałem się o istnieniu takich kamieni w niedzielę rano, po porannej kawie już wiedziałem że najbliższy taki głaz jest ode mnie o pół godziny drogi. Natomiast znalezienie go w tej kukurydzy zajęło mi chyba ze 2 godziny. Kiedy widzę, że dzięki temu inni podróżnicy mogą dowiedzieć się czegoś nowego - cieszę się niezmiernie.
  3. kuniu_ock
    kuniu_ock (26.07.2010 20:18) +2
    O ile o kamiennych kręgach słyszeli wszyscy, o tyle o dziurawym kamieniu słyszę po raz pierwszy. Faktycznie - otwór zrobiony bardzo precyzyjnie.
    Powyższy opis nie tylko dał mi do myślenia, ale dał również pewien pomysł...
    Dziękuję za ciekawostkę :)))
    Pozdrawiam :)
    Kuniu - Krzysiek
  4. pendragon
    pendragon (25.07.2010 23:33) +1
    Pięknie dziękuję :)