2008-10-30

Podróż Enoturystyka, czyli z kieliszkiem w plecaku

Opisywane miejsca: Europa, Włochy, Francja, Węgry (2507 km)
Typ: Porada

Pochodzące z greki eno oznacza wino, a więc enoturystyka jest turystyką winiarską, wędrówką po regionie, w którym wino powstaje. To urlop, podczas którego wino jest motywem przewodnim.

 

 

Tak się składa, że winorośl jest zwykle uprawiana w miejscach interesujących i geograficznie, i kulturowo. Najlepsze winnice są położone na stokach zapewniających dobre nasłonecznienie i skuteczne odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Często niedaleko znajduje się jezioro, rzeka, morze, stabilizujące klimat i odbijające promienie słoneczne w kierunku winnicy.

Ponieważ wino to także ważna część historii i kultury, w okolicach starych winnic znajdziemy także zabytkowe miasta i doskonałą, bo zgraną z miejscowymi trunkami, kuchnię.

  • Czerwone
  • Winnice
  • spacer wśród winnic

Chianti to przede wszystkim rozciągający się między Florencją i Sieną klasyczny region Chianti Classico, siedem apelacji "satelitarnych" z Chianti Rufina i Chianti Colli Senesi na czele oraz szeroka apelacja Chianti. Sercem jest Chianti Classico i tą apelacją się tu zajmiemy. Można ją zwiedzać na dwa sposoby. Albo poruszamy się autostradą łączącą Florencję i Sienę, zjeżdżając zjazdami najbliższymi naszych celów (tej metody jednak nie polecamy), albo jedziemy dawną główną szosą, Via Chiantigiana, skąd więcej widać i wszędzie jest blisko.

Miejsca, gdzie warto się zatrzymać: Greve, Panzano, San Donato, Castellina, Fonterutoli, Radda, Gaiole, Castelnuovo Berardenga.

Jeśli mamy więcej czasu, koniecznie odwiedźmy San Gimignano (z jego białą vernaccią), Montalcino (ze słynnym brunello) i Montepulciano (z vino nobile).

  • Szlak wloski
Polecamy Langwedocję i Roussillon. Na krótszy pobyt trójkąt Narbonne-Carcassone-Perpignan, na długi trasę Montpellier-Perpignan. W pierwszym przypadku odwiedźmy Minerve (apelacja Minervois), Carcassone i Limoux (to ponoć prawdziwa ojczyzna win musujących). Kolejne postoje to Maury (wina wzmacniane), Rivesaltes (muszkaty), Fitou (wina czerwone) i Durban-Corbieres (apelacja Corbieres). Startując z Montpellier, jedziemy w okolice góry Pic St Loup, testując jedne z najlepszych win Langwedocji (Picpoul-de-Pinet jest świetne do ryb!). Stąd udajemy się do Faugeres i St Chinian, by później dołączyć do krótszej wersji trasy. W okolicach Perpignan zwiedzamy jedne z najpiękniej w świecie położonych, nadmorskich winnic w okolicach Collioure i Banyuls.
  • Szlak francuski

Polecamy trasę złożoną z dwóch części. W regionie tokajskim można zacząć od Mád, przez Tarcal udać się do miasteczka Tokaj, potem zaplanować postoje w Bodrogkeresztur, Tolscvie i Sárospatak, gdzie w zamkowych piwnicach za uczciwe pieniądze spróbujemy legendarnej tokajskiej eszencii. Drugi etap to okolice Egeru. Najlepsi egerscy producenci mają siedziby w samym Egerze, w Egerszalók i Egerszólát oraz koło Noszvaj i Ostoros.

 

Chcesz ruszyć winnym szlakiem? Praktyczne porady i najlepsze trasy znajdziesz w serwisie Logo24 >>

  • Szlak wegierski

Zaloguj się, aby skomentować tę podróż