Podróż Jest Taki Kraj, Umiłowany Kraj-Holandia/m. Deventer - Twello, Deventer



Nie pamiętam czy miałem już okazję i przyjemność wyrazić Wam jak bardzo zakochany jestem w Holandii, jak wielkie plany podróżnicze nadal snuję po nocach, jak kolejne senne podróże odbywam po tym czarującym kraju. Kocham Holandię za jej kulturowość ( nie sięgam w daleką przeszłość i korzenie, choć też jest bardzo ciekawa), za niezwykle wysoką kulturę samych jej mieszkańców. Różne stereotypy wytworzyły się na przestrzeni czasu, ale ja za każdym razem odnoszę wielką radość w kontaktach osobistych z życzliwymi do bólu Holendrami. Odnoszę wrażenie, że około 98% Holendrów zna język angielski i właśnie tam puszczają mnie wszelkie opory obco jezyczne i sam nie wiem jak to czynię , że z nimi rozmawiam? Zwiedzam ich miasta i wioseczki. Chcę zobaczyć wszystko, co zasługuje na westchnienie, ale nie tylko. Umiem radować się ze wszystkiego, co dostrzeże moje oko. Większość fotografii, które w małych odstępach chciałbym Wam zaprezentować to, bazyliki, kościoły, zabytkowe budynki, drogi, ronda, rzeki, kanały, mosty i różne w tej chwili niesprecyzowane obiekty. Pomimo, że moje eskapady przebiegały od granic wschodniej do zachodniej, od południowej do północnej to na dziś wybrałem miasto, które jakoś tak, leżące po środku,sam nie wiem dlaczego, utkwiło mi w pamięci i często wracam do niego wspomnieniami. Fotografie zamieszczane w tej galeri pochodzą z różnych czasów, czyli z obydwu kierunków podróżowania. Lecz od razu powiem, że nie ma większej miłości dla żadnej miejscowości z wyjatkiem dla Utrecht. Tam właśnie tracę oddech i dostaję małpiego rozumu w poszukiwaniu obiektów przyjemnych oku, ale to później.

Wybaczcie zbyt duże opisy przy samych zdjeciach ale wolałem tak zamieścić informacje niż miałbym przepełnic ten wstęp i zniechecić do dalszego czytania. Niektóre tłumaczenia za pomoca translatora przyprawiały mnie samego o zawrót głowy więc proszę, jeśli jest coś niezrozumiałego, pozostawionego Waszej wolnej interpretacji, wybaczcie. Podróz jak podróż, zwykła i prosta, nic wprawiającego w zachwyt ale uważam, że niektóre fakty są bardzo ciekawe. Przecież to chodzi o całkiem małe miasteczka, nie jakiś tam Paryż, Madryd, Londyn . Miasteczka, które do tej pory nie znalazły się na liście podróży Kolumbera. Zatem chciałbym je uczynić wielkimi i zacnymi w swych opowieściach. Jeśli chodzi o mnie to nadal żyję w zachwycie. Zachęcam Was również do przejażdżki ze mną.

                                           HOLANDIA

 Obszary dzisiejszej Holandii zamieszkiwane były w starożytności przez plemiona celtyckie i germańskie. Do nich między innymi należeli Batawowie i Fryzowie. W I wieku p.n.e. zostali częściowo podbici przez Rzymian.

 Od V wieku Holandia należała do państwa Franków, a w VII wieku doszło do jej chrystianizacji. Po rozpadzie imperium karolińskiego w IX wieku kraj znalazł się na pograniczu Niemiec.

Do wieku XII powstały tu autonomiczne księstwa i hrabstwa. Nominalnie były zależne od władców Francji. Były to księstwa Brabancji, Limburgii, oraz hrabstwa Holandii i Geldrii. Fryzja i Groningen były zamieszkane przez wolnych chłopów i rybaków, którzy nie uznawali żadnego zwierzchnictwa.

300 lat później ziemie zostały zjednoczone i weszły w skład państwa pod rządami książąt Burgundii. Jednak już pod koniec tego samego wieku wraz z Luksemburgiem i Belgią obszary te przeszły pod panowanie dynastii Habsburgów. W połowie XVI wieku tron objęli Habsburgowie linii hiszpańskiej.

Wielu zwolenników w Niderlandach znalazła reformacja. Prowincje północne niezadowolone z władzy katolickich Habsburgów zawarły 23.I.1579 r. unię w Utrechcie, ogłaszającą wolność religijną i wyzwolenie spod władzy Hiszpanów. Zapoczątkowała ona powstanie przeciw władcom.

W 1585 nastąpił podział kraju na niepodległą, protestancką Północ, oraz katolickie Południe - tzw. hiszpańskie Niderlandy, które z czasem utworzyły Belgię. Prowincje północne proklamowały w 1588 r. utworzenie Republiki Zjednoczonych Prowincji, potocznie zwanej było Holandią. Sama Hiszpania niepodległość Holandii uznała dopiero w 1648 r.

Od tego czasu nastąpił znaczny rozwój państwa. Republika miała największą w Europie flotę handlową i wojenną. Wyparła dzięki niej ze szlaków handlowych Francuzów i Portugalczyków. Od XVII wieku kraj rozpoczął ekspansję kolonialną. Stał się wkrótce znaczącą potęgą handlową i morską świata.

Jednak już pod koniec XVIII wieku państwo straciło niezależność na rzecz Francji. Wiązała się z tym także utrata dużej części kolonii. W 1795 r. zostało przekształcone w Republikę Batawską, a w 1810 r. włączone do Francji jako Królestwo Holandii.

Po upadku Napoleona połączono Holandię razem z Belgią i Luksemburgiem w Królestwo Zjednoczonych Niderlandów. Po niedługim czasie, w 1830 roku, odłączyła się Belgia, a w 1890 r. wygasła unia personalna z drugim z państw. Wówczas królem został Wilhelm I Orański, który zapoczątkował nowy ustrój w kraju, a mianowicie monarchię konstytucyjną.W czasie I wojny światowej Holandia była państwem neutralnym, natomiast okres II wojny światowej to okres okupacji przez faszystowskie Niemcy w latach 1940-45. Po zakończeniu wojny Holandia straciła swoje kolonie w Indonezji. Jedyną kolonią są posiadające dużą autonomię Antyle Holenderskie.

Do 1980 r. królową holenderską była Julianna I. W tymże roku zrzekła się korony królewskiej na rzecz swojej córki - obecnej królowej Beatrix. Kraj należy do Unii Europejskiej, wchodzi w skład pierwszej szóstki państw, które ją utworzyły. Holandia jest także członkiem NATO