Podróż Bruksela lubi się pokazać 2012_10 - Park muzeów



Najpierw będzie o Polsce ... :-) ... Nie zawsze pamiętamy, że nasza ojczyzna należy do starszych państw Europy. Nasza historia dzieje się wszak już jedenasty wiek a i z tego jedenastego „przerobiliśmy” już prawie połówkę, na którą, siłą rzeczy, pewnie uwagi nie zwrócimy. Co innego w państwach o zdecydowanie krótszych kronikach. Do takich państw należy Belgia.   

Belgia stała się niezależnym państwem dopiero w roku 1830. Niepodległość zdobyła w wyniku powstania przeciwko dominacji holenderskiej. Tak przy okazji – w pieśni spod Monte Cassino padają ważne słowa:
„ ...wolność krzyżami się mierzy...” i jak widać dotyczy to nie tylko polskiej wolności bo i ta belgijska też wymagała wzniecenia 26 sierpnia tego samego roku, w którym w Królestwie Polskim wybuchło powstanie listopadowe, zbrojnej rewolucji. Dopiero ta „przekonała” Holendrów do wolności sąsiadów! W Polsce dobrze wiemy, że takie zrywy wymagają ofiar...  

W 1880 roku jako odpowiedź na hasło króla Leopolda II zapadła decyzja o uczczeniu jubileuszu połowy wieku Królestwa Belgii. Jednym z elementów upamiętnienia tego faktu miała być utworzenie parku, na terenie którego przewidywano budowę łuku triumfalnego oraz kompleksu budynków dla prezentowania dorobku państwa w różnych dziedzinach jego aktywności. Jako że w państwie dwoma językami urzędowymi są: francuski i flamandzki, to i park ma dwie oficjalne nazwy: Parc du Cinquantenaire  i Jubelpark. Na jego terenie aktualnie znajdują się:

  - Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych Belgii (Musées royaux des Beaux-Arts de Belgique; Koninklijke Musea voor Schone Kunsten van België), - Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej (Musée Royal de l’Armée et d’Histoire Militaire; Koninklijk Museum van het Leger en de Krijgsgeschiedenis), - Muzeum Pojazdów (AutoWorld), - a także od 1967 roku Wielki Meczet Brukseli zbudowany dla upamiętnienia brukselskiego spotkania Króla Belgów Baudouina z Królem Arabii Saudyjskiej Faisalem.