Podróż Nad pięknym, modrym Dunajem - Wiedeń (i nie tylko)



Mimo że przez Wiedeń przejeżdżałem wielokrotnie, to prawdę mówiąc, nigdy nie miałem czasu by poznać to miasto. Pobyty w Wiedniu były z reguły jedynie krótkimi postojami i przerywnikami w drodze do Italii. Tylko raz miałem okazję być w stolicy Austrii pełne 2 dni - niestety, służbowo. Pamiętam kolację w stylowej knajpce na Grinzingu, a następnego dnia - krótką wizytę w parku, otaczającym letnią rezydencję cesarską -Pałac Schönbrunn (Schloss Schönbrunn). Z tego wyjazdu nie mam, niestety żadnych zdjęć. Wszystkie fotki, zamieszczone poniżej pochodzą ze wspomnianych wyżej przystanków w drodze do Włoch. Myślę, że Wiedeń z pewnością zasługuje na kilkudniową wizytę. Może kiedyś uda mi się zawitać tu na dłużej.

Położone nad Dunajem u stóp wzgórz Lasku Wiedeńskiego (Wienerwald) miasto było pierwotnie celtycką osadą. Zostało założone około roku 500 p.n.e., a w czasach rzymskich w pierwszych wiekach n.e. pełniło funkcję rzymskiego posterunku granicznego, strzegącego Imperium Rzymskiego przed najazdami germańskich plemion z północy. Nosiło wtedy łacińską nazwę Vindobona. Prawa miejskie uzyskał Wiedeń dopiero w 1221 roku. W tym czasie rządzony był przez Babenbergów - dynastię, będącą prawdopodobnie boczną linią bawarskich Luitpoldingów. W roku 1440 rządy objęli Habsburgowie. Za ich panowania Wiedeń stał się stolicą Świętego Cesarstwa Rzymskiego, zwanego od tego czasu potocznie  Świętym Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego (Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation / Sacrum Romanum Imperium Nationis Germanicæ), siedzibą biskupstwa, centrum naukowym i kulturalnym. W połowie XVI wieku, z uwagi na rosnące zagrożenie tureckie, zaczęto rozbudowywać fortyfikacje miejskie. W XVI i XVII wieku Wiedeń dwukrotnie odparł ataki Turków, do czego wydatnie przyłożyła się pomoc ze strony Polski (słynna Odsiecz Wiedeńska w 1683 roku). W roku 1679 miasto zostało dotknięte katastrofalną epidemią dżumy, która pochłonęła około 70 tysięcy mieszkańców. Następne stulecie było jednak pomyślne - rozpoczął się wtedy tzw. "złoty okres" w historii Wiednia. Znacznie rozwinął się handel, przemysł, kultura i sztuka. W latach 1814-1815 w Wiedniu obradował kongres, na którym to ustalono nowy ład w Europie po epoce napoleońskiej (tzw. kongres wiedeński). Po niepokojach Wiosny Ludów w 1848 roku na tron wstąpił Franciszek Józef I, który po przegranej wojnie z Prusami (bitwa pd Sadową/Königgratz) doprowadził do utworzenia monarchii austro-węgierskiej (Österreich-Ungarn / Osztrák-Magyar Monarchia) w 1867 roku. Austro-Węgry w stosunkach zewnętrznych były jednym państwem, natomiast wewnętrznie stanowiły dwa państwa: austriackie (Królestwa i kraje reprezentowane w Radzie Państwa - Die im Reichsrat vertretenen Königreiche und Länder, zwane.Przedlitawią) i węgierskie (Kraje Korony Świętego Stefana, zwane Zalitawią). Określenie Przedlitawia i Zalitawia pochodzi od rzeki Litawy, wzdłuż której biegła częściowo granica pomiędzy Cesarstwem Austrii a Królestwem Węgier. W owym czasie zlikwidowano mury obronne, by na ich miejscu zbudować reprezentacyjną ulicę miasta, Ringstrasse. Wówczas też powstało wiele budowli, które do dziś pełnią swą reprezentacyjną funkcję.

Koniec I wojny światowej przyniósł również upadek monarchii. Wiedeń stał się stolicą republiki austriackiej. W latach 20. i 30. XX wieku bardzo silny był tu ruch socjalistyczny, dzięki czemu miasto nazywane było "Czerwonym Wiedniem". Po Anschlussie Austrii do Rzeszy w marcu 1938 roku Wiedeń utracił status stołeczny na rzecz Berlina. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną w 1945 roku zostało ono - podobnie jak reszta Austrii - podzielone na cztery strefy okupacyjne. Podział ten utrzymał się do 1955 roku. 

Dzisiejszy Wiedeń jest miastem statutarnym (administracja zorganizowana jest według lokalnego prawa zawartego w statucie miejskim), tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy. Jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Obok kompleksów w Nowym Jorku, Genewie i Nairobi, wiedeński kompleks Vienna International Centre (VIC; znane także pod nazwą UNO-City) stanowi jedno z czterech głównych miejsc na świecie, w których ulokowane są instytucje systemu Narodów Zjednoczonych. Wiedeń jest też siedzibą wielu organizacji międzynarodowych.

Dzielące się na 23 dzielnice (Bezirke) miasto posiada wiele interesujących zabytków, reprezentujących wszystkie najważniejsze style architektoniczne. Do najciekawszych należą: gotycka katedra p.w. św. Szczepana (Stephansdom), romański kościół p.w. św. Ruprechta (Ruprechtskirche), barokowy kościół p.w. św. Karola Boromeusza (Karlskirche), neogotycki Kościół Wotywny (Votivkirche), Ratusz (Wiener Rathaus), cesarskie pałace Hofburg i Schönbrunn, Belweder (Belvedere), budynki parlamentu, teatru i opery i wiele, wiele innych. Warto przyjrzeć się szacownym wiedeńskim kamienicom w centrum, pospacerować po Praterze - największym parku publicznym w środkowej Europie, odwiedzić którąś z licznych słynnych wiedeńskich kawiarni czy spędzić wieczór w jednej z winiarni Grinzingu.

  • Wiedeń (Wien)
  • Wiedeń (Wien)
  • Wiedeń (Wien)
  • Wiedeń (Wien)
  • Wiedeń (Wien)
  • Austria
  • Wiedeń (Wien)
  • Wiedeń (Wien)
  • Wiedeń (Wien)
  • Wiedeń (Wien)
  • Wiedeń (Wien)
  • Wiedeń (Wien)