Podróż Architektura Görlitz - Tytułem wstępu



Görlitz to miasto dla wielu z nas znane, lecz głównie z powodu tego, że leży na granicy polsko-niemieckiej, na trasie autostrady A4, przez co jadąc do Niemiec od południa Polski często staje się ono miastem tranzytowym. Z tego też faktu jest ono trochę niedoceniane, a szkoda, bo jest to miejsce warte trochę dłuższego pobytu. 

Miasto Görlitz liczące prawie 1000 lat, leży nad Nysą Łużycką, w dawnej, historycznej krainie zwanej Łużycami, a dziś jst jednym z największych miast Saksonii. Po II wojnie światowej w wyniku ustaleń międzynarodowych, Görlitz zostało podzielone na dwa miasta, z których zachodnia część pozostała niemiecka, zaś wschodnia część Görlitz, leżąca pod drugiej stronie Nysy Łużyckiej, oddana Polsce Ludowej. Ta wschodnia część Görlitz, stała się nowym miastem, Zgorzelcem. To własnie z tego miasta, najlepiej jest dostać się do Görlitz, czy to koleją, autobusem, samochodem czy nawet na piechotę. Po wejściu Polski do Układu z Schengen, fizycznie granice zniknęły, a podróżowanie między oboma miastami jest łatwe i płynne, prawie jak z dawnych, przedwojennych czasów;)

Co niezwykłe wśród niemieckich miast, Görlitz jako jedno z nielicznych większych miast nie zostało w żadnym stopniu zniszczone przez wojnę, dzięki czemu można ujrzeć miasto takim, jakie było przed wojną, jak i wiele, wiele lat wcześniej. A pod względem zabudowy nie zmieniło się tu tak wiele od wieków. Na każdym kroku widać stare budowle, liczące często setki lat, miasto starych (lecz odnowionych) pięknych kamienic, cała starówka w zasadzie pozbawiona jest w ogóle nowoczesnych, powojennych budowli. To daje świetny klimat i styl temu miastu:)